MUTFAKTA EĞLENCE ZAMANI

6 Aralık 2014

Mutfakta geçirdiğiniz zamanın çocuğunuzla geçireceğiniz zamandan ve eğlenceden çalmasına izin vermeyin. Bazı mutfak aletleri çocuklar için hem çok eğlenceli hem de öğretici olabilir. Size sunduğumuz bu aletlerle mutfakta geçirdiğiniz zamanı çocuğunuzla geçireceğiniz oyun zamanlarına dönüştürmeniz mümkün.

Salata Kurutucu
ÇOCUKLAR NEDEN SEVER: Bu aletin ipini çekerek salata malzemelerini döndürmek bütün çocukların çok hoşuna gider.
YAŞ: 3 yaş ve üstü
YETİŞKİNLER NEDEN SEVER: Bu alet sayesinde çocuğunuz sadece ipi çekmek için bile olsa durmadan ıspanak veya marul yemek isteyecektir.
BUNU DENEYİN: Şimdilik marulları bir kenara bırakarak bu aleti bir sanat eseri yaratmak için kullanın. Bir karton ya da kağıttan aletin dibine sığacak büyüklükte yuvarlaklar kesin ve bunların üzerine çeşitli renklerde gıda boyaları damlatın. Yuvarlakları aletin içine yerleştirerek ipi çekin. Renkler kağıdın üzerine dağılarak çok eğlenceli desenler oluşturacak ve çocuğunuz buna bayılacaktır.

Plastik Ölçme Kabı
ÇOCUKLAR NEDEN SEVER: Kabın üstündeki sayıları okumak çocuklar için büyük bir başarıdır; bunun yanı sıra çocuklar dökmeyi de çok severler.
YAŞ: 5 yaş ve üstü
YETİŞKİNLER NEDEN SEVER: Çocuklara sayıların birbirinden küçük veya büyük olması ve kesirler gibi matematiksel kavramları öğretmek için harika bir yoldur.
BUNU DENEYİN: Pirinç ve mercimek ölçmek için harika malzemelerdir. Bunları dökerken çocuğunuzdan yeterli miktara geldiğinizde “dur” demesini isteyin.

Huni
ÇOCUKLAR NEDEN SEVER: Sıvıları bir yerden diğerine dökmeyi başarabilmek çocuklara üstünlük duygusu verir.
YAŞ: 3 yaş ve üstü
YETİŞKİNLER NEDEN SEVER: Huniler merak ve heves uyandırır.
BUNU DENEYİN: Mutfak tezgahının üstüne veya lavabonun içine çeşitli huniler ve plastik kaplar yerleştirin. Bunların içine su doldurun. Fakat çocuğunuz bir saat boyunca bu işlere dalarsa hiç şaşırmayın.

Yumuşak Spatula
ÇOCUKLAR NEDEN SEVER: Bu aletin ergonomik tasarımı çocukları kolayca tutabilmesini sağlayarak gerçekten mutfak işi yaptıkları hissine kapılmalarını sağlar.
YAŞ: 2 yaş ve üstü
YETİŞKİNLER NEDEN SEVER:Kaymayan sapı sayesinde rahat bir tutuş sağlar ve sonunda da duvara asmak için bir delik vardır.
BUNU DENEYİN: Krep ya da omlet karışımını yüksek kenarlı bir kase içine dökerek çocuğunuzdan spatulayla karıştırmasını isteyin.

Bıçaksız El Blenderı
ÇOCUKLAR NEDEN SEVER: Tutacak kısmını aşağı yukarı oynatarak kendi milk shakelerini yapabilirler.
YAŞ: 4 yaş ve üstü
YETİŞKİNLER NEDEN SEVER: Çocuklar bu aleti emniyetli bir biçimde kendi başlarına kullanabilirler. Parçaların kırılmaz plastikten yapılmış olması ve kesici parçalar içermemesi sayesinde hiçbir risk yaratmaz.
BUNU DENEYİN: Çocuklar krema gibi yoğun kıvamlı şeyler karıştırmayı çok severler. Bir bardak kremaya bir çorba kaşığı şeker ve yarım çorba kaşığı vanilya ekleyerek kaba koyun. Çocuğunuz bunu karıştırmayı çok sevecektir.

İç İçe Geçen Plastik Kaplar
ÇOCUKLAR NEDEN SEVER: Çocuklar kapları küçükten büyüğe sıralayabilir, iç içe koyabilir, içlerine bir şeyler yerleştirebilir, onları ters çevirebilir veya altlarına bir şeyler saklayabilirler.
YAŞ: 1 ya da üstü
YETİŞKİNLER NEDEN SEVER: Bulaşık makinesinde yıkamak için uygun ve saklaması kolay eşyalardır.
BUNU DENEYİN: Çocuğunuzla beraber izleyeceğiniz bir film öncesinde bu kapları kullanarak bir ziyafet yaratabilirsiniz. Her kaba peynirli, domatesli ve yoğurtlu cips sosları koyarak yanlarına cips yerleştirin ve televizyonunuzun karşısına kurulun.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir