Kaybolan ikiz sendromu

10 Mart 2021

Gebelik, her anne adayı için sağlık ve mutlulukla geçirilmesi istenen bir süreçtir. Fakat bu süreç her zaman anne adaylarının planladığı gibi ilerleyemeyebilir. Hamilelik süreçlerinde,  ikiz ya da üçüz bebeklerden birinin kaybolması durumu olarak belirtilen “kaybolan ikiz sendromu” hakkında açıklama yapan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, ”Kaybolan ikiz sendromu, ikiz veya üçüz gibi çoğul gebeliklerin başlangıç döneminde, bebeklerden birinin canlılığını yitirerek kaybolmasıdır.” dedi.

Gebeliğin devam ettiği her gün risk azalır
Gebelik keselerinde kaybolan bebekler, tespit edilenlerden daha fazla sayıdadır. Çünkü belli bir kısmı tespit edilmeden kaybolduğundan fark edilememektedir. Özellikle tüp bebek uygulamalarında tespit edilme ihtimali daha yüksektir. Bu uygulamaların başından beri sık çekilen ultrasonlar sayesinde, kaybolan bebek sendromunun fark edilme ihtimalini artırmaktadır.

Anne karnında kaybolan bebekler, anne adayları için hafif bir kanama ve ağrı tarzında kendini göstermektedir. Bunun dışında bir sorun oluşturması beklenmez. Erken gebelik durumunda oluşan bu durumdan canlı olan bebeğin etkilenme olasılığı olsa da gebeliğin devam ettiği her gün risk azalacaktır.

Ultrason yöntemiyle gözlemlenebilir
Gebeliğin teşhisinde kullanılan ultrason yönteminin yaygınlaşmasından sonra kaybolan ikizleri teşhis etmek daha kolay. Hamilelik süreçlerinin ilk üç aylık döneminde ikiz veya çoklu fetüsler tespit edilebilmektedir. Bu nedenle fetüslerde bir değişiklik olup olmadığı ultrasonla gözlemlenebilmektedir. İkiz bebeklere sahip olan anne adayları, hamile olduklarını öğrendikten sonra gerçekleşen kontrollerde, eğer ikizlerden biri kaybolmuşsa bu durum rahatlıkla görülebilirler.

30 yaş üzerindeki annelerde görülme olasılığı daha fazladır
Genelde nedeni tam olarak bilinmese de kaybolan ikizin, genetik veya kromozomal anomeliler rol oynadığı düşünülmektedir. Bu nedenle devam eden bebeğinde daha detaylı incelemesinde fayda olduğu düşünülmektedir.  Bebeğin kaybolması, 30 yaş üstü ananelerde ve tüp bebek uygulanmış hamilelerde görülme olasılığı daha fazladır.

Canlı gebelik olduğu sürece müdahale önerilmiyor
Canlı gebelik olduğu sürece herhangi bir girişim önerilmemektedir. Ancak kanama, kramp ve ağrı gibi şikayetlerin tedavi edilmesi yeterli görülmektedir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir