Yalancı hamilelik

8 Aralık 2020

Medicana Kadıköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Banu Öndeş’e yalancı hamileliğin en çok hangi kadınlarda, neden görüldüğünü  ve tedavisinin ne olduğunu sorduk.

Yalancı gebelik nedir?
Hamile olmayan bir kadının hamile olduğuna inanması ve gebelik belirtileri göstermesine yalancı hamilelik denir. Özellikle bebek sahibi olmayı çok isteyenlerde, çok sayıda düşük yapmış olan kadınlarda, cerrahi olarak rahmi alınmış ya da doğumsal olarak rahim ve yumurtalıklara ait çocuk sahibi olunamayan hastalıkları olan kadınlarda görülmektedir.

Belirtileri gerçek hamilelik ile aynı olur mu?
Yalancı gebelikte tıpkı normal gebelikte olduğu gibi adet gecikmeleri, karnın şişmesi, kilo alımı, bulantı kusma, bebek hareketlerinin hissedilmesi durumu, memelerde dolgunlaşma hatta bazen süt gelişi bile olabilir.

Tanı ne zaman nasıl konur?
Tanı, ultrasonografi ile gebelik kesesinin veya bebeğin kalp atışlarının görülmemesi ve kanda gebelik testinin negatif çıkması ile konur. Hastanın semptomları genellikle negatif çıkan testlerin hastaya uygun bir dille anlatılmasının ardından gerilemektedir.

Tedavisi psikiyatrist midir?
Yalancı gebelik psikolojik bir etkinin sonucu olarak karşımıza çıktığından tedavisi psikiyatrist ve kadın doğum uzmanı tarafından birlikte yürütülmelidir. Yalancı gebeliğin altında yatan psikolojik durumun tedavi edilebilmesi için psikoterapi desteği gerekmektedir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir