Anne karnındaki bebek bunlara ba-yı-lı-yor!

7 Eylül 2018

Siz sanıyor musunuz ki en karnı dipsiz kuyu; yan gelip yatılsın 9 ay… Bebeklerin duyularının geliştiği bu ilk evde, onların da hoşlandığı ya da haz etmediği şeyler olabiliyor. Evet, daha doğmadı ama olsun onun da kendine göre huyu suyu var. Bugün sizin için anne karnındaki bebeğin hoşuna giden şeyleri kaleme aldık.

“Tatlı menüsünü rica edebilir miyim?”

Bebekler gebeliğin 13-15. Haftalarında çeşitli lezzetleri ayırt edebilirler. Amino sıvınız, yediğiniz yiyeceğin tadını alır ve bu tat da bebeğe ulaşır. Bebeğinize ulaşan tatların lezzetli ve faydalı olması için sağlıklı beslenmenin önemi burada da karşımıza çıkıyor. Tatlı sevmeyen yoktur, konu doğmamış bebek bile olsa! Anne karnındaki bebeklerin, tatlı lezzetler hoşuna gidebilir. Mümkün olduğunca doğal yollardan şeker alımına dikkat edin dememize gerek yoktur herhalde.

“Sıkıştım kaldım burada, bu sıcakta. Bi’duş iyi gelecektir!”

Bebekler, annenin karın duvarına yaklaştıkça bazı sıcaklık derecelerini hissedebilir hale gelir. Bu nedenle aslında çok sıcak duşlar bir anlamda tehlikelidir de. Ne çok sıcak ne çok soğuk su hem bebeğinizi hem sizi rahatlatır. Bu arada akan bir su sesi bile bebeğinizin hoşuna gidebilir.

“Biraz da şuramı ovalar mısın anneciğim?”

Dokunmak, hissetmek… Ortalama 8 hafta sonra bebeklerinin dokunma refleksleri gelişmeye başlayacaktır. Artık 20 haftalık süreci tamamladıklarında ise dışarıdan yapılan tüm dokunmaları hissedecektir. Bu süreçte karnınızı okşamanız çok hoşuna gidecektir.

“Patlat bir şarkı da keyfimiz yerine gelsin!”

25-26. haftalarda, bebekler karın dışında olan sesleri de duymaya başlarlar. En net duyabildiği seslerden biri de sizin sesiniz. Sesinizi duymak hem aranızdaki duygusal bağı kuvvetlendirir hem de bebeğe konfor verir. Bebek doğmadan önce onunla etkileşim kurmanın en iyi yollarından biri onunla konuşmanız; emin olun ki sizi duyuyor.

“Tembelliğe iyice alıştım, biraz egzersiz yapsam iyi olacak”

Hamilelik döneminde egzersiz yapmak faydalı olduğu kadar tehlikeli de. Bu nedenle önce doktorunuza sizin için uygun olan egzersizler ile ilgili danışmanızda fayda var. Egzersiz yapmak sadece sizi rahatlatmakla kalmaz aynı zamanda bebeğinizin de rahatlamasına yardımcı olabilir. Yapılan minik hareketler, bebeğinizin de çok hoşuna gidecektir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir