Okul döneminde çocuklarınızı tembihleyin

12 Ekim 2020

Okullar bu yıl Covid-19 önlemleri doğrultusunda kademeli olarak bugün açılıyor. Okula gidecek çocuklara Covid-19’un, korunma yollarının ve alınması gereken önlemlerin doğru anlatılması ve çocukların doğru bir şekilde yönlendirilmesi çok önemli. Çocuklar virüs konusunda bilgilendirilmeli, hijyen kuralları ve doğru maske kullanımı çocukları korkutmadan anlatılmalı. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu okullarda alınması gereken önlemleri anlattı…

Maskeyi sevimli karakterlerle süsleyin
Çocukların maske takma alışkanlıklarını geliştirebilmeleri için özellikle daha ufak yaştaki çocukların sevdiği karakterlerde maske takmaları sağlanmalı. Hazır çizgi film karakterli maskelerin yanı sıra sevdiği karakterlerden maske de dikilebilir. Ancak maskelerin koruyucu özelliği olması önemli en az 2 kat çocuğun yüzüne uygun pamuklu terletmeyecek kumaş seçilmeli.

Doğru maske kullanımını öğretin
Maskenin doğru kullanımı mutlaka çocuklara öğretilmeli. Maskeye kirli ellerle dokunulmaması ve maskenin değiştirilmeden ve değiştirildikten sonra ellerin dezenfekte edilmesi gerektiği anlatılmalı. Çocuğun yanına en az 2-3 tane yedek maske verilmeli; yemekten sonra maskesini değiştirmesi ve ellerini dezenfekte etmesi öğretilmeli.

Ellerini yıkaması gerektiğini tembihleyin
Ortak kullanılan alanlara temas edildikten sonra eller maskeye, yüze, ağız ve burna değdirilmemeli ve mutlaka yıkanmalı. Ellerin 20 saniye boyunca yıkanması gerektiği özellikle daha küçük yaştaki çocuklara mutlaka öğretilmeli.

Sosyal mesafenin önemini anlatın
Sosyal mesafenin önemi ve dikkat edilmesi gerektiği çocuklara öğretilmeli. Özellikle kantin, teneffüs, yemekhane gibi kalabalık alanlarda sosyal mesafeye uyulmalı. Arkadaşlarla her türlü temastan (el ele gezmek, el şakaları yapmak vs.) kaçınılması gerektiği çocuğa anlatılmalı.

Ortak alan temizliğini vurgulayın
Kapı kolu, lavabo, merdiven korkuluğu gibi herkesin dokunduğu alanlarla temas edildikten sonra ellerin mutlaka dezenfekte edilmesi gerektiği çocuklara anlatılmalı.

Ellerini nasıl temizlemesi gerektiğini anlatın
Küçük yaştaki çocukların dezenfektan kullanımı kontrol edilmeli, çocuğa uygun dezenfektan miktarının ne kadar olduğu ve ellerin nasıl temizlenmesi gerektiği anlatılmalı.

Neden silgi alışverişi bile yapmaması gerektiğini söyleyin
Sınıfta diğer arkadaşlarıyla silgi, kalem, kalemtıraş, kitap gibi ürünlerin paylaşılmaması gerektiği çocuklara anlatılmalı.

Yemek yerken ellerini yıkamayı unutmamasının altını çizin
Açıkta satılan yiyecekler tüketilmemeli ve okullarda bulundurulmamalı. Yiyecek ve içeceklerin bu süreçte paylaşılmaması gerektiği çocuklara öğretilmeli. Yiyecekler mümkünse evden götürülmeli. Yeme ve içme öncesi yine el temizliği sağlanmalı.

Dezenfektanını yanından ayırmamasını tembihleyin
Okullarda ortak lavabo kullanılırken mutlaka maske takılmalı, klozet, klozet kapağı, sifon gibi alanların temasından sonra eller mutlaka güzelce yıkanmalı ve dezenfektan kullanılmalı.

Çantasından yedek maskeyi ihmal etmeyin
Çocukların yanında mutlaka yedek maske ve dezenfektan bulunmalı.

Öksürürken dirseği ile elini kapatmasını söyleyin
Maske kullanılmayan durumlarda (Örneğin yemekte) hapşırırken veya öksürürken ağız bir kâğıt mendille kapatılmalı, kağıt mendil yoksa el dirseği ile ağız kapatılmalı.

Öksüren kişilerden uzak durmasını anlatın
Öksüren, hapşıran, hasta gibi görünen kişilerden uzak durulmalı.

Mesafeye uymasının önemini belirtin
Okul servislerine inip binerken mesafeye dikkat edilmeli, her sırada bir kişi oturmalı, kurallara uymayanlar uyarılmalı.

Kendini iyi hissetmezse hemen öğretmeni ile görüşmesini tembihleyin
Okul sırasında, aniden gelişen bir rahatsızlık (ateş, burun akıntısı, öksürük, nefes darlığı gibi…) durumunda hızlıca öğretmene bilgi verilmeli.

Ellerini ağzına, yüzüne sürmemesinin önemini anlatın
Maske, mesafe ve el hijyeni kuralına uydukları sürece her türlü virüs ve mikroptan korunabilecekleri anlatılmalı. Koronavirüs’ün daha çok ellerden bulaşması nedeniyle ellerin kesinlikle ağız, yüz, burun ve göze değdirilmemesi gerektiği açıklanmalı.

Açıklayarak anlatın
Bu salgının er geç biteceği, bunu bir fobi haline getirmemeleri gerektiği, önlemlere uymalarının yeterli olduğu öğretmenler ve veliler tarafından anlatılmalı.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir