Sönük saçlara tüyolar

14 Ocak 2019

Hamilelikten olur, stresten olur, mevsimden olur ya da sebepsiz olur; fark etmez. Zaten saç dökülmeye hazır aportta. Hal böyle olunca nereden ne duysak uygular olduk. Kimi zeytinyağı sür der, kimi limon ile güçlendir. Neticede lokman hekim tavsiyeleri alır başını gider. Öncelikle söylemek isteriz ki bu gibi sağlık konularında en doğru bilgi doktorunuzdadır. Elbette geçmişten gelen bazı yöntemler işe yaramıyor değil ancak siz yine de işin uzmanına sormadan bunları yapmaya kalkışmayın en iyisi.

Evet ne diyorduk? Saç bakımı, evet. Gelin hazır limondan konu açılmışken ilk maddemizi limonun gücüne ayıralım.

1- Yaz mevsiminde işinize yarayacak bir tüyo ile başlayalım. Saçlarınızda doğal ışıltılar isterseniz bu fikre bir göz atın deriz. Biraz limon suyu sıkın ve içine diş macunu ekleyin. Karıştırıp saç aralarınıza uygulayın ve güneşe çıkın. Bu karışımı 2 haftada bir tekrarlayın. Sonuç, saçlarınızı mutlu edecektir.

2- Kurutma makinası mendillerini bilir misiniz? Hani kıyafetinizin makinada çok kırışması engeller. İşte o mendiller aynı zamanda saçlarınızın elektriğini de alabilir. Mendilleri fırçanıza geçirin ve saçlarınızı öyle tarayın. Mendiller, saçlarınızın kabarıp elektriklenmesini önleyecektir.

3-  Uyuduğunuz çarşafın, saçlarınıza yarar /zarar getirdiğini söylesek? Gece yatarken ipek çarşafta uyumak saçlarınızın kırılmasını ve zarar görmesini engelliyor. Kulağa ilginç geliyor ama yapılan araştırmalar bunu gösteriyor. Nerede ve nasıl bir araştırmaysa artık…

4- Siyah tel tokalar hayat kurtarır. Yaşınız kaç olursa olsun modası ve işlevi geçmeyecek saç aksesuarlarından da biridir. İyidirler, hoşturlar ama bir de saçtan kaymasalar fena olmayacak. Gelin görün ki buna da bir çare bulunmuş. Tel tokalara saç spreyi ya da kuru şampuan sıkın ondan sonra saçlarınızı toplayın. Bu işlem tokanın kaymasını engelleyecektir.

5- Saçlarınızı havluyla kuruluyorsunuz ki bunu hepimiz yapıyoruz. Şimdi kulağa ilginç gelen bir bilgi paylaşalım. Saçlarınızı havlu yerine t-shirt ile toplamayı denediniz mi? İddiaya göre saçları t-shirt ile toplamak hem kırılmayı önlüyor hem de kabarmasını engelliyormuş. Denemekten bir zarar gelmez, bir bakarsınız hayatınızın buluşu olur!

6- Saçlarınızın sönüklüğünden mi şikayetçisiniz? O iş bizde. Yatmadan önce saçlarınıza kuru şampuan sıkın ve öyle uyuyun. Sabah uyandığınızda daha kabarık saçlara ulaşmış olursunuz. Yalnız tabi bu aynı zamanda saç köklerinizin de kapanması anlamına gelir. Gözenekleri tıkamak, saçın nefes almasını engeller. Bu nedenle bunu çok sık yapmayın, özel ve kabarık saçlı olmanız gereken günlerde uygulamanızda yarar var.

7- Finali de nemli saçlar ile yapalım. Pek çoğumuz saç kremini duşta uygularız. Bir de şunu deneyin. Saç kremini duşta değil de hemen öncesinde sürün ve bir bone takıp duşa girin. Banyodaki yüksek nem, saçınızın kremi daha çabuk emmesine neden olur. Sonra her zamanki gibi yıkamaya devam edin. Bir deneyin, işe yarayabilir!

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir