Dikkat, sıcaklar kalbinizi çarpmasın!

31 Temmuz 2015

Aniden bastıran sıcak ve nemli havalar, özellikle kalp rahatsızlığı olan kişilerin şikayetini arttırıyor. Yaz sıcaklarının yükselişiyle, aldıkları çağrılarda da artış olduğunu vurgulayan Medline Acil Sağlık Genel Direktörü Dr. Barış Mutluer, yaz aylarında artan kalp krizi vakalarının en önemli nedeninin tuz ve elektrolikit kaybıyla kandaki pıhtılaşma oranının artması olduğunu söyledi.

Kalp rahatsızlığını tetikleyen hastalığa sahip olanların ve yaşlıların sıcaklardan daha fazla etkilendiğini belirten Medline Acil Sağlık Genel Direktörü Dr. Barış Mutluer “Aşırı sıcak ve nemli havalar kalp damar, hipertansiyon hastaları ile kalp yetersizliği olanlar için risk teşkil ediyor” dedi. Dr. Mutluer bunun nedenlerini şöyle anlattı; “Vücut ısısının sabit tutulması bu hastalar için daha da önem kazanıyor. Kan dolaşımı vücut ısısını sabitlemekte önemli rol oynar. Cildi besleyen damarlar soğukta büzüşerek, sıcakta da genişleyerek ısı kaybını arttırmaya ya da azaltmaya çalışır, bu da kalbin daha fazla çalışması demektir. Kalp yetersizliğinin olduğu durumlarda, kan akışının cilde yönlenmesi, hayati organlara olan akışta azalmaya yol açabilir. Vücudumuzun sıcağa karşı aldığı en etkili bir yöntem de terlemedir. Terlemeyle nemlenen ciltten su buharlaşırken, cilt de serinlemeye başlar. Ancak, terlemeyle birlikte vücuttan sıvı ve elektrolikit (tuz ve mineraller) kaybı da gerçekleşir. Bu sebeple damarlardaki sıvı hacminin azalması, kanın akışkanlığının ve böbreklerden geçen kan miktarının azalmasına sebep olur. Yeterli sıvı alınmadığında böbrek fonksiyonlarında bozulmaya neden olan bu durumu dengelemek için böbrek ve böbreküstü bezlerinden salgılanan maddeler de damarların büzüşmesine ve ani tansiyon yükselmeleri ile kalp yetmezliği şikayetinin artmasına sebep olabilir.”

Sıcakların, hipertansiyon hastalarını da etkilediğini ancak fazlaca şikayete sebebiyet vermediğinden, hastaların kan basıncı değişikliklerinin farkına varmadıklarını belirten Dr. Mutluer, “Hipertansiyonu olup idrar söktürücü ilaçlar alan hastaların yeterli miktarda sıvı almaları çok önemli. Yoksa, ani tansiyon düşmesi, böbrek fonksiyonlarında bozulmalar ortaya çıkabilir” dedi. Ayrıca, tansiyon düşürücü ilaç kullanan bazı hastalarda mevsimsel ısı artışıyla birlikte bacaklarda şişme görülebildiğini söyleyen Dr. Mutluer, bu durumda hastanın tuz alımını azaltması gerektiğini belirtti. Özellikle yüksek tansiyon hastalarının yaz aylarında doktorlarına görünerek, ilaç kullanımlarında gerekirse yaz aylarına özel bir düzenleme yapılabileceğine dikkat çekti ve sıcak yaz aylarında kalbimize daha özenli davranmamız için önerilerini de aşağıdaki gibi sıraladı:

·         Açık renkli, rahat, terlemeyi artırmayan kumaştan yapılmış giyisiler tercih edilmelidir.

·         Ağır yağlı yemekler ve kızartmalar yerine, bol bol sebze ve meyve tercih edilmeli.

·         Güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde alkol alımından uzak durun ve dışarda dolaşmayın.

·         Özellikle yaz aylarında, günde 2-2,5 lt su içmeye özen gösterin.

·         Soda ve maden suyu tüketiminde dikkatli olup, fazla tüketiminin tansiyonu yükselteceğini ve kalp yetmezliği şikayetlerini artırabileceğini unutmayalım.

·         Denize sabah ve akşam saatlerinde aç karnına girin. Açılmak istediğinizde yanınızda birinin olmasına dikkat edin.

·         Uzun seyahata çıkmadan önce mutlaka doktorunuza görünün.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir