Çocuk istismarına karşı yapabileceklerimiz – Hassas Anne

1 Ağustos 2018

Son günlerde duyduğumuz çocuk istismarı vakaları nedeniyle kalbimiz kırık ve içimiz endişelerle dolu. Çocuk istismarı dil, din, ırk, ekonomik durum ayrımı olmadan her çocuğun başına gelebilecek korkunç bir durum. Sosyal medya sayesinde bu vakaları daha çok duyuyoruz ve bu vakalar hakkında daha çok ayrıntıyı biliyoruz. Biliyorum ki benim gibi diğer ebeveynlerin de bu konuyu düşündükçe uykuları kaçıyor ve çocuklarımızı nasıl koruyacağımızı bilemiyoruz.

Çocuklarımızın her an yanında olamıyoruz. Küçük çocuklarımızı her zaman güvende tutmak ve onların başında olmak çok önemli. Çocuklar büyüdükçe de çocuklarımızı bilinçlendirmek gerekiyor. Çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren özel yer kavramını (mayonun kapadığı yerler, dudaklar) ve iyi dokunuş kötü dokunuş ayrımını öğretelim. Çocuklarımızla aramızda her zaman kesintisiz iletişim olması ve çocukların ebeveynlerine her şeyi anlatabilmeleri çok önemli.

Kötülükler aslında o kadar da uzağımızda olmuyor
Yapılan en büyük yanlışlardan biri de tehlikenin her zaman yabancılardan geldiğini düşünmek. Oysa ki çocuk istismarcılarının çoğu çocuğun tanıdığı biri oluyor. Mesela bir akrabası, komşusu, öğretmeni veya antrenörü… Çocuğumuza kendini korumakla ilgili bir şey öğretmeye çalışırken “Kim olursa olsun” demeyi unutmayalım. Mesela “Kim olursa olsun senin giysilerini çıkarmanı isteyemez, senin özel yerlerine dokunamaz, senin onun özel yerlerine dokunmanı isteyemez, sen istemeden seni öpemez. Aslında çocuğumuzu her türlü istismardan korumak onu bir birey olarak kabul edip onun bedensel ve ruhsal haklarına saygı duymakla başlıyor.

Çocuk istismarını önleme çalışmaları
Ben de uzun süredir çocuk istismarını önlemek için çok güvendiğim çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanı Uzm. Özge Selçuk Bozkurt ve Dil Bilimci ve Masal Anlatıcısı Ayşegül Dede ile okullarda vereceğimiz eğitimler planlıyordum. Bu dönemde Saadet Öğretmen ve UCİM ile tanıştım ve onların da böyle planları olduğunu öğrendim. Eylül ayında hep beraber okullarda çocuk istismarını önleme eğitimlerine başlıyoruz.

UCİM Nedir?
Saadet Öğretmen Çocuk İstismarını Önleme Derneği’nin başlattığı sol bileğine mavi kurdele tak kampanyasına da katıldık.
“Değişimi, çocukları ve kendimizi eğiterek gerçekleştireceğiz…”
“ÇOCUK SUSAR, SEN SUSMA!” sloganıyla yola çıkan UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarını önleme Derneği çocuk istismarının önlenmesi amacıyla eğitim, toplumsal bilinçlenme ve farkındalık projeleri üzerinde çalışmayı kendisine amaç edinmiş.

Görev yaptığı okulda müdürün 6 kız öğrencisine cinsel istismarda bulunmasını ortaya çıkaran ve adamın 82 yıl ceza almasına vesile olan Saadet Özkan, Saadet Öğretmen Ulusal Çocuk İttifakı Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği’ni (UCİM) www.ucim.org.tr instagram’da: @ucimorgtr kurdu. Derneğin Yönetim kurulu Başkanı Yücel Ceylan Bey, Saadet Öğretmen, Eğitim Koordinatörü Burçe Hanım canla başla çalışıyorlar ve Türkiye’nin her yerindeki çocuk istismarı davalarında mağdurları ve ailelerini maddi ve psikolojik yönden destekliyorlar.

UCİM gönüllüsü olmak için tıklayın.
UCİM’e bağış yapmak için tıklayın.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir