Bebeğinizle seyahat ederken valizinde neler olmalı?

30 Temmuz 2019

-Chicco’nun katkılarıyla

Eğer siz de bebeğinizle birlikte tatile çıkmaya hazırlanıyorsanız, sizin için hazırladığımız ipuçları işinizi oldukça kolaylaştıracak.

Kıyafet ve ayakkabı

Bebeğiniz için valiz hazırlarken kıyafet seçiminde öncelikli olarak dikkat etmeniz gerekenler; gideceğiniz lokasyon ve hava şartları, kalacağınız gün sayısı ve konaklayacağınız yerin sunduğu imkanlar. Özellikle deniz kum güneş tatilleri için bebeğinizin valizinde olmazsa olmazlar:

 • Kıyafet: Bebeğinizin yaşına göre tişört, şort, elbise ya da body ve tulum. Her güne 1 set yapmanızda ve yedek almayı ihmal etmemenizde fayda var. Serin akşamlara hazırlıklı olmak için çantanıza hırka da atabilirsiniz.
 • Plaj için: Mayo ve değiştirmek için yedek mayo, şapka, güneş gözlüğü, sandalet, deniz ayakkabısı, güneşten korunmak için plaja uygun bir kıyafet, plaj havlusu
 • Tekstil: Banyo havlusu, çarşaf ve bebek battaniyesi, önlük, çorap ve pijama

Beslenme araç gereçleri

Bebeğinizin beslenme rutininin tatilde bozulmaması da oldukça önemli. Rahat beslenme saatleri içinse listemizdeki ürünleri mutlaka valizinize ekleyin:

 • Bebeğinizin gelişim evrelerine uygun özelliklere sahip biberon, dökülme önleyici sistemi olan rahatlıkla kavrayıp içebilecekleri bardaklar, bir mama tabağı bir kaşık çatal seti, ek gıda döneminde bebeğizin yemeklerinin sıcaklığını koruyarak yanınızda taşıyabileceğiniz termal mama termosu
 • Emzirme örtüsü, müslin bez

 

 

 

Hijyen ve koruma

Bebekle seyahat ederken özellikle de sağlık konusunda önceden hazırlıklı olmanızda fayda var. En yakın hastane ve tatiliniz süresince nöbetçi eczaneleri not etmek de acil durumlarda işinizi kolaylaştırabilir.

 • Güneşin UVA, UVB, kızılötesi ışınlarına karşı koruyucu hassas ciltlerde test edilmiş güneş kremi, bebeğin cildini rahatlatmak ve nemlendirmek için güneş sonrası sütü
 • Bebeğiniz için gece ve gündüz 24 saat boyunca doğal koruma sağlayan tazeleyici ve koruyucu ürünler
 • Bebek bezi, ıslak mendil, kuru mendil, alt açma örtüsü, lazımlık ya da tuvalet adaptörü
 • Şampuan, sabun, diş fırçası, diş macunu, tırnak makası, fırça-tarak
 • Pişik kremi ve ateş ölçer
 • Eğer varsa düzenli kullanılan ilaçlar

Ayrıca bebeğinizin en sevdiği oyuncaklar, eğer varsa uyku arkadaşı ya da en sevdiği battaniyesini de yanınıza alabilirsiniz.

Yolculuk esnasında ihtiyaçlarınızı bir arada bulunduran bir yol çantası

Bebeğinizle birlikte dışarı çıkmak bile uzun bir hazırlık süreci gerektirirken, seyahat öncesi hazırlıklar biraz gözünüzde büyüyebilir. Ne var ki planlı hareket ettiğinizde ne kadar kolay hazırlanabildiğinize siz de şaşıracaksınız.

Daha konforlu bir yolculuk için, aşağıda yer alan listedeki malzemeleri rahat bir sırt çantasına yerleştirebilir, sırt çantanızı yanınıza alabilirsiniz. Yolculuk çantasında neler olmalı?

 • Beslenme saatleri için: Bebeğinizin yemeklerini ısı değişiminden koruyan bir termos, tabak, kaşık ve önlük; bebeğinizin yaşına uygun alıştırma bardağı ya da pipetli bardak
 • Bez değişimi için: Bez, pişik kremi, ıslak mendil, müslin bez ve alt değiştirme bezlerini daha küçük bir çanta içerisinde sırt çantanıza yerleştirebilirsiniz.
 • Yedek kıyafetler: Bir alt, bir üst giyim, çorap, iç çamaşırı ve hırka çantanızda her zaman yer almalı.

Malzemeleri minik çantalarla ayırarak  daha pratik bir kullanım sağlayabilirsiniz.

Keyifli yolculuklar ve tatilin tadını çıkarmak için: Puset ve oto koltuğu

Bebek arabası ve eğer otomobilinizle seyahat ediyorsanız oto koltuğu, hem siz hem de çocuğunuz için konforlu yolculukların olmazsa olmazı. Yenidoğan döneminde ise pratik bir çözüm olarak; hem puset hem de ana kucağından oluşan bir seyahat seti tercih edebilirsiniz.


Puset seçiminde dikkat etmeniz gereken özellikler; pusetin kolay açılıp kapanabilir olması, ultra hafif ve kompakt olması böylece bebeğinize konfor sağlarken size de pratiklik sağlaması, güneşliği ve yağmurluğunun bulunması, kısa uykular için tamamen yatabilme özelliği ve katlanma kolaylığı olarak sıralanabilir.

0-12 yaş arası tüm çocuklar için kullanılması gereken oto koltuklarında ise, çocuğunuzun yaşı ve boyu, oto koltuğunu arabanıza takarak denemiş olmanız ve güvenlik öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken faktörlerden. Çocuğunuzun baş ve boyun bölgesini koruyan, yan darbe koruma sistemi bulunan, yatırılabilir kademeleriyle rahat uyuyabilmesine olanak sağlayan, Isofix sistem ile aracınıza güvenli bir şekilde bağlanabilen bir model seçebilirsiniz.

 

Tatilde bebeğinizin uyku düzeni şaşmasın.

Bebeğimin uyku rutinini yeni oluşturmuşken tatile çıkınca bu düzen bozulursa diye endişeleniyor olabilirsiniz. Aslında önemli birkaç ipucuna dikkat ettikten sonra miniğinizin uyku rutinini her yerde koruyabileceğinizi göreceksiniz.

Bebeğinizin kolayca uykuya dalabilmesi için kendini güvende hissedebileceği, tanıdık bir ortamda olması gerekir. Tatil öncesinde edineceğiniz bir park yatak ya da seyahat yatağı, bebeğinizin hem aile büyükleri gibi sık sık gittiğiniz kısa mesafelerde hem de tatilde rahatlıkla uyumasına yardımcı olacak. Dışarıdayken ya da yürüyüşlerde de ona konforlu bir uyku ortamı sağlamak için pusetinin tamamen yatırılabilir konforlu bir puset olmasına özen göstermelisiniz. Son olarak eğer varsa bebeğinizin birlikte uyumaya alışkın olduğu uyku arkadaşının da yanınızda olması onun uyku rutinlerini hissedip uykuya dalmasında yardımcı olacaktır.

Herkese iyi tatiller dileriz.

 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir