Ersizer ailesi

10 Ocak 2018

Hamile kalmadan önce danışmadığım doktor kalmadı ve hepsi de aynı noktada buluşuyordu. Boyumun kısa, kemiklerimin zayıf, ileri derece kifoskolyozum ve ileri derecede solunum sorunumum olması nedeni ile, hamileliğimin çok riskli olacağını intihara kalkıştığımı söylüyorlardı.

Ama ben anne olmayı çok istiyordum ve tüm riskleri göze aldım. Hamileliğimi öğrendiğimde çok tuhaf hisler içindeydim; aslında endişeliydim. Kendim ile ilgili tüm risklere hazırlıklıydım ama bebeğim ile ilgili kötü senaryolardan korkuyordum. Bu zorlu yolda benim gibi gözü kara olan bir riskli gebelik uzmanına ihtiyacım vardı. Hamilelik öncesi yaptığım araştırmalarda Prof. Dr. Melih Atahan Güven ile bu yolda ilerleyebileceğimi düşündüm çünkü doktorum hem tüm riskleri önceden görebilmeli hem de beni tedirgin etmemeliydi.

İlk muayenede Melih Bey ile durumumu konuşurken, “Evet riskler var ama anne olma isteği en doğal hakkın” diyerek diğer doktorlardan çok farklı baktı ve bu işi başaracağımıza inandı. Her muayenede benim endişelerimi fark edip esprileri ile rahatlatması, dikkatli muayenesi, (internetten okuyup sorduğum hatta bazen saçmaladığım) sorularıma bıkmadan cevap vermesi, evdeyken aklıma gelen ya da bedenimde olan değişimlerde (ayağımın ödem toplayıp kızarması vb. durumlarda) bir sms, mail ya da fotoğraf ile olan sorularıma saatin erken/geç olmasını sorun etmeyerek cevap vermesi, her anımda beni önemseyip güvende hissettirmesi ve sağlığı ticarete dökmeyip gereksiz yere tahlil/tetkik yaptırmaması ile çok doğru karar verip emin ellerde olduğumu(zu) hissettirdi.

Muayenelere giderken keyifle gidiyor ve her muayeneden güler yüzle çıkıyordum. Hamileliğim ilerledikçe tahmin edilen sağlık sorunları ortaya çıkıyor ama Melih Bey’in branşı dışında olsa da nokta atışı ile beni doğru kişiler ile buluşturuyor ve gece/gündüz demeden tüm hastaneyi benim için organize ederek sonrasında da durumumu sormak için sürekli arar ve hiçbir zaman ben profesörüm deyip unvanındaki diğer doktorlar gibi ego yapmıyordu. Tüm zorluklara rağmen 31. haftada 1.560 gram ve 39 cm’lik dünya yakışıklısı oğlumuza kavuştuk.

Doğum sonrası yaşadığım sorunlarda bile bana “Başardık, her şey düzelecek” bakışları ile bakan doktorum iyi ki sizi tanımışım. Mutlu sonu olan bu gerçek hikayede benim ve Melih Bey’in azmi, cesareti ve pozitifliği ile oldu. Teşekkür ederim Melih Atahan Güven.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir