Evde kolay ve pratik makarna yapımı

16 Şubat 2018

İtalyan restoranlarının büyülü havasında yenilen chicken alfredoları ve penne arabiataları düşündüğünüzde içinizden bir ‘ah şimdi olsa da yesek’ diyorsunuz değil mi? O keyfi evde de yapmanız mümkün. Hem de makarna makinesine gerek duymadan! Zahmetsiz ve lezzetli ev yapımı makarna için okumaya devam edin.

Malzemeler:

200 gram un

2 adet yumurta

1 yemek kaşığı zeytinyağı

4 yemek kaşığı su

Tuz

Evet! Yanlış duymadınız. Ev yapımı makarna için sadece 5 malzemeye ihtiyaç var. Ayrıca, Yapacağınız kişi sayısına göre un gramajlar değişecektir; 1 kişi için 100 gram un ve 1 yumurta, 4 kişi için 400 gram un ve 4 yumurta olmalıdır.

Hazırlanışı:

İlk önce unu elekten geçirin. (Daha pürüzsüz bir görüntü için bu işlemi iki kere yapabilirsiniz.) Unun içine bir tutam tuz ekleyip, unun ortasını açarak bir havuz oluşturun. Yumurtaları una ekledikten sonra yumurtaları karıştırın. Zeytinyağını döktükten sonra unu yumurtalara yedirin. Bu adımı yavaş yavaş gerçekleştirin. Sonrasında yoğurmaya devam edin. Hamur, kulak memesi kıvamına ve ellere yapışmayacak kıvama geldikten sonra hamuru 6 parçaya bölün. Bölünmüş hamurları streçleyip yarım saat dinlendirin.

Hamurdan makarnaya:

Dinlenmiş hamurlardan birini alıp streçten çıkarın. Oklavayla hamuru dikey şekilde açın. Sonrasında kısa kenarından hamuru katlayın. Katlama işlemi bittikten sonra keskin bir bıçakla istediğiniz kalınlıkta hamuru kesin. Bu işlemi diğer hamurlara da yapın. Kestiğiniz makarnaları unlu yüzeye koyun ve üstüne un serptikten sonra 20 dakika kurumaya bırakın. Ta da! İşte şimdi pişirilecek hale geldi.

Ev yapımı makarna ne kadar sürede pişer?

Ev yapımı makarnanın pişirme süresi marketten aldığımız makarnalara göre daha azdır. Yani, 3-4 dakika.

Pişirme:

Orta boy bir tencereye su ve tuz ekleyin. Su kaynayana kadar bekleyin. (Su ısıtıcısında suyu önceden de kaynatabilirsiniz.) Kaynama başladığı an makarnaları ilave edin ve 3-4 dakika sonra makarnayı süzüp tabaklara koyabilirsiniz.

Afiyet olsun?

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir