Evde kış bakım kremi yapmak artık çok basit!

2 Ocak 2019

Hazırlayan: Başak Pirtini – Doğal Anne

Sevgili anne babalar, geçen ay evimizi nasıl kimyasallardan arındırıp detoks yapabileceğimizi anlatmıştım. Bahsettiğim noktalardan birisi de pek çok temizlik maddesinin ve kozmetik ürünün içerisinde sağlığımıza zararlı kimyasal maddeler bulunduğuydu. Bir kimyager olarak her gün bedenimize yenemeyecek ve sindirilemeyen sağlıksız binlere kimyasal madde aldığımızı söyleyebilirim. İşin kolay tarafı benim gibi kimyasalları okumayı bilmeniz bile gerekmiyor. Eğer kullandığınız ürünlerin içeriklerinin ne olduğunu bilmiyorsanız, telaffuz edemiyorsanız o zaman kesinlikle kullanmamanızı öneririm. Ne kadar şanslıyız ki aslında bedenimize kullanabileceğimiz kozmetik ürünleri evde yapmak da çok kolay!

Kendin yap kozmetik ürünlerinde pek çok kişiye ilham olan krem ile başlamaya ne dersiniz? Size vereceğim krem ile kışın kuruyan ellerinizi, bebeğinizin kuruyan cildini, dudaklarını nemlendirebilir, hatta bezleniyorsa süper etkili bir pişik kremi olarak sürebilirsiniz. Bir kez kendi kreminizi yaptınız mı bir daha asla dışarıdan krem almanıza gerek kalmayacak. Bebekler için bile üretiliyor olsa piyasadaki kozmetik kremler içinde bilmediğiniz kimyasallar varsa o kremleri kullanmayın. Kremlerin yenebilir yağlar ve içeriklerden oluşuyor olması vücudunuzla tam uyumlu olduğunu gösterir. Elbette eğer içindeki bir yağa veya kokuya karşı alerjiniz yoksa. Ben bu kremi 8 senedir evde yapıyorum, tüm arkadaşlarıma hediye ettim. Kullanan herkes çok memnun kaldı. 

Kremin kullanım alanları: Pişik önleyici olarak her bez değişiminde bebeğinizin poposuna, pişiklerde daha bol miktarda, yenidoğanlarda oluşan bedendeki tüm cilt kuruluklarında, bebeğinizi ilk katı mamalarla tanıştırırken ağzının etrafında oluşacak besin alerjisi kızarıklıklarına karşı yemekten hemen önce ağız etrafına sürülür. Anne ve baba olarak ayrıca yüzünüze, ellerinize, tüm vücudunuza vazelin yerine bakım kremi olarak kullanabilirsiniz. Hindistancevizi yağı ve lavanta yağı katarak yaparsanız yaralanma, yanmalarda acil yardım kremi olarak da kullanabilirsiniz. 

Ev yapımı krem tarifi

• 1 bardak naturel sızma zeytin yağı (doğal, organik olacak, kimyasal işlem görmüş riviera değil, ayrıca isterseniz içine hindistancevizi yağı da ekleyebilirsiniz)

• ¼ bardak rendelenmiş balmumu (Her 100ml yağ için 15gr balmumu kullanabilirsiniz)

• Kapaklı cam kap veya ufak kavanoz 

• Doğal balmumu (aktardan alabilir ya da doğal karakovan petek balını süzüp yıkayıp kullanabilirsiniz.)

Yapılışı:

Balmumunu ufak bir kavanoz içinde benmari usulü su dolu çelik tencereye koyun. Kısık ateşte ısıtmaya başlayın. Eriyince içine zeytinyağını ekleyin. Balmumu tekrar katılaşacak ancak hızla eridiğinde kavanozu tencereden alın. Eğer gerçek petek kullanıyorsanız o zaman kremi çay süzgeci ile süzerek yeni bir cam kaba aktarın. Katılaşmasını bekleyin. Kreminiz hazır. Krem ne çok katı ne çok sulu olacak. Jölenin biraz katı formu en kolay sürülüyor. Eğer çok katı olursa tekrar bir bıçakla kaptan ısıtma kabına alın. Biraz daha zeytinyağı koyun ve ısıtın. Çok sıvı olursa biraz daha balmumu ekleyin ve ısıtın. Kremi daha ufak kavanozlara koyup açınca 6 ay, açmadan buzdolabında 1 sene kadar saklayabilirsiniz. Bu tarif bebeklere özel kokusuz. Ancak dilerseniz krem katılaşmaya başlarken portakal yağı, lavanta yağı gibi birkaç damla esansiyel yağ katabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir