Ev yapımı leziz dondurma tarifleri

11 Temmuz 2018

Deniz, kum, güneş ve dondurma… Yazın ayrılamayan bu 4’lüyü evdeyken her zaman bulamasanızda biz dondurmayı evinize getiriyoruz. İşte yapımı kolay dondurma tarifleri!

Muzlu Çikolata Küpleri

Sürprizli çikolatalara kimler bayılmıyor ki? Hele birde içinde dondurma oldu mu keyfinize diyecek yok. Isırdığınızda ağzınıza serin bir tat bırakacak olan pratik ve kolay çikolata kaplı muzlu dondurma tarifine çocuklarınız bayılacak.

Malzemeler

1 ya da 2 adet buz tepsisi

20-24 adet çubuk

Dondurma için:

500 ml vanilyalı muhallebi

200 gram erimiş bitter çikolata

1 adet püre haline getirilmiş muz

Çikolata kaplaması için:

2 paket patlayan şeker

300 gram erimiş bitter çikolata

Yapılışı:

Muzlu dondurma yapımı için öncelikle muhallebiyi çok az ısıtın. Sonrasında erimiş bitter çikolata ile muz püresini karıştırın.

Karışımı buz tepsilerine dökün ve soğumaya bırakın. Soğuyan karışımı buzdolabınızın dondurucu kısmına yerleştirin ve tamamen katılaşmasına yakın her küpün içine çubukları sokun, dondurmaya devam edin.

Dondurma hazır hale geldikten sonra çikolata kaplamasını elde etmek için erimiş bitter çikolata ile patlayan şekerleri karıştırın. Donmuş küpleri tepsiden çıkartarak her birini teker teker çikolatanın içine batırın. Akan çikolatanın etrafı kirletmesi için altına bir yağlı kağıt benzeri bir şey koymayı unutmayın. Çikolatalarda aktığına göre dondurmalar servise hazır!

Not: Eğer donmuş dondurmalara buz tepsilerinden çıkarmakta zorlanıyorsanız, tepsinin alt kısmını çok az sıcak suya koyabilirsiniz. Aman dondurmaları eritmeyin, dikkat ?

Trafik ışıklı meyveli dondurma

Hem eğlenceli hem de öğretici diye tamda buna derler ? Hızlı ve eğlenceli meyveli dondurma yapmak için meyveleri trafik ışıkları oluşturacak şekilde seçin.

Malzemeler:

Yarım karpuz

90 gram pudra şekeri

3 adet soyulmuş şeftali

5 adet soyulmuş kivi

3 yemek kaşığı su

Yapılışı:

Öncelikle kırmızı ışığı oluşturmak için karpuzun çekirdeklerini çıkartın. Karpuzları blender’a atıp 30 gram pudra şekeriyle karıştırın. Şeffaf dondurma kalıbına karışımı kalıbın 3’te 1’ini dolduracak şekilde dökün. 1,5 saat kadar buzlukta bekletin.

Sarı ışık için şeftaliyi kullanmanız gerekiyor. Yine karpuzdaki gibi şeftalileri blender’a 30 gram şekerle birlikte atıp karıştırın. Kalıpta kalan kısmın 3’te 1’i dolacak şekilde dökün ve yine katılaşana kadar buzlukta bekletin.

Yeşil ışık için kiviyi 30 gram pudra şekeriyle blender da karıştırdıktan sonra tohumlarından kurtulmak için karışımı elekten geçirin. Sonrasında dondurma kalıbı dolacak şekilde kiviyi dökün ve dondurma çubuklarını ekleyin.

Yazın yaptığınız dondurma keyfinin tadı Koska Buz Tost ile başka bir hal alacak. Özellikle çocukların en sevdiği yiyeceklerin başında gelen Koska’nın lezzetli ve eğlenceli ürünleri ile farklı tatlar yaratabilirsiniz. Kağıt helva ve buz tostlarınızın arasına dondurma koyabilir, isterseniz Koska’nın enerji ve güç kaynağı tahin-pekmezi sürebilir, isterseniz yaz meyveleri ile birlikte tüketebilirsiniz. Koska’nın çıtır çıtır kornetleri ise evde dondurma keyfi için çocukların gözdesi olacak.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir