Yenidoğan bebeklerde oyunun gücü

6 Ekim 2020

Gözlerini dünyaya yeni açmış bebekler için de oyun son derece önemli. Çünkü hem kendini hem de dünyayı keşfetmeleri oyunlar ile başlıyor… “Unutmayın sevgili anneler bu dönemde onlarla oynayacağınız oyunlar ileriye dönük iletişimlerine zemin hazırlayacak. ” diyen Eğitimci ve Anne Bebek Yazarı Sevgi Aka oyun ve yenidoğan dönemi ile ilgili bakın neler diyor.

Bebeğiniz… En değerli varlığınız
Heyecanla beklediğiniz bebeğiniz dünyaya merhaba dediğinde yapacağı çok fazla keşif var. Bebekler kendini ve dünyayı oyun ile keşfetmeye başlarlar. İlk oyuncakları ise yaptıklarıyla yüzümüzde tebessüme sebep olan kendi vücutlarıdır. Hoşlarına giden ve tepki aldıkları hareketleri tekrarlamaya da bayılırlar.

Korku, öfke, heyecan ve beslenme dışında her şey oyundur onlar için
Oyunlarında ön planda olan şey ise keşfetme duygusudur. Unutmayın sevgili anneler bu dönemde onlarla oynayacağınız oyunlar ileriye dönük iletişimlerine zemin hazırlayacak.

İlk ayda sizi tanımaya başlar
İlk ayda bebeğinize olan ilginiz aranızdaki bağı güçlü kılmak adına oldukça önemlidir. Çünkü bebeğiniz ilk ayda sizi tanımaya başlar. Sesinizi, kokunuzu kolaylıkla ayırt edebilir. İlk sosyal davranışları ise annelerine bağlılığıdır. En etkili iletişim yöntemleri fiziksel ihtiyaçları için ağlamalarıdır. İhtiyacı karşılanmış bebekler güvenli şekilde bağ kurabilir.

Bebeğinizin sizinle iletişim kurmak için yeni yollar keşfetmeye başladığını ve dünyayı dokunarak, hissederek, çevresindeki her şeyi eline alarak keşfettiğini görmek ise tarifsiz bir duygu.

Gelişimini desteklemenin en iyi yolu hiç kuşkusuz oyundur
Bebeğinizin zihinsel, fiziksel, sosyal ve duygusal gelişimini desteklemenin en iyi yolu hiç kuşkusuz oyundur. Oyun, bebeğin en doğal öğrenme aracıdır. Yenidoğan bebeğinizle oyun oynayarak geçireceğiniz vakit gelişimi açısından oldukça mühim. Üstelik belirli bir oyuncağa ihtiyaç duymadan eğlenerek öğrenmelerini sağlayacak şarkılar söyleyerek, küçük mimik hareketlerinizle bebeğinizin sizi merakla takip etmesini sağlayabilirsiniz.

Banyodan sonra bebeğinize yapacağınız hafif masajlar, gözlerinin içine bakarak söyleyeceğiniz güzel sözcükler ve onun inanılmaz sevimli tepkileri unutulmaz anlar olarak zihninizde yer edecek. Bebeğinizin eline verdiğiniz çıngıraklar size ve bebeğinize keyifli dakikalar yaşatırken gelişimlerine de katkı sağlayacaktır.

Bebeğinize ismi ile hitap etmek, onunla konuşmak dil ve zihinsel gelişimine katkı sağlar. Bebeğinizle oynayacağınız parmak oyunları, nesnelere dokunma, kitap okuma ve kitaptaki görsellerin adını biraz daha yüksek sesle tekrar etmek, nesnelere şarkılar yazarak keyifli melodiler oluşturmak bebeğinizin kişisel gelişimine fayda sağlayacaktır. Bebeklik döneminde kullandığınız zengin kelime dağarcığının çocuklarda zeka gelişimini destekleyen bir faktör olduğunu unutmayın.

Bebeğinizle daha kaliteli zaman geçirmek için;
* Bebeğinizin çıkardığı sesleri taklit edin,
* Yumuşak bir sesle sevimli sözcükler fısıldayın,
* Ona basit şekiller, parlak ve renkli nesneler ya da resimler gösterin,
* Yatağının kenarına ufak ve hareketli oyuncaklar asın,
* Melodili ninliler dinletin.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir