Gebelik ve hamile yogası

12 Mart 2018

Hamilelik döneminde yogayla hem bedeninizi hem de ruhunuzu rahatlatın

Hamilelik haberiyle inanılmaz bir mutluluk yaşayan anne adaylarını, mutluluğun yanında bazen belirsizlik ve güvensizlik duyduğu dönemler bekliyor. Üstüne bir de, mide bulantıları ve ağrılar gibi can sıkan durumlar da var. Bu dönemle birlikte, doğum sürecini daha rahat atlatmak ve endişelerinizden uzaklaşacağınız bir içsel yolculuğa çıkmak için hamile yogasına ne dersiniz? Hamile yogasının faydalarıAcıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Uzmanı Prof. Dr. Özlem Pata ile konuştuk.

Yogayla birlikte anne adayının yaşadığı sorunlar minimalize ediliyor

Gebelik süresince anne bakımının ana amacı anne adayının fiziksel ve ruhsal bu döneme adaptasyonunun arttırılması, şikayetlerinin minimuma indirilmesi ve vücudun doğuma hazırlanıp doğum süresinin kısaltılmasının sağlanmasıdır. Yoga, bütünü ile ideal vücut duruşunun sağlanması, hareketleri, derin nefes egzersizleri, el hareketleri, temizlenme-gevşeme egzersizleri, meditasyon teknikleri ile gebelik sırasında birçok şikayet ve sorunların giderilmesinde bize yardımcı bir yöntemdir.

Düzenli yapılan yoga bebeğe giden kan akımını arttırıyor

Özellikle gebelik sırasındaki yorgunluk hissi bazı gebelerde çok büyük sorundur, uyku bozuklukları ve anksiyete ile ilişkilidir. Dikkat odaklı yoga ile gebelerde uyku problemlerinin azaldığı ve bu gebelerin gece daha az uyandığı ortaya konulmuştur. Ayrıca, bu gebelerin stres faktörleri ile daha kolay baş edebildiği, yeme alışkanlıkları ve kilo kontrolünün daha iyi olduğu bu etkilerin paralelinde gebelik zehirlenmesi, şeker hastalığının daha az gözlendiği üzerinde durulmaktadır. Hatta, düzenli yoga yapan gebelerde bebeğe giden kan akımının arttığı ve bu sayede gebelik toksemisi, erken doğum ve fetal büyüme kısıtlamasının daha az görüldüğü belirlenmiştir.

Haftada 3’er defa birer saat yapılan yoga doğum sürecini kolaylaştırıyor

Asana (yoga duruşu) ile kişi vücut içerisinde oluşan bilinç ve istem dışı hareket algısını daha rahat fark eder ve derin diyafragmatik nefesler ile minimum enerji harcayarak maksimum iş çıkarabilir. Yapılan çalışmalarda, haftada üç defa birer saat özellikle doğuma yakın 12 haftalık dönemde yapılan yoga ile doğum süresinin kısaldığı, hissedilen ağrısının azaldığı ve ıkınma sırasında annelerin daha iyi odaklanma sağlayarak doğum süresini kısalttığı ortaya konulmuştur.

Yaklaşık 10 hamilenin 1’inde doğum öncesi ve sonrasında stres ve depresyondan kaynaklı sorunlar görülüyor

Yoga gibi meditasyon yöntemleri ile tüm gebelerde ve lohusalık döneminde annelerde algılanan stresin, kaygının azaldığı hatta lohusalık dönemi depresyonunda azalma görüldüğü belirlenmiştir. Lohusalık döneminde emzirmeye bağlı pozisyon bozukluğu sonucu oluşan sırt ağrılarının daha az olduğu ve vücudun toparlama süresinin de kısaldığı da bilinen bir gerçektir.

Sonuç olarak gebelik fizyolojik bir süreç olsa da vücutta birçok sorunlar oluşabilmektedir. Yoga ise gerek beyin-beden koordinasyonunu sağlanması gerekse meditasyon özelliği ile gebelik ve lohusalık döneminde birçok sorunun aşılmasında farmakolojik olmayan bir tedavi yöntemidir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir