ÜÇÜNCÜ TRİMESTER

6 Aralık 2014

Hamileliğinizin 28-40 haftalar arasında neler yaşayacaksınız?
Artık ev döneminiz başlıyor. Karnınızın derisi gerilmeye ve kaşınmaya başladı ve göbek deliğinizden başlayıp aşağı doğru inen siyah çizgi, linea nigra belirmeye başladı. Hevesli arkadaşlarınızın, hatta yabancıların bile karnınızı tutma isteğine şaşırmayın. Tartıldığınızda şok geçirebilirsiniz: sağlıklı bir kadın, hamileliği süresince 15 kilo kadar alır. Daha da şaşırtıcı olan, rahminiz normal boyunun 1000 misli kadar büyüyecektir. En son olarak da, bu dönem de zaman zaman kasılmalar hissedeceksiniz. Gerçek doğum kasılmalarına benzemeyen bu düzensiz, hafif kasılmalar kalkıp biraz yürüdüğünüzde bile geçebilir. Buna rağmen, emin olmadığınız zamanlarda, doktorunuzu çağırmayı ihmal etmeyin.
“Artık üçüncü trımester’a girdim ya, yuva yapmak için önüne geçilmez bir istek duyuyorum. Evin, bebeğin gelişine hazırlık olarak mükemmel olmasını istiyorum. Karnımın daha aşağıda olduğunu fark ettim, bu demektir ki bebek aşağı indi. Ben de hastane çantamı hazırladım zaten.”

ÜÇÜNCÜ TRIMESTER’DA YAPILMASI GEREKENLER:
• Hamilelik kurslarına yazılın: Bu kurslar, doğumla ilgili korkularınızı atmanıza yardımcı olacağı gibi, doğum için gereken gevşeme tekniklerini de öğretecektir.
• Bir çocuk doktoru bulun: Arkadaşlarınıza, sigorta şirketinize veya hastanenize danışabilirsiniz.
• B Grubu strep kültürü yaptırın: Bu bakteri normalde zararsızdır; ancak yenidoğanda enfeksiyona neden olabilir. Bu bakteriyi taşıyan yüzde 10-30 kadından biri olup olmadığınızı belirlemek için, doktorunuz 36. haftada sizden bu testi isteyecektir. Test neticesi pozitif çıkarsa, doğum sırasında size antibiyotik verilecektir.
• Otomobil koltuğu satın alın ve otomobilinize yerleştirin: Hastane otomobil koltuğu olmaksızın eve gitmenize izin vermeyecektir. Bebek odasını tamamlayamadınız mı? Beşiği mutlaka almış olun.
• Meme vermeye hazır olun: Meme vermeyi planlıyorsanız, bir göğüs pompası alın ve nasıl kullanılacağını öğrenin.
• Çantanızı hazırlayın: 36. hafta sınırını geçtikten sonra, artık her an hastaneye gidebilirsiniz. Hastanede size gerekecek her şeyi çantanıza yerleştirin.

BU DÖNEMDE DİKKAT ETMENİ GEREKEN ŞEY:
RAHAT ETMEK
Hızla büyüyen karnınız sizi çeşitli ağrı ve sancılar içinde bırakabilir. Aşağıda çoklukla rastlanan şikayetleri bulacaksınız:
Hemaroidler: Ilık suya veya buz paketinin üstüne oturmak, rektumunuzdaki bu şişmiş damarları rahatlatacaktır. Yanmayı ve kaşıntıyı önleyecek ilaçlar için doktorunuza da danışabilirsiniz.
Mide yanması: Küçük porsiyonlar yemek ve yemekten sonra 30 dakika boyunca sırtüstü yatmamak, mide yanması şikayetlerinizin önüne geçebilir. Doktorunuz basit bir antiasit almanızı da önerebilir.
Nefes darlığı: Doğum gününüz yaklaştıkça, bebek göğüs kafesinizin tam altında bulunmaktadır. 36. haftadan sonra, bebek aşağıya indiğinde,bu sorun da hafifleyecektir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir