Çalışan Annelere Özel 5 Pratik Temizlik Tüyosu

12 Eylül 2017

Bayram geldi bayram temizliği, bahar geldi bahar temizliği… Misafir gelir evin şartı şurtu yapılır, misafir gelmez şöyle bir kabası alınır. Diyeceğimiz o ki temizlik ihtiyaçtır; beklemez. Tabi burada özne ‘anne’, sıfat ‘çalışan anne‘ olunca haliyle yüklemler de çeşitleniyor. Çalışan annelerin zamanı azdır, çalışan annelerin zamanı kıymetlidir, çalışan anneler her yere yetişmek zorundadır. İşte buradan hareketle siz sevgili annelere yardımcı olacak pratik temizlik tüyoları hazırladık. Zaman kazandıran temizlik ipuçları sizi bu sayfada bekler!

1- Mat lavabolara parlak fikir

Silmeye siliniyor da sonrasındaki o matlık ne olacak? Bunun için pratik bir önerimiz var; yağlı kağıt! Lavabonuzu ovduktan sonra son turu kağıt ile yapın. Lavabonuz pırıl pırıl olacaktır.

2- Yemek kirleri için bi’önerimiz var

Artan yemek kirlerini temizlemenin pratik bir yolu var. Kirli yüzeyin üzerine tuz dökün ve kağıt havluyla silin. Sonra normal olarak temizliğinizi yapın. Kirler çok daha kolay çıkacaktır.

3- Sirkeli su her zaman parayı alır

Konumuz tavalar, mevzumuz inatçı kirler. Tavaya su koyun ve üzerine sirke ilave edin. Karıştırdıktan sonra kısık ateşte kaynatın. Sonra ocaktan alın ve biraz karbonat ekleyin. Biraz zahmetli gibi dursa da emin olun ovmaktan daha hızlı olacaktır.

4- Sirke demişken…

Sirkeli temizlik tüyolarına devam edelim. Sirke ve tuz. Bu yöntemi bardakları parlatmak için kullanabilirsiniz. Bardağı sirke ile sildikten sonra tuz ile hafifçe ovun yalnız yüzeyi çizmemeye dikkat edin. Sonra sudan geçirin.

5- Evcil hayvanı olanlar bu fikre bayılacak!

İstediğiniz kadar yıkayın ya da temiz bakın. Hayvanın doğası gereği koku üretebilir ve bu koku koltuklarınıza sinebilir. Koltuklardaki kötü kokuyu gidermek için ne yapmalı sorusunun pratik bir yanıtı var.  Bir şişeye yaklaşık 10 damla lavanta yağı (limon da olur), 1 çay kaşığı karbonat ve 2 bardak sıcak su koyup çalkalayın. Sonra koltuğun üzerine sıkın, kokudan eser kalmayacaktır!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir