Ev Baklavası Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

12 Haziran 2023

Baklava yapmanın son derece zor olduğunu düşünmeyin. Eğer doğru tarifi uygularsanız bu konuda deneyimli olmasanız dahi son derece leziz bir ev baklavası yapabilirsiniz. Ancak elbette ev baklavası yapmanın bazı püf noktaları da var. Bu püf noktaları hemen sizlere aktarıyoruz.

Kıyır Kıyır Baklavanın Sırrı Sirke!
Öncelikle ev baklavası yapmak için mutlaka yufkayı kendiniz açmak zorunda değilsiniz. Hazır satılan baklavalık yufka çeşitlerini kullanabilirsiniz. Ancak kendiniz açmak isterseniz temel malzemelerin un, su, yumurta ve tereyağı olduğu biliniyor. Eğer kıyır kıyır bir ev baklavası yapmak isterseniz bu malzemelere sirke de ekleyin.

Kullanacağınız az miktarda sirkenin ev baklavasına ne kadar lezzet kazandırdığını tahmin bile edemezsiniz. Hamura bir miktar sirke eklemeniz durumunda baklavanın çok daha kıyır kıyır olmasını sağlayabilirsiniz. Zaten iyi bir baklavanın temel koşulu bu olduğundan sadece tek bir malzeme ilavesi ile önemli bir problemi ortadan kaldırmış olacaksınız.

Tereyağının Köpüğünü Kullanmayın!
Ev yapımı baklavada bol miktarda tereyağı kullanılması gerekiyor. Tereyağını eriterek kullanmanız gerekecek ve bu aşamada önemli bir püf noktasının olduğunu belirtelim. Bu püf noktası da tereyağını eritirken ortaya çıkan köpüğü kullanmamanızdır. Bu köpüğü atarsanız baklavanın lezzetinin de çok daha iyi olmasını sağlayabilirsiniz.

Tereyağı köpüğünü neden kullanılmaması gerektiğini de açıklayalım. Çünkü bu köpük baklavanın kolaylıkla yanmasına yol açar. Özellikle baklavayı tepsiye dizdikten ve kestikten sonra üzerine tereyağı gezdirirken köpüğünü almazsanız üst katman olduğu gibi yanacaktır. Bunu önlemek için tereyağını mutlaka köpükten arındırmak gerekiyor.

Fırın Isısına Dikkat!
Fırın ısısı da üzerinde titizlikle durulması gereken bir diğer unsurdur. Baklavayı önceden ısıtılmış fırına sürmeniz gerektiğini belirtelim. 195 derece ısıda 10 dakika pişirdikten sonra fırın ısısını 180 dereceye indirin. Ardından 30 dakika daha pişirmeniz gerekiyor. Bu süreyi ara ara baklavayı kontrol ederek ayarlayabilirsiniz. En doğru şekilde hazırlanmış olan ev baklavası tarifi için de hemen Yemek.com adresine uğrayın. Sitede kullanmanız gereken tüm malzemeler ve dikkat etmeniz gereken püf noktalar detaylı bir biçimde aktarılıyor. Size kalan sadece tarifi hiç değiştirmeden uygulamak ve eşsiz bir baklava elde etmek oluyor!

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir