Efsanenin Peşinde: Troya

17 Ekim 2018

Hazırlayan: Canan Demiray – GezGörKeşfet

Bir efsanenin peşinde ailece keşfe ne dersiniz? Rotamızı geçilmez boğaza, Çanakkale’ye çeviriyoruz. “Dev bir poni mi göreceğiz?” Melis’i bu rotada en çok heyecanlandıran konu, Troya denilince ilk akla gelen imaj olan tahta at. Tan ise konuya farklı yaklaşıyor: “ O zaman nasıl silahları varmış, neden savaşmışlar, hazine mi varmış?” . UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. senesi olunca, Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yılı Troya Yılı ilan etti. Eğer siz de çocuklarınızla Çanakkale’ye Troya yoluna dökülmeyi planlıyorsanız işte ihtiyacınız olan her şey burada.

Troya neresi, nedir efsanesi?

Ilyada Destanı ve Homeros

Homeros, neredeyse 3000 yıl kadar önce Anadolu’nun Ege kıyılarında yaşamış kör bir ozan. Bizlere iki büyük destan İlyada ve Odysseia ’yı sözlü olarak bırakmış. 10 yıl süren Troya Savaşı’ndan 51 günü günü anlatan İlyada’nın orjinali 16 bin dizeden oluşuyor.

İlk Durak: Troya Antik Kenti ve Troya Atı
Troya Antik Kenti’nin girişinde ilk göze çarpan şey elbetteki dev tahta at. Bu at savaş zamanı nasıldı tam olarak bilinmiyor, ancak buradaki at 1974’te yapılmış ve içine de tırmanılabiliyor.

Atın hemen ilerisinde MÖ 3500’lerde başlayan medeniyetiyle Troya Antik kentini gezme imkanınız var. 9 katmandan oluşan üst üste gelen şehirlerin taşlarının farklı yapısı görebilirsiniz. Bizim bildiğimiz destan ise Yedinci Troya döneminde geçiyor.

Kazıların günümüze ilerleyerek gelmesinde önemli bir isim Manfred Korfmann. 1988’den 2005’te yaşama veda edene kadar kazıların başında olan Korfmann’ın çalışma arkadaşı olan tanışma fırsatı yakaladığım Prof. Dr. Rüstem Aslan günümüzde Troya Kazıları Başkanı.

Troya Müzesi kapılarını açıyor
10 bin metrekarelik kapalı alanıyla kapılarını Eylül sonunda açılacak olan Troya Müzesi dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzesi örneklerinden biri olmaya aday. Rampasından yukarı doğru tırmanarak yedi başlığa bölünmüş bir hikâyeyi takip edebileceksiniz. Troya Müzesi bahçesinde ise peyzaj ile birlikte taş eserler, lahitler, sütunlar, steller, sütun başlıklar bütünlük oluşturacak şekilde sergilenecek. Eserlerin yanı sıra, Troya Savaşı Diaroması, Troas temalı interaktif film ve Troya Şehri’nin simülasyonu çocukların da etkileneceği uygulamalar olacak.

Yürüyüş yolu 2019’da
Bu tarafa gelip görülmeye değer tarihi ve doğa güzelliklerini keşfetmek isteyenler, Troas Yürüyüş Yolu ile harika bir rotaya çıkabilecekler. Haritaları ve tüm bilgileriyle 320 kilometre ve 19 etaptan oluşan bu rotayı gelecek yıl deneyimleyebilirsiniz.

Müzenin Yanında Arkeo-köy
Troya’ya gelince Tevfikiye Köyü’nden de geçmelisiniz. Bu köy, OPET’in katkılarıyla dönemi anlatan bir atmosfer yaratarak için bir arkeo-köy’e dönüştürülmüş. Kazı alanından gelen tarihi taşlar kullanılmış, bambaşka bir yer haline gelmiş. Çalışmalar tamamlanınca ailece burada kalabilmeniz için ev pansiyonları da olacak. Hediyelik eşyalar yolda, buranın yerlileri katıldıkları el sanatı atölyeleriyle sizi Troya bebekleriyle buluşturmak için bekliyor.

Gelmişken…
Assos’a Antik Kente ve limana da uzanın. Antik kente doğru yukarı tırmanırken dağ ve limon kekiği kokusu havaya karışıyor. Athena Tapınağı’nın kalıntıları muhteşem manzaraya karşı keşfedilmeli. Uçurum kenarlarına dikkat. Liman yolunda amfitiyatro biz çıkarken kapalıydı ama belki siz görebilirsiniz.  Limanda dileyene balık meze sofrası, isterseniz Taş Kahve’de kahve, Yahya Usta’nın ballı bademli dondurması.

Kazılardan çıkan veriler, Troya Savaşı’nın M.Ö. 13.yüzyılda arasında geçtiğini gösteriyor. Bu konuda yazılmış on binlerce kitap ve ve 9 tane film var. 2004 yapımlı filmde kullanılan atı ise Çanakkale sahilinde görebilirsiniz.

20’yi aşkın ülkeden ve Türkiye’nin dört bir yanından 250 görme engelli, İlyada Destanı’ndan bölümler okumak için Troya Antik Kenti’nde buluştu. Elbette bunun altında yatan nedenlerin en önemlisi Homeros’un dünyadaki tüm körleri birleştiren bir simge olması Braille Alfabesi ile özel olarak İlyada’dan kesitler okunurken etkilenmemek elde değil.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir