Yaratıcı drama ile daha mutlu çocuklar

6 Aralık 2015
Önceki1 / 4Sonraki

seyda porter 5

Şeyda Karaçizmeli Balcı, içimizden biri, o da geçmişinde uzun yıllar dergicilik yapmış bir isim. Kızını büyütmek için ara verdiği meslek hayatına Yaratıcı Drama Eğitmenliği ve bu eğitimlerin verildiği kapsamlı bir merkezle geri döndü.

Şeyda Karaçizmeli’ye bizim ofisimizin de bulunduğu Kalşamış’ta aydınlık, cıvıl cıvıl müstakil bir binanın bahçesinde, çocukların şen kahkahaları arasında kedileri severken rastladık. İçeri davet edilip, orada yapılan işi dinleyince, bu iş tam bizim dergilik deyip eski arkadaşımızı dinlemeye başladık. Şeyda Karaçizmeli uzun yıllar Sabah Gazetesine ait dergilerde çalıştıktan sonra, bir kadın dergisinin yazı işleri müdürüyken bıraktığı iş hayatına, Çağdaş Drama Derneği’nde iki yılı aşkın süre aldığı Yaratıcı Drama Liderliği eğitimiyle geri dönmüş.

Yaratıcı Dramayı çok duyuyoruz ama tam olarak ne olduğunu bilenin de az olduğunu düşünüyoruz deyince, şöyle anlatıyor Şeyda; “Yaratıcı Dramayı tiyatro sanan, acıklı bir şey olduğunu düşünen, azımsanmayacak kadar çok insan var. Oysa Yaratıcı Drama doğaçlama, rol oynama gibi tiyatro tekniklerinden faydalanarak, bir grup çalışması içinde, bireylerin bir olayı, bir yaşanmışlığı, bir fikri, bir kavramı, gözlem deneyim ve hayal gücünden yola çıkarak eyleme dönüştürdüğü bir süreç. İşin özü bir eğitim metodu. Her türlü konuyu öğretebileceğiniz, güçlükleri aşabileceğiniz bir sihirli değnek desem yeridir. Biz burada, 2003 yılından beri yaratıcı dramanın eğitim/öğretim ve kişisel gelişim alanlarında kullanılmasını amaçlayarak programlar düzenleyen ve patenti kendilerine ait Drama KGP isimli bir programı geliştirmiş olan Sizdrama’nın Kalamış şubesini açtık. 5 yaşından 14 yaşına kadar çocuklara, yaş gruplarına göre ayrılmış atölyeler halinde Drama KGP programı uyguluyoruz.”

Önceki1 / 4Sonraki

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir