Anneden Anneye- Zeynep Gözübüyük

4 Temmuz 2017

Philips Avent’in Gelişim Psikoloğu Prof. Dr. Haluk Yavuzer ile hazırladığı “Bebekler Sağlıklı Büyüyor” projesi için 14 bölümlük dijital video serisi Philips Avent Türkiye Youtube ve Facebook sayfalarında yayına girdi. Geçtiğimiz haftalarda Gazeteci/Yazar sevgili Ayşe Arman’ın sahne röportajı ile gerçekleşen lansmana ben de katıldım ve bu dönemin önemini bizzat Sn.Yavuzer’den dinledim. 0-3 yaş bebeklerin gelişimi çok
önemli ve bu videolar sayesinde bu önemli dönemdeki gelişim süreci birçok anne tarafından kolaylıkla takip edilebilecek.

@ozelolimpiyat
Özel Olimpiyatlar Türkiye, tüm dünyada yer alan, hatta dünyanın en yaygın sivil toplum kuruluşu ve en büyük amatör spor organizasyonu denen Special Olympics’in bir parçası. Türkiye’de özel eğitim gereksinimi olan bireylerin spor yoluyla diğer bireylerle bir araya gelerek, sosyal hayata katılımlarını desteklemek amacıyla 1982 yılında Sakıp Sabancı ve Prof. Dr. Hıfzı Özcan’nın önderliğinde temelleri atılmış. 2002 yılından bu yana da Dilek Sabancı’nın Onursal Başkanlığında Türkiye Özel Sporcular Eğitim ve Rehabilitasyon Derneği (TÖSSED) çatısı altında yol alıyor. Amaçları özel eğitim gereksinimi olan bireyleri, yakın çevrelerinin dar sınırlarından çıkarıp yaşamın akışı içine çekmek, diğer bireylerle spor ve sosyal alanlarda bir araya gelmelerini sağlayarak, onlara toplumda saygı gören yararlı ve üretken bireyler olabilme fırsatı vermek. Bu özel sporcuların (Zihinsel Engelli bireylerin) spor yoluyla sosyal hayata katılımlarını sağlamak için çalışan Özel Olimpiyatlar Türkiye’ye destek olmak için geçtiğimiz haftalarda bir araya geldik ve bu anlamlı oluşuma destek olduk. Siz de özel sporcularımızı kapalı kapılar ardından çıkartıp onlara destek olmak isterseniz OZEL yazıp 1356’ya mesaj gönderebilirsiniz. Instagramda @ozelolimpiyat sayfasından takip edebilirsiniz.

Ayşe’nin kitapları:
Eve Yolculuk: Ayşe’ye aldığım kitaplar arasında en sevdiklerimden. Nesilleri tükenmekte olan ve yaşam alanları yok edilen hayvanlara dikkat çeken, çevre bilinci yayma amacında olan çok dokunaklı bir hikaye. The Sendak Fellowship ödüllü. Çizimleri de çok başarılı.

Senin Gibi: Anne Fare ve Minik Fare’nin sevgi temasıyla dolu hikayesi. Farklı anne hayvanların yavrularıyla ilişkisini kendi ilişkileriyle kıyaslayan yavru fare sonunda anne farenin cevabıyla rahat bir uykuya dalıyor. Kitap bitiminde ben de seni çok seviyorumlar bol sarılmalar ve öpmeler garanti.

Küçük Bayan Yardımsever: Küçük “Bay ve Bayanlar” serisinden. Çok komik. Yardım etmek için can atan ama her seferinde her şeyi daha da batıran Bayan Yardımsever’in hikayesi. Çizimler çizgi film tadında. Eminim siz de bu üçlüyü çok seveceksiniz.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir