Boğaz ağrısından kurtulmanız için 5 doğal reçete

12 Aralık 2017

Kış gelmeye görsün! Hemen bir aksırık, hemen bir üşüme, hemen bir boğaz enfeksiyonu… Son zamanlarda yine salgın mı vardır nedir, neredeyse her hanede pek bir popüler(!) grip olmak. Eğer gribi yenmenin doğal yollarını arıyorsanız o halde size pratik doğal reçetelerimiz var. Bitkilerin gücü adına boğaz ağrısı ile baş etmenin yollarını sizin için derledik.

1- Hatmi kökü

Hatmi bitkisi, Ortaçağ’dan bu yana boğaz ağrısı ve diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanılıyor. Yuttuğunuzda boğazı kaplayıp yağlandıran jelatin benzeri bir madde içeriyor ama sıkıntılı değil yani içilebilir. Hatmi kökü nasıl kaynatılır gelin onun tarifini de verelim.

 

Malzemeler:

Soğuk su

20-30 gram kuru hatmi kökü.

 Tarif:

Kavanozu ortalama 1 litre suyla doldurun. Hatmi kökünü tülbentin içine koyun ve suya daldırın. Kavanozu kapatın ve gece boyu bekletin. Ertesi gün süzün ve için.

2- Adaçayı ve ekinezya mucizesi

Ekinezya, geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılan bir bitki. Bakterilerle savaştığı ve inflamasyonu azalttığı gözleniyor aynı zamanda.

Evde kendi adaçayı-ekinezya boğaz spreyinizi yapmak için bu tarifi deneyin!

Malzemeler:

1 çay kaşığı adaçayı

1 tatlı kaşığı toprak ekinezisi

1/2 su bardağı su

Tarif:

Suyu kaynatın. Adaçayı ve ekinezyayı küçük bir kavanoz içine yerleştirin ve üzerine kaynar su döküp ortalama 30 dakika bekletin. Küçük sprey şişesine yerleştirin ve her iki saatte bir ya da gerektiğinde boğazınıza püskürtün.

3- Elma sirkesi

Tıbbın babası olarak bilinen eski Yunan hekim Hipokrat, öksürük ve boğaz ağrısı gibi grip belirtilerini tedavi etmek için oksimel olarak bilinen elma sirkesi ve bal kombinasyonunu öneriyormuş; yani elma sirkesi mucizesi bir hayli eskilere dayanıyor. Peki boğaz ağrısı için elma sirkesi kürü nasıl yapılır? 1 çorba kaşığı elma sirkesini 1 fincan ılık suya ilave edin ve için. Hepsi bu!

4-Tuzlu su gargarası

Boğaz ağrısından kurtulmak için tuzlu su ile gargara yapmak iyi bilinen doğal bir reçete.Tuz suyu boğaz çekerek şişmeyi azaltır. 1 fincan ılık suyun içine 1 çay kaşığı tuz atın ve erimesi için karıştırın. Her saat başı 30 saniye gargara yapın. Saat başı tuzlu su ile gargara yapmak şişliği azaltır ve ağrıyı hafifletir.

5- Bal

Enfeksiyonla mücadeleye ve acıyı hafifletmeye yardımcı olur. Bal özellikle sıcak su ve elma sirkesi ile birlikte tüketildiğinde etkili oluyor. Verdiğimiz reçeteler her ne kadar doğal maddeler olsa da alerjik reaksiyona neden olabilir. Bunu önlemek için doktorunuza danışmadan uygulamamanızı öneririz.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir