Çocuğunuzun renk karakter analizine göre seçimlerini yönetmek

1 Aralık 2015
Önceki1 / 5Sonraki

 

9365966_xxl

Leyla Bilen’in ilk kitabı ‘Kaderinizin Rengi Karakterinizde Gizli’ içerdiği renk-karakter modeli kapsamındaki bilgiler ışığında hem kendi kişisel gelişiminize hem de çocuğunuzun karakteristik gelişimine destek olma şansı yakalıyorsunuz. Peki, nasıl ve neler yapmanız gerekiyor?

Öncelikle kendi renginizi ve karakterinizi analiz edip bilgileri içselleştirmelisiniz. İkinci adımda, 4 ana renk üzerinden 10 karakter tipolojisini okumanız ve anlamanız gerekiyor. Çünkü Bilen’in kitabında da ısrarla bahsettiği gibi kendini tanımayan insan, başkalarını tanıyamaz. Kendi analizinizin ardından eşinizin ve çocuğunuz renk-karakter analizini beden dili kapsamında ses tonu, konuşma tarzı, giyim ve alışveriş yapma tarzı bakımından yapabilirsiniz. Gözlemlediğiniz ipuçları üzerinden elde ettiğiniz ağırlıklı karakter rengine göre çocuğunuza okul, bölüm ve meslek seçiminde koçluk yapabilirsiniz. Nasıl mı? Haydi birlikte ana hatlarıyla bir takım saptamalar yapalım.

Çocuğunuzun ses tonu seviyesi yüksek tınıdaysa yani sesi çok çıkıyorsa ya sarı ya da kırmızı ağırlıklı bir karaktere sahiptir. Bu iki renk ağırlığına sahip kişiler, dışadönük tiplerdir. Dışadönüklerin enerjileri yüksektir ve girişkendirler. Enerjilerini harcayabilecekleri ortamlarda ve etkinliklerde yer almak isterler. Çocuğunuzun sesi az çıkıyorsa ve ses tonu tınsal olarak düşük seviyedeyse ya mavi ya da yeşil ağırlıklı karakterdedir. Bu iki renk-karakter grubu içedönük tipleri temsil etmektedir. İçedönükler, yaşamda hızlı hareket etmek yerine yavaş ve temkinli olmayı tercih ederler. Bu sebeple, aceleye getirilmeyecekleri ortam ve etkinliklerde yer almak isterler. Renk-karakter tespitinde ikili grupları konuşma tarzlarıyla teke indirgeyebilir ve bu doğrultuda yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Önceki1 / 5Sonraki

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir