Yeni normalleşme döneminde aman dikkat!

1 Haziran 2020

Çok iyi biliyorsunuz ama biz bir kez daha tekrarlayalım. Hamilelik, stresten en uzak olmanız gereken bir dönem. Tam da her şey yolundayken tüm dünyaya yayılan Koronavirüs sizi biraz strese sokmuş olabilir ama mümkün olduğunca temastan uzak kalarak hamilelik sürecinizi geçirmeye devam etmeniz de fayda var, çünkü aksi hem size hem de bebeğinize zarar verebilir. Peki bu süreçte özellikle nelere dikkat etmelisiniz? Erken doğum riskiniz var mı? Kontrolleri nasıl yaptırmalısınız? Bebeğinize geçme riski var mı? Acıbadem Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Rana Karayalçın, sorularımızı cevapladı.

Teması minimumda devam ettirin!
Gebelikteki fizyolojik ve mekanik değişiklikler, viral enfeksiyonlara duyarlılığı artırıyor. Tüm bu nedenlerle de Covid-19 Pandemi sürecinde gebe olarak hassas grubun içindesiniz.

İngiltere’de Koronavirüs geçiren 427 gebeyi içeren çalışmada (UKOSS-REPORT) ciddi hastalanan gebelerin çoğunluğunu 28 haftadan büyük gebeler oluşturuyor. Bu nedenle eğer 28 haftadan büyük bir gebelik sürecindeyseniz sosyal mesafeye özellikle dikkat etmeli ve diğer kişilerle teması minimuma indirmelisiniz. Yine aynı çalışmada 35 yaşının üstündeki gebeler, obezite, yüksek tansiyon, diabet gibi medikal problemi olan gebelerin de ciddi hastalık açısından daha yüksek riske sahip oldukları gözlemlenmiş.

Erken doğum riskinizin olduğunu unutmayın!
Yeni yapılan araştırmalarda bulunan deliller gebelik sırasında anneden bebeğe geçiş (Vertikal Geçiş) olabileceğini gösteriyor. Ancak bildirilen tüm vakalarda koronavirüs yeni doğanlarda hemen doğum sonrası saptanmış ve geçişin doğum öncesinde mi yoksa doğum sonrasında mı olduğu netleşmemiştir. Tüm Dünyada yeni gelen raporlar ciddi koronavirüs geçiren gebelerde erken doğum oranının arttığını gösteriyor. Bu nedenle gebeliğinizin son üç ayında daha dikkatli olmanızda fayda var.

Bazı kontrolleri videolu yapın!
Bu aileye mensup diğer virüslerin erken doğuma, düşüğe ve düşük doğum ağırlığına neden olduğu biliniyor. Özellikle pnömoni geçiren gebelerde erken doğum ve sezaryen oranları artmakta. Bu yüzden bazı gebelik kontrollerinizi telefon ve video konferans yöntemi ile gerçekleştirmeye bu dönemde sıcak bakın. Muayeneniz sırasında eşinizin muayene odasına alınmaması sizi strese sokmasın, çünkü bu sizin ve bebeğinizin sağlığını korumaya yönelik tedbirlerin başında geliyor.

Doğum şeklinizin hemen sezaryen olacağını düşünmeyin!
COVID-19 enfeksiyonu tek başına doğum şeklini belirlemez. Doğumun zamanlaması ve şekli için hastalar dikkatlice değerlendirilmeli, sonrası hastanın kliniğine, gebelik haftasına ve fetüsün durumuna göre bireyselleştirilmelidir. Anneden bebeğe geçişi engellemek amacıyla sezaryen yapılması gerekmemektedir.

Doğum ve sezaryen sırasında epidural anestezinin kullanılabileceğini de vurgulayan Karayalçın, “WHO (Dünya Sağlık Örgütü) olası anne enfeksiyonunda, anneden bebeğe geçiş riskini azaltmak için kordon kan akımının doğumdan hemen sonra durdurulmasını önermektedir. Yeni doğan bebeğin yüzeyini kaplayan Vernix Caseosanın antimikrobial peptitler içermesi nedeni ile bebeği enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisi vardır bu nedenle bebeğin doğumdan sonraki 24 saat yıkanmaması önerilmektedir.

Emzirip emzirmeyeceğinize doktorunuzla karar verin!
Virüsün anne sütüne geçtiğine dair bilimsel bir kanıt henüz elimizde yok. Semptom ve bulgu saptanan bir anneyseniz bu kararı doktorunuzla birlikte vermeniz yerinde bir karar olacaktır.

Uzak durun!
Bu süreçte sık sık sıvı tüketin, egzersiz yapın ve stres yaratan haberlerden uzak durun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir