Hamileliğinizde bağışıklığınızı da düşünün

9 Eylül 2020

Bu dönemde hastalıkları kapma konusunda biraz daha hassas olduğunuzdan dolayı kendinizi korumanız daha bir önem taşıyor. Bunun da yolu bağışıklığınızı korumaktan geçiyor. Bağışıklık sistemi, adeta bir kalkan misali sizi hastalıklardan, mikroplardan, toksin ve enfeksiyonlardan koruyan, vücut direncinizi ayakta tutan en önemli sistemdir. Peki hamileliğiniz boyunca bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yöntemleri neler? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Kalay Görgen, cevapladı.

Düzenli probiotik tüketin
Bu tüketimi yoğurt, kefir gibi doğal gıdalardan alacağınız gibi eczane veya ilaç satan marketlerden destek tedavisi şeklinde de alabilirsiniz. Probiotikler hem sizin hem bebeğinizin bağışıklığını güçlendirecek, aynı zamanda uzun vadede bebeğinizi astım ve alerjik hastalıklara karşı koruyacaktır.

Dengeli beslenin
İhtiyaçlarınızı karşılayabilecek dengeli bir beslenme planı uygulayın. Aşırı beslenmeyin, yeterli ve dengeli beslenin. Yeterince protein, yağ, karbonhidrat ve vitamin alın.

Yeterince uyuyun
Yeterince uyuduğunuzdan emin olun. Çünkü düzenli ve yeterli uyku bağışıklığınızı artırır. Fizyolojik ve psikolojik açıdan sizi güçlendirir.

D vitamini ve çinko alın
Yeterli D vitamini ve çinko aldığınızdan emin olun.

Su için
Asla susuz kalmayın. Günde 8-12 bardak su tüketimi şarttır. Su hayattır.

Soğuk ve sıcak havalara dikkat edin
Kış mevsiminde aşırı soğuklarda dışarı çıkmayın. Yazın ise asla aşırı güneşe maruz kalmayın.

Düzenli egzersiz yapın
Düzenli olarak egzersiz yapın. Böylece vücut ısınız, kan dolaşımınız ve hormonal dengeniz regüle olacaktır.

Gebelikte zayıf bağışıklık sistemin etkileri nelerdir?

  • Enfeksiyonlara, toksinlere ve mikroplara kolayca yakalanabilirsiniz.
  • Alışılmıştan çok daha sık mevsimsel gribe yakalanabilirsiniz.
  • Yorgunluk ve halsizlik gebelikte sık görülen belirtilerdir ama bağışıklık sisteminiz zayıf ise bu şikayetleriniz daha fazla olacaktır.
  • Sabah bulantıları da gebelikte sık rastlanan bulgulardandır ama zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, diğer belirtiler gibi bunuda daha yoğun yaşayabilirsiniz.
  • Güçlü bir bağışıklık sistemi sağlıklı bir fetüs demektir. Böylece bebeğinizin büyüme gelişmesi normal devam edecektir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir