Boşuna Dememişler Vitamini Kabuğunda Diye: Artan Meyve Kabuklarını Değerlendirin!

21 Eylül 2017

Çocuklar uyumuş, eşinizle koltuğa oturmuş şahane bir film izlemek üzeresiniz. Olmazsa olmaz meyve soyma saati de an itibarıyla başlamış. Meyveyi afiyetle yerken, kabuğunu çöpe atanlardansanız etmeyin eylemeyin! Vitamini kabuğunda diye insanlar boşuna bağırmamış. Artan meyve kabuklarını değerlendirmenin yollarını sizin için derledik.

1- Üstüne basıp kaymazsak yalnız…

Şakalara biraz ara verelim, muz kabuğunun kabuğunu değerlendirelim. Muz kabuğunun içte kalan beyaz kısmı iyi bir doğal diş temizleme yöntemi.

2- Karıncalara dur diyelim.

Hayvanlara zarar vermek aklımızın ucundan bile geçmez. Bizim maksadımız sevimli dostlarımızın yönünü değiştirmek. Eğer karıncaların geçtiği yöne limon kabuğu koyarsanız, kokusu onları rahatsız edecek ve bu diyarı terk etmelerine neden olacaktır.

3- Yumurta kabuğu da mı?

Evet, yumurta kabuğu da. Kabukların bitkinize çok iyi geldiğini biliyor muydunuz? Bitkilerin sağlıklı büyümesini sağlayan doğal yollardan biri yani.

4- Cilt ferahlatır!

Hazır yazdan da çıktık çıkıyoruz, güzel bir doğal cilt bakımını hak etmedik mi? Bizce hak ettik! Soyduğunuz elma kabuklarını yüzünüze sürün ve birkaç dakika bekletin. Cildiniz pırıl pırıl parlayacak ve yeniden canlanacaktır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir