Peugeot’nun büyük hamlesi: 308 BlueHDi EAT6

3 Nisan 2015

4

Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında Edremit-Çanakkale rotasında yaklaşık 250 km’lik mesafede Peugeot 308 BlueHDi EAT6 modelini test etmek için direksiyon başına geçtik. Bu sefer test yazımda size biraz daha teknik bilgilerden bahsedeceğim. Peugeot 308, sınıf lideri özelliklere sahip BlueHDi dizel motoru ve EAT6 Tam Otomatik Vites Kutusunun muhteşem uyumunu sürüş sırasında hemen hissettiriyor. EAT6 şanzıman ‘tam otomatik’ dediğimiz bir tür. Şimdi sizin aklınıza biz bunu zaten biliyoruz otomatik vites yıllardır kullanılan bir özellik olduğu gelmiştir. Ancak otomatik olarak adlandıran her otomobil ‘tam otomatik’ değildir. Vites geçişlerindeki sarsıntılar, yokuş ve kalkışlarda kaydırma, ani hızlanmalarda yığılma yaratan otomobiller bu sınıfın dışında kalıyor.

Üst düzey kaliteye sahip yenilikçi Peugeot İ-Cockpit tasarımı, sürüş keyfine ve kullanım konforuna hizmet eden yepyeni bir platform. 9,7” sürücüye dönük dokunmatik multimedya ekranı sayesinde her şeyi kolayca halledebiliyorsunuz. Dinamik dizaynı ve verimliliği ile Peugeot’un mükemmelik değerlerini somut hale getiren Peugeot 308, Euro 6 normlarına uygun BlueHDi motor seçeneği ile yakıt tüketimi ve emisyon salınımları açısından çıtayı yükselttiğini söyleyebiliriz. Bu teknolojik gelişmeler, Peugeot’un Avrupa ürün gamının CO2 emisyonu ağırlık ortalamasını azaltıyor ve markanın Avrupa çevre dostu markalar sıralamasında ilk üç arasında yer almasını sağlıyor. Çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakmak için bu detaylar oldukça önemli.

Boyutları küçültülen direksiyon simidi sürüş sırasında rahatlık sağlıyor. Çanakkale test sürüşümüz sırasında heyecan veren virajlar ve motorun gücünü hissedebileceğimiz düzlüklerde otomobili daha iyi tanımamıza yardımcı oldu. Opsiyonel olarak sunulan Sport tuşunu kullandığımızda sessizliğin yerini biranda güçlü motor sesi alıyor, şanzıman Sport moduna geçiyor ve gösterge tablosunun aydınlatması kırmızıya dönüşüyor. Bu haliyle de otomobilin oldukça etkileyici olduğunu söyleyebilirim. Sürüş sırasında, ani hızlanma ve frenlerde vites geçişlerini hiç hissetmiyorsunuz. Yol tutuşu, dış sesi içeriye almaması, konforlu iç dizaynı, dizel otomatik olmasıyla kendi sınıfında fark yaratacak özellikleri bir arada sunan Peugeot 308 BlueHDi EAT6, piyasaya iddialı bir giriş yapıyor.

Peugeot, 2015 yılında yeni modellerinde BlueHDi motor ve şanzıman ikilisini devam ettireceğini açıkladı.

Peugeot 308’in sınıf

lideri özellikleri:

Sınıfının en etkin ‘kirlilik önleme’ teknolojisi olan BlueHDi motor ile 3,3L/100km tüketim, 92g/km CO2 emisyonundan başlayan değerleriyle, segmentinin kendi silindir hacmi ve aktarım grubunda ‘sınıfının lideri’ unvanını kazandı.

Litre Başına Sınıf Lideri

Tork 192 Nm/L

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir