KARNINIZDAKİ KIPIRTILAR

6 Aralık 2014

En ufak hareketten tekmelere dek bebeğinizin hareketleri hamileliğin en heyecan verici durumlarından biridir.

Bazı anneler hamileliklerinin beşinci ayına ulaştıkları halde bebeklerinde bir kıpırdanma hissetmedikleri için endişe duyarlar. Okuyucularımızdan Deniz Şahin de bu konuda yaşadıklarını bizimle paylaşmış: “Arada bir karnımda bir hareket hissetsem de karın gurultusu gibiydi” diyor. Fakat bir gün plajda güneşlenirken karnının gözle görülür bir şekilde sağdan sola doğru oynadığını hissetmiş.
Bu küçük tekme ve yumruklar hamile kadınlara nasıl bir süreçte olduklarını somut olarak gösteren heyecan verici belirtilerdir.

İLK BAŞLARDA FARK ETMEYEBİLİRSİNİZ
Nefesinizi kesecek kadar sert tekmeler hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur ama gerçekte çok az kadın bunu deneyimler. Ufaklığınız 8 haftalık olduğu andan itibaren dönmeye ve kıpırdamaya başlar; elbette sizin fark edemeyeceğiniz kadar miniktir. Bu ilk hamileliğinizse bu kıpırdamaları 18. ve 20. haftalarınız arasında hissetmeniz yüksek bir olasılıktır. Ama önceki hamileliğinizin kısa bir süre ardından yine hamile kaldıysanız, çoklu gebelik söz konusuysa veya fazla kiloluysanız kıpırdanmaları daha erken hissedebilirsiniz.
İlk başlarda bu kıpırdanmaları ayırt edemeyebilirsiniz. Kadınlar bu hareketleri çeşitli şekillerde tanımlar. Bazıları içlerinde kelebekler varmış gibi hissettiklerini söylerken, bazıları da mısır patlaması hissine benzetir. Bu kıpırdanma ve hareketler başladığında bunu hissedebilecek tek kişi sizsiniz. Bunları kocanız da, dünyadaki başka herhangi biri de fark edemez. Onlarla paylaşabilmek için 24 haftanın geçmesini beklemeniz gerekir.

BAZI BEBEKLER DAHA HAREKETSİZDİR
Bunu izleyen birkaç ay içinde bebeğinizin kıpırtıları ve dönüşleri sıklık ve şiddet açısından artacaktır. İşte bu nokta birçok anne adayının endişeye kapılmaya başladıkları noktadır.-Bebeğimin hareketleri normal mi?”-
Bunu takıntı haline getirmek için hiçbir sebep yoktur. Üçüncü trimesterin başladığı 28. hafta öncesinde bebeğin hareketleri öngörülemez. Aynı zamanda bebeğiniz çok küçüktür, onun hareketlerini her zaman fark edemeyebilirsiniz.
Bu kıpırtıları en çok hissedebileceğiniz zaman özellikle de akşamları uzandığınız zamanlardır. Gün içinde fetus her 60 dakikanın 40’ını uyuyarak geçirir. Akşamları ise daha aktif olur.
Ne zaman endişelenmeniz gerekir? Hamileliğinizin 24. ve 48. haftaları arasında bebeğinizin hareketini bir günden daha uzun bir süre boyunca hissetmezsiniz, doktorunuzu arayın. 34. hafta civarında doktorunuz sizden bebeğinizin hareketlerinin kaydını tutmanızı isteyebilir. Gün içinde tekmeleri saymak için iki saatinizi ayırın ve 10’a ulaştıklarından emin olun.
Bebeğinizin çok kıpırtısız olduğunu hissettiğiniz zaman bir bardak portakal suyu ya da biraz meyve yiyin. Birçok anne şekerli bir şeyler yedikten sonra bebeklerinin daha hareketli olduğunu fark eder. Bunun dışında sol tarafınıza yatın; bu pozisyon rahme en çok kan gitmesini sağlayan pozisyondur. Bu hilelerden sonraki bir-iki saat içinde de 10 tekme sayamıyorsanız jinekologunuzu arayın.

BAZI BEBEKLER KÜÇÜK AKROBATLARDIR
Birçok anne ufaklıklarının sanki sirk gösterilerine hazırlanıyor gibi davrandıklarından şikayetçi olur. Bazı bebeklerin dönüş ve tekmeleri yoğun hatta can yakıcı olabilir. Uzmanlar bu tekmelerin canınızı yakma olasılığının az olduğunu söylüyor; fakat alışkın olduğunuzdan farklı bir hareket hissederseniz bundan doktorunuzu haberdar etmelisiniz.
Bazı anne adayları ise karınlarının alt kısmında hıçkırığa benzer ani ve ritmik kıpırdanmalar hissettiklerini söylerler. Bu, bebek amniyon sıvısını yuttuğu zaman oluşan normal bir durumdur -endişelenmeyin; bebeğinizin yutma refleksi gelişiyor. Hıçkırıklar bebeği rahatsız etmez ama anne için bunlar tekmeden bile daha şiddetli olabilir. Bir okurumuz her hıçkırıkta karnının zıpladığından ve etraftakiler için çok komik bir görüntü oluşturduğundan bahsetmiş.

FETUSUN HAREKETLERİ BAĞLARINIZ GÜÇLENDİRİR
Hamileliğin son haftaları sizin ve eşinizin büyük olaydan önce en çok kenetleneceği zamandır. Ondan karnınızdaki bebeğe şarkı söylemesini veya masal okumasını isteyebilirsiniz. Bebeğin hareketleri onun bu konudaki motivasyonunu artıracaktır.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir