Tibet görüşüne göre 4 aşamalı çocuk yetiştirme metodu

20 Nisan 2018

Asya kültürü içinde de farklılıklar var elbette ve Tibet halkı sabırlı, bilge ve insan hayatına olan bakış açılarıyla kendi farklarını ortaya koyuyor. Çocuk yetiştirme konusunda da özel bir “Tibet görüşü” var; kendine yetebilen, düşünceli karar veren ve ailesine saygı duyan bir çocuk yetiştirmek. Bakalım Tibet görüşüne göre 4 aşamalı çocuk yetiştirme metodu neymiş…

5 yaş ve öncesi

Tibet yetiştirme sistemine göre, bu süre zarfında ebeveynler çocukla “bir kral ya da kraliçe” gibi konuşmalılar. Ayrıca herhangi bir şeyi yasaklamamalı ve cezalandırmamalılar. O yaşlarda meraklı, hareketli ve dünyayı keşfetmeye hazır olan çocuk bu duygusunu doyurmalıdır. Araştırmacı ruh haliyle girdiği ve baktığı şeyler eğer tehlike arz ediyorsa ona yüz ifadenizle tepki vererek dikkatini başka yere kaydırmasını sağlayın. Duygular, çocukların bu dönemde çok iyi anladıkları dildir.

Eğer aşırı korumacı bir ebeveynseniz ve çocuğunuzun yapmak istediklerini engelliyorsanız onun düşünme ve karar verme yeteneğini engellediğinizi de unutmayın.

5-10 yaş arası

Kral ve kraliçe dönemi de son buluyor. Artık onunla “köle” gibi konuşma vakti. Elbette bu nokta da zalimlikten bahsetmiyoruz. 5-10 yaş aralığında zeka ve mantıksal düşünce gelişir ve adım adım gelecekte olacakları kişinin temelini oluştururlar.

Şimdi ise yapacağınız onun için farklı hedefler belirlemek, ona hedefe kontrollü bir şekilde nasıl ulaşacağını, ulaşamadığı durumda kaynaklanan sonuçlara hazır olmasını öğretmektir. Esas öğreti, çocuğu sorumluluklar karşısındaki becerilerini geliştirmek. Fazla görev vermekten kaçınmayın, başa çıkabilir ve öğrenmeye hazırdır.

Bu süre içerisinde kraldan köleye geçemezseniz, ilerde görevleri karşısında sorumlu hissetmeyecektir.

10 – 15 yaş arası

Ergenliğe yavaş yavaş girilen bu dönemde ona üstten bakan bir göz yerine eşit seviyede konuşmalar yapın. Elbette sizin hayat tecrübeniz daha fazla ancak çocuğunuzda size fikirlerini söyleyebilmeli ve rahatça konuşabilmelidir. Emir vererek ve yasaklamak yerine ona önerilerde bulunun. Ondan tavsiye isteyin ve bağımsızlığını teşvik edin.

Eğer birçok şeyi yasaklarsanız ilişkinizde büyük yaralara sebebiyet verebilir ve çocuğunuz kendini tehlikeli durumlara sokabilir. Eğer aşırı korumacıysanız, güvensiz olarak büyüyecek ve hep başkalarının fikirlerine bağlı kalacaktır.

15 yaş ve üstü

Bu zamana kadar, çocuğun kişiliği tamamen oluşmuştur. Şimdi saygılı olmak önemlidir. Tavsiye verebilirsiniz, ama öğretmek için çok geç. Ve eylemlerinizin sonuçlarını göreceksiniz: Çocuk bağımsız, kendi kendine yeten, ve ebeveynlerine ve diğer herkese saygı duyuyorlar.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir