Sedef hastalığı bebeğe geçer mi?

13 Ekim 2020

Sık görülen bir cilt hastalığı olan sedef hastalığı, hamilelik planlayan anne adaylarını endişelendirebilmekte ve yanlış bilgilerin yayılmasına yol açabilmekte. Biz de işin doğrusunu uzmanına sorduk. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, sedef hastalığının hamilelik sürecine etkileri konusunda bilgiler Verdi.

Kadınlarda, erkeklere oranla daha düşük yaşlarda görülüyor
Sedef hastalığı, nedeni tam olarak bilinemeyen, daha çok genetik temelli olduğu düşünülen, deri hücrelerinin normalden daha hızlı büyümesi ile seyreden bir cilt hastalığıdır.

Dünya genelinde, nüfusun %2’sinde görülen bir hastalıktır. Sedef hastalığının kadınlarda ve erkeklerde görülme sıklığı nicelik olarak aynıdır ancak kadınlarda, erkeklere oranla daha düşük yaşlarda görülüyor.

Sedef hastalığının ortalama tanı alma yaşı 28’dir. Bu yaş aynı zamanda kadınların en çok hamilelik planladığı yaş ortalamasıdır.

Hamileliğe engel mi?
Sedef hastalığı gebe kalmaya engel değil. Sedef hastalığının genital organları tutması beklenmediğinden dolayı kadınların hamile kalma yeteneğini de etkilemez.

Hamilelik ve emzirme döneminde verilecek olan ilaçların yanı sıra tedavi planları da değişecektir. Bundan dolayı sedef hastaları, gebelik öncesinde mutlaka doktorları ile irtibata geçmelidir. Bu noktada sedef hastalarının tedavileri gebeliğe uygun olacak şekilde yeniden düzenlemelidir.”

Stres, hastalığın şiddetini artırabilir
Sedef hastalığının seyrindeki iyileşme her gebede aynı olmayabilir. Görülme olasılığı az da olsa bazı gebeliklerde sedef hastalığının şiddeti artabilmektedir.

Gebelikte artan progesteron ve östrojen düzeylerinin sedef hastalığı üzerine olumlu etkileri beklenirken, sedefin en önemli tetikleyicisi olan stres durumunda ise hastalığın şiddeti artabilir.

Doğum şeklini etkiler mi?
Sedef hastalığı anne karnındaki bebeği etkilemiyor, hamileliğin seyrini ve doğum şeklini değiştirmiyor. Sedef hastalığı için kullanılan ilaçların bebeğe olası etkileri nedeniyle, doğum kusuru ihtimali oluşabilir. Sorunsuz bir gebelik süreci için cildiye doktoru, kadın doğum doktoru ve sedef hastası anne adayının sürekli iletişim halinde olması ve tedavi seçiminin hamileliğe uygun olarak planlanması oldukça önemlidir.

Gebelik sürecinde sönmeye meyilli olan sedef lezyonları (doku bozukluğu), doğumdan sonra tekrar alevlenebilir. Yine bu süreçte kullanılacak olan ilaçlar için de cildiye doktoru ile çocuk doktorunun iletişim halinde olması emziren anneler açısından önemlidir.

Doğum sonrasında meme başında lezyonlar görülebilir. Meme başında oluşabilecek bu lezyonlar dışında, bebekleri olumsuz yönde etkileyecek bir durum beklenmez.

Anne adayından bebeğe geçer mi?
Ailesel geçiş olasılığı yüksek olan sedef hastalığının, doğum sonrası ilerleyen zamanlarda bebeklerde çıkma olasılığı bulunmaktadır.

Mevcut tıbbi bilgiler ışığında, sedef hastalığını belirlemede veya hastalığın oluşmasını engellemeye yönelik neler yapılabileceği konusunda yeterli bilgi yoktur.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir