Çocuğum yemiyor da yemiyor diyenlere altın değerinde tüyolar!

16 Kasım 2018

Havalarda uçan köftelerden mi bahsetmeli, sımsıkı kapanan o minik ağızlardan çıkan sessiz çığlıkları mı anlatmalı… Ne o? Sadece yemek yiyecek! Çocuğunuza yemek yedirmek kabusunuz olduysa bir de bu yöntemleri deneyin deriz.

1- Çocuğunuzun iştahına saygı gösterin

Bir kere şunu unutmayın; tabağındaki her şeyi bitirecek diye bir kural yok. Midesinin küçük olduğunu unutmayın. Tabağındakileri bitirdikten sonra kendi hür iradesini kullanmasını sağlayarak ona daha fazla isteyip istemediğini sorun. Zaten aç ise teklifi ikiletmeyecektir. Ona duyduğunuz saygının da altını çizmiş olursunuz böylelikle. Bu davranış, kendisini birey olarak hissetmesine de olumlu etki sağlayacaktır.

2- Bir rutin oluşturun ve ona bağlı kalın

Her gün düzenli olarak bir rutin oluşturun. Bilsin ki o saat, yemek saati. Farklı aralıklarda yenen yemekler, başka işlerle uğraşmasına ya da oyun süresini uzatmasına neden olacaktır. Yemek saati rutinini oluşturmak her zaman işe yarayacaktır.

3- Sebzeleri zorla değil eğlenerek yedirin

Kendi kendine brokoli yiyen, karnabaharlı tariflere bayılan ya da sebzeyi seven bir çocuğunuz varsa şanslısınız tabi. Ve fakat sanıyoruz ki diğer olasılıklar çoğunlukta. Çocuklara sebzeyi sevdirmenin yollarından biri yapacağınız eğlenceli sunumlardan geçiyor. Örneğin sıradan bir brokoliyi sevimli bir görsellikle sunabilir, ilgisini daha çok çekmesini sağlayabilirsiniz.

4- Sabır, sınavdır!

Tabağına ilk koyduğunuz anda reddedilmeye mahkum yiyecekler olabilir. Asla pes etmemek, sizin altın anahtarınız. Küçük porsiyonlarla vermeyi deneyin. Yesin diye diretmek yerine, azar azar da olsa tüketmesine olanak sağlayın. Eğlenceli oyunlar yine başrolde. Ancak buradaki anahtar nokta asla pes etmemek! Çocuğum yumurta yemiyor diye yumurtadan vazgeçmeyin örneğin. 2-3 gün ve hatta bazen 1 hafta sonra yanında farklı yan ürünlerle tekrar deneyin.

5- Rol model olun

Sadece yemek konusunda değil her konuda. Düzenli ve sağlıklı beslenmek konusunda titiz davranın. Siz sebze yemeği yemiyorken çocuğunuza bu konuda diretmeyin. Her konuda sizi takip ettiğini ve beyinlerinin sünger kıvamında yapılan her şeyi verilen her bilgiyi emdiğini unutmayın. Aç kalmayacaktır merak etmeyin. Sadece yeni yeni alıştığı dünyaya karşı yemek konusunda azıcık isyanı olabilir ? O da zamanla zaten düzelecektir.

Ee, akşam menüde ne var? ?

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir