Aile arabası nasıl seçilir?

6 Nisan 2023

Çoğunuz biliyorsunuz; @aslihangunduz hesabımdan #KadinGozuyleAslihanKesifte içeriklerimi yazarken özellikle aile arabası için uygun/uygun değil diye belirtiyorum. Peki bunu neye göre yazıyorum, aile arabası nasıl seçilir? Hadi gelin detaylara…

Eskiden iki kişiydiniz, arabanızın boyutu sizin için o kadar da önemli değildi. Sizi istediğiniz yere ulaştırma konusunda ayağınızı yerden kesmesi ona duyduğunuz sevgi için yeterliydi öyle değil mi?

Yeterliydi diyorum çünkü bir bebek haberi aldığınızda aileniz üç kişi olduğunda ayaklarınızı yerden kesiyor olması durumuna göstereceğiniz sevginin boyutu yarıya inecek. Malum artık geniş bir arabaya ihtiyacınız olacak. Hele üçken dört kişi olacaksanız, sevgi komple yok olacaktır.

İşte tam da bu noktada arabanızı değiştirirken size yardımcı olacak detaylardan bahsetmek istiyorum.

Oto koltuğu için mesafe önemli

Kaç kişilik bir ailesiniz; 3 mü 4 mü? Bir kişiden ne olur demeyin, arkaya iki oto koltuğu koyacaksınız oto koltuklarının boyutunu düşününce ön koltuk mesafesi ile arka koltuk mesafesinin uygun genişlikte olması sizin için önemli olmalı.

Geniş olması açısından SUV ya da Sedan tercihleriniz arasında olabilir.

Çocukların alanı ferah olmalı
Cam tavan ya da açılır cam tavan oto koltuğunda oturan miniğiniz veya minikleriniz için önemli, çünkü iç mekana ferahlık vermekle birlikte aynı zamanda renksiz bir tavana bakmasından arada kuşları görmesi sizce de daha iyi değil mi?

Geniş kabin olmazsa olmazlardan.

Geniş bagaj dememe gerek yok ama…
Bagaj boyutu iki kişilik bir aile için bile bence önemliyken aile fertlerinin de artışı ile ultra önem kazanıyor. Çocukların oyuncakları, yedek eşyaları, bazen yastığı, battaniyesi derken alınacakların sayısı artıyor. Bir de tatile çıktığınızı düşünün o bavullar birken üç, üçken beş kat olacak şekilde arttıkça artınca bagaj boyutunun büyüklüğünün öneminin altını bir kez daha çizmeme gerek yok sanırım.

Bagaj konusundan devam edeceğim. Otomatik olarak açılması sizin için çok çok önemli olmalı. Bebeğiniz kucağınızda ya da çocuğunuzun elini tutarken bi elinizde de marketten aldığınız alışveriş poşetinin olduğunu düşünürsek bagajın sensöre duyarlı şekilde açılması tercihleriniz arasında olmalı. Kapatırken de yine tuşlu olması sizin faydanıza.

Anahtarsız çalıştırma çok pratik
Gelelim anahtarsız çalıştırma olayına, çantanızın içinde makyaj malzemenizden emziğe kadar pek çok şey olduğundan o çantanın içinden anahtarınızı bulmanız biraz zaman alabilir. Bu bakımdan bu özellikte listenizde yer almalı.

Güvenlik olmazsa olmazınız olmalı
En ama en önemli konu ise güvenlik. Bu konuda en bonkör olanı şüphesiz tercih etmelisiniz.

Teknoloji dostu olmasını önemseyin
Yine teknoloji konusunda açık görüşlü olması bir diğer önemli unsur.  Ön & arka park sensörü, kör nokta uyarı sistemi ve geri görüş kamerası gibi asistanlarının olması yolculuğunuzun konforunu arttıracaktır.

Çanta düzenleyiciler işinize yarayabilir
İç alanın konforu kadar, kolçağın ergonomik olmasından, bardaklık alanlarına kadar her detay sizin için önemli… Bunun için size belki çanta düzenleyiciler yardımcı olabilir. Bagaja koyacağınız filelerde mesela eşyalarınızın bagajda dağılmadan sizinle birlikte varış noktasına geleceğine işaret olacak.

Ekonomik olması ise hepimizin tercihi.

Benden şimdilik bu kadar, beni instagram hesabımdan takip edebilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir