Çocuğunuza ilaç içirmenin kolay yolları

21 Kasım 2017

Hangi çocuk ilacı sever ki zaten! Acılığı bir yanda, içme zorunluluğu bir yandan hele bir de uyku ya da oyun saatini bölüyorsa(!) vay o ilacın haline. Hal böyle olunca siz bir elinizde ilaç, diğerinde su evin içinde koşturup duruyorsunuz tabi. Grip sezonunun yaklaştığı, yok hatta bizzat başladığı şu günlerde size bazı önerilerimiz olacak. Daha önce çocuğunuza grip olmamayı öğretmenin yollarını paylaşmıştık. Yazıokumak için tıklayın. Bu sefer de çocuğa ilaç içirmenin pratik yollarını kaleme aldık.

 

1- “Güçlü bir kız/erkek böyle ilaç içer!”

Başkalarına ‘gösterilmek’ onu daima motive edecektir. Bu evdeki biri de olabilir, bir köpek ya da başka evcil hayvan da olabilir. Mühim olan başkalarına ‘ben başardım, ben yaptım’ duygusunu verebilmek. Bakın kızıma/oğluma nasıl içiyor ilacını diyerek onu evin kahramanı yapmayı deneyin. İşe yarayabilir.

2- Doktorculuk oynayın!

Çocuklara ilaç içirmenin yollarından biri de oyun. Doktorculuk oynayarak ona fark ettirmeden ilaç içirebilirsiniz. Sırayla rolleri değişin mesela; siz hasta olun o doktor olsun, siz doktor olun o hasta olsun. Oyun oynayarak kaşla göz arasında çocuğunuza ilaç içirebilirsiniz.

3- Buz ile yarayabilir

İlacın acı etkisini azaltmak için ne yapmak gerekir sorusunun basit bir yanıtı var; buz! İlaç içmeden önce bir parça buz yalarsa (boğazına dikkat) dili, acıyı daha az hissedebilir. Ancak buzun olası olumsuz etkileri için önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

4- İlacın farklı formlarını deneyin

Bazı çocuklar şuruptan nefret ederken, bazıları da tabletten eder. Çocuğunuza uygun olanı deneme yanılma ile bulabilirsiniz. Eğer seçme şansınız varsa ilacın çocuğunuza uygun olan formatını deneyin. Bu arada kulağa ilginç gelse de şırınga ile ilaç içirmek de etkili olabilir.

5- Rahat davranın

Çocuklar tek bir mimiğimiz ile bütün algıyı hissedecek kadar hassas bir yüreğe sahiptir. İlacı içirirken mutlaka gülümseyin ve rahat davranın. İçtikten sonra da ‘şampiyoooon’ diye bağırmayı deneyin. Hangi çocuk süper kahraman olmak istemez ki? ?

 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir