Yolculukta sizi neler bekliyor?

22 Temmuz 2015

Çocuğunuzu yol mu tutuyor? Sizi bekleyen önerilerimiz, yolculuğunuzu kurtarabilir.

Annelik içgüdülerim, Kuzey Carolina’daki Blue Ridge Dağları’na gittiğimiz bir aile tatilinde, beni yarı yolda bıraktı. Dolambaçlı yollardan geçerken, o zaman 8 yaşında olan kızım Sydney’nin arka koltuktan iyi olmadığını söylediğini hatırlıyorum. Sadece yorgun diye düşündüm. Ama daha çok şikayet üzerine, dönüp kızıma baktım. Beti benzi atmıştı. Eşime hemen arabayı kenara çekmesini söyledim ama çok geçti. Temizlik zamanı! Maalesef, hassas midesi yolculuğa çıktığımız zamanlarda giderek daha da artan bir problem olmaya başladı. Önümüzdeki birkaç ay boyunca, Sydney hem türbülanslı bir uçakta hem de bir eğlence parkında kustu.

Yol tutması, her yaşta başlayabilir ve herhangi bir zamanda bütün çocukların yaklaşık yarısını etkisi altına alabilir. İster arabada veya gemide ister uçak veya dönme dolapta olsun, sebebi aynı. Çocukların gözleri ve iç kulakları, nasıl hareket ettiğini algılar ve bu bilgiyi beyine gönderir. Dr. Richard F. Lewis’e göre sorunlar, bu mesajlar iletilirken bir sorun yaşanmasından (uzmanlar buna “duyusal uyumsuzluk”diyor) dolayı oluyor. Örneğin, eğer çocuğunuz uçağın iniş veya kalkışında televizyon izliyorsa, kulakları hareketi hissetse de gözleri hala hareketsiz durduğunu algılar. Bu iki çelişkili sinyal birbiriyle karşılaştığında, terleme, baş dönmesi, baş ağrısı ve bazı durumlarda, kusmaya sebep olabilen bir mide bulantısı hissine yol açabilir.

Bazı çocuklar neredeyse her hareketten rahatsız olurken, şanslı olanlar daha dirençli olup, hiç kötü hissetmez. Yol tutması araştırmacısı Max Levine,“Bir çocuğun roller coaster’da midesinin bulanıp, bir arabada neden bulanmadığını bilmiyoruz” diyor. Çocuğun iç kulak anatomisindeki farklılıklar buna neden olabilir. Ayrıca endişe de bir sebep olabilir: Önceki yolculuğu kötü geçen bir çocuğun hasta olma ihtimali bir sonrakinde artar.

Tabii ki, belli başlı hareket türleri çocukları daha fazla etkiler. Büyük bir geminin hafif sallanması çoğumuzun alışık olmadığı bir durum ve iç kulağın çok iyi anlayamayacağı bir hareket türü. Bir eğlence parkındaki dönen araçlar da semptomları kuvvetlendirebilir. Türbülanssız bir uçak yolculuğu ise, sürekli bir hızda hareket ettiğinden iç kulak sinyallerini keser ve bu yüzden sorun yaratmaz.

Çocuğunuzun yolda midesinin bulanması bir sürü şeye bağlıdır; rotanız, sürüş uzunluğu ve çocuğunuzun arabada nerede oturduğu (görsel algısını etkileyen) gibi. Klasik tetikleyiciler: Sürekli şerit değiştirilen yolculuklar, dolambaçlı yollar veya dur kalk yapmanızı gerektiren trafik.

Sorunsuz yolculuklar

Çocuğunuzu araba tuttuğunu fark ettiğinizde, yapabileceğiniz birkaç şey var;

Nereye oturulacağını seçin.

Dahiliye ve pediyatri doktoru Elisha McCoy’un önerisi, çocuğunuzun araba koltuğunu, arka koltuğun ortasına koyun ki ön camdan etrafı görebilsin. Çocuğunuza kafasını, hareket ettirmek yerine arkaya koltuğa doğru yatırmasını söyleyin. Eğer gemide kendini iyi hissetmiyorsa, ufka bakmasını isteyin. Eğlence parkında hareketi kontrol edebileceğiniz (mesela ne kadar hızlı gidebileceğini ya da dönebileceğini) bir alette, çocuğunuzun yönlendirmesine izin verin. Dr. Lewis, “Çocuğunuzun beyni sırada hangi hareketin olduğuna kara verebildiğinde, duyusal uyumsuzluğu ortadan kaldırabilir” diyor. Sürücülerin nerdeyse hiç midesinin bulanmamasının sebebi bu.

Ekranlardan uzak durun. 

Karlar Ülkesi’ni sürekli izlemeyi sağlayen dijital cihazlar, her aile arabasında olması gereken bir sey olsa da, uzmanlara göre yol tutan çocuklar için bu iyi bir fikir değil. Film ve video oyunlarındaki görüntüler (özellikle hızlı grafiklere sahip olanlar), aşırı görsel stimülasyon yaratarak çocuğunuzun hareket anlayışını yanıltabilir ve semptomların oluşmasına sebep olabilir. Okumak da duyusal bir uyumsuzluk yaratabilir çünkü, çocuğunuzun gözleri sabit iken, kulakları hareketin farkındadır. Daha iyi bir fikir; çocuğunuz sesli kitaplarını veya iPod dinleyebilir. Aynı zamanda dijital olmayan ve birlikte oynayabileceğiniz oyunlar seçebilirsiniz.

Yolculuklarınızı iyi zamanlayın.

Dr. Lewis, eğer yapabilirseniz, araba yolculuklarını çocuğunuzun uyku saatleriyle çakışacak şekilde ayarlayın. Çünkü uyurken görsel işaretler beyne iletilmez, diyor. İki çocuk annesi Maran Sheils, “Kızımız Jo’nun uyuyakalma ihtimalinin en yüksek olduğu zamanlarda yolculuk yapıyoruz” diyor. Karanlık çöktükten sonra yolculuğa çıkmak da akıllıca bir fikir, çünkü çoğu görsel işaret engellenmiş oluyor. Yoksa yapılacak en iyi şey sabah çok erken saatlerde çıkmak, çünkü bu da trafiğe kalma olasılığınızı azaltır.

Çocuğunuzu nasıl beslediğinizi düşünün. 

Eğer çocuğunuzu araba yolculukları tutuyorsa, açken yolculuğa çıkarmak gibi bir fikre sahip olabilirsiniz. Ama yapmayın. Dr. Levine, “Yemek yememek, çocuğunuzun midesinin anormal bir şekilde kasılmasına yol açabilir ve bu da mide bulantısıyla ilişkilendirilmektedir” diyor. Çocuğunuzun aşırı yemesi kötü bir şey olsa da, yolculuğa çıkmadan önce bir şeyler atıştırmış olması gerekir. Kolay sindirilebilmesi için yüksek miktarda protein bulunduran yemek ve atıştırmalıklar (fıstık ezmeli kraker veya ızgara tavuklu sandviç gibi), seçmeye çalışın. Ardından, bulanan bir mideyi yatıştırdığına inanılan zencefil tadında bir kurabiye veya şeker verebilirsiniz. Ağır kokulara sahip yiyeceklerden kaçının. Susuzluğu önlemek için çocuğunuzun yeterince su içteğinden emin olun; çünkü susuzluk da mide bulantısını artırabilir.

Belirtilere dikkat edin. 

Eğer çocuğunuzun midesi bulanmaya başlarsa, camdan bakmasını isteyin. Dr. Levine’ın araştırmaları, çocuğunuza birkaç yavaş ve derin nefesler aldırırken, havalandırmayı yüzüne doğru açmanın midesine yardımcı olacağı sonucuna varmıştır. Eğer mide bulantısı kötüleşirse arabayı kenara çekin. Semptomlar bitene kadar gözleri kapalı bir şekilde dinlenmesine izin verin. Eğer çocuğunuzun terlediğini hissediyorsanız, üzerindeki kıyafetlerin bir kısmını çıkarın ve nemli bir kağıt havluyla cildini silin.

Önleyici tedbirleri deneyin.

Mide bulantısını önleyen bileklikler ile ilgili bir görüş birliğine varılmış değil; ama Dr. McCoy’a göre en azından, çocukların takabileceği bilekliklerin çocuğunuzun endişesini azaltmakla bir plasebo etkisi olabilir. Ayrıca, pediyatristinizden çocuklar için mide bulantısını önleyici bir ilaç isteyin. Uzmanlar bu ilaçların 2 yaş üzeri çocuklarda kullanılmasını öneriyor ancak doktorunuza danışmadan ilaç kullanımı yapmayın. Eğer çok uykulu bir çocukla gideceğiniz yere varmak bir sorun yaratacaksa, yaşı için önerilen dozun yarısını kullanın.

Bütün bunları deneyip başarısız olduysanız ve temizlik yapmak zorunda kaldıysanız, umutsuzluğa kapılmayın. Yol tutması çoğu zaman ergenliğe girişte durur. Hala o günü bekliyorum. Şimdilik, Sydney’nin  uzun yolculuklardan önce daha dikkatli beslenmeye ve salıncaklara binmemeye karar vermesinden dolayı mutluyum.

önerilen çareler

Çocuklarının yol tutmasına çözüm bulmuş ebeveynlerin önerileri

Ara verin  “Uzun sürüşlerde, bir yerde mola verir veya kısa bir yürüyüşe çıkarız. Eğer oğullarım kötü hissediyorsa, Mide bulantısını önleyen bir kremi kulaklarının arkasına sürüyorum. Kremin içeriğinde doğal yağlar ve endişeyi azaltan bir koku var.”

Lori Bloomberg, üç çocuk annesi; New York

Ağzını hareket ettirin

“Sakız çiğnemek oğlumun mide bulantsına yogunlaşmasını engelliyor; veya belki de tadı bozmak istemediği için kusmak istememesine yol açıyor. Emin olmasam da, arabada büyük bir paket bulunduruyorum.”

Nicole Sankowski, iki çocuk annesi; Oak Park, Illinois

Hazırlıklı olun “Araba koltuğunun arkasında kokulu torbalar bulunduruyorum. Eğer zamanında kullanamazsa diye, leke çıkarıcı ıslak mendiller ve koku gidericim de var.”

Gennifer Raney, iki çocuk annesi; Charlotte, Kuzey Carolina

İki tüyo öğretin

“Hem bulantıyı geçiren bileklikler hem de soğuk hava üfleyen el vantilatörleri kullanıyoruz. Bir yolculukta bunları getirmeyi unnutuğumuzda, oğlum camı açıp bileğine bastırmayı öğrendi. Kriz de önlenmiş oldu.”

Amy Baxter M.D., pediyatrist ve üç çocuk annesi; Atlanta, Georgia

Bu çözümü deneyin

“Çocuklarımıza mide bulantılarını engelleyen bir içeriğe sahip olan şekerlerden veriyoruz. Gerçekten işe yarıyor. Normal şeker ile değiştirdiğimizde, mideleri bulandı.”

Darrin Sarto, iki çocuk babası; West Hills, Californıa

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir