Çocuğunuzu adım adım dürüstlüğe teşvik edin

20 Kasım 2020

Hiçbir aile çocuğunun yalan söylemesini istemez elbette. Peki bu konuda yani çocuğunuzu dürüstlüğe teşvik etme konusunda nasıl bir yol izlemelisiniz? Uz. Dr. Mehmet Yavuz’a sorduk.

Sorunu sakin bir şekilde adlandırın
Cevabı zaten biliyorsanız, davranış hakkında soru sormaktan kaçının. Çocuğunuzu itiraf ettirmeye çalışmak nadiren etkili olur. Genelde çocuklar olay yerine getirildiklerinde kendilerini korumak adına yalan söylemeyi tercih ederler. Söylemlerinin gerçeklik dışı olduğunu fark ettiğiniz çocuklara sakince onlara söylediklerinin doğru olmadığını bildiğinizi söyleyin.

Anlamaya çalışın
Çocuklar neden dürüst olmayı zor bulur? Önce bunu anlamaya çalışın. Çocuğunuzun yalan söylemesinin olası nedenlerini belirledikten sonra, sorunu sakin bir şekilde destekleyici ve sıcak bir şekilde gündeme getirerek endişeleri hakkında konuşmaya teşvik edin.

Yalan söylemenin çözüm olmadığını öğretin
Çocuğunuza doğruyu söylemenin önemini ve yalanın insanlara inanmak konusunda nasıl engeller koyabileceğini göstermelisiniz. Bunu yapmanın en faydalı yollarından birisi konuya ilişkin öğretici hikaye kitaplarıdır.

İyi bir örnek olmanız gerektiğini unutmayın
Çocuklar diğer insanların davranışlarını izleyerek öğrenirler. Onun fark edebileceği şekilde yalanlar söylerseniz çocuklarınıza istemeden yalan söyleminin kabul edilebilir bir şey olduğunu öğretmiş olacaksınız.

Dürüst davrandığında onu övün
Çocuğunuz doğruyu söylediğinde cesaret verici ve olumlu davranın. Dürüst oldukları için onları övün. Örneğin; ‘’Duvarı boyadığını söylediğin için teşekkür ederim, dürüst olman çok hoşuma gidiyor.’’

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir