İKİNCİ TRİMESTER

6 Aralık 2014

14-27 haftalar arasındaki dönem
Artık hamileliğinizin, kendinizi iyi hissedeceğiniz dönemine girdiniz. Sabahları midenizin daha az bulandığını ve enerjinizin de yerine geldiğini fark edeceksiniz. Ayrıca, çıldıran hormonlarınız sayesinde birçok hamile saçlarının daha parlak ve gür, ciltlerinin ise ışıltılı hale geldiğini söylüyorlar. 20. haftada doğuma hazırlık olarak karın içi bağlarınız gevşemeye başlayacak ve rahminizin büyüyerek idrar kekesine yaptığı basınç neticesinde, daha fazla tuvalete gitme ihtiyacı duyacaksınız. Bu dönemde manikür ve hamilelik masajları yaptırmak tamamen emindir ve unutmayın, bebeğiniz doğduktan sonra kolay kolay kendinizi şımartmak için fırsat bulamayacaksınız.

“12. hafta sınırını aşar aşmaz iştahım ve enerjim geri gelmeye başladı. Birinci ultrason kontrolü yaptırıp bebeğimi ilk kez gördükten sonra daha da iyi hissettim. Artık rahat bir nefes alıp, keyifle gelişine hazırlık yapmaya başlayabilirdim. Bazen inanılması hala güç geliyor ama karnımın içinde bir bebek var. Gün geçtikçe göbeğimin büyümesi de her şeyin gerçekliğini ortaya koyuyor.”

İKİNCİ TRIMESTER YAPILACAKLAR LİSTESİ
Dişçiye gidin: Dişeti hastalıkları tedavi edilemedikleri sürece preeklempsi ve erken doğum riski yaratırlar. Dişçi randevunuzu birinci trimester’da mide bulantılarınız yüzünden iptal ettiyseniz, yeni bir randevu ayarlayın.

Meyve ve sebzeye yüklenin: Hamileliğiniz sürecinde günlük ekstra 300 kalori gereksiniminiz var. Hem bebeğinizin, hem de sizin vitamin, mineral ve besin ihtiyacınızı elma, ıspanak, böğürtlen ve brokoli gibi besinleri bol miktarda tüketerek karşılayın.

Bebeğinize göz atın: Birçok kadın ilk ultrason kontrollerini 18-22. haftalar arasında yaptırırlar. Doktorunuz bebeğinizin boyutlarını kontrol edecek ve size kız mı, erkek mi olduğunu söyleyecektir. Bu dönemde ayrıca, AFP ve diyabet testlerinin yanı sıra bazı durumlarda amniyosentez testine de tabi tutulabilirsiniz.

Bebek eşyalarına bakmaya başlayın: Bu dönem artık puset, bebek kıyafetleri ve diğer miniğinizin diğer bütün ihtiyaçlarını yavaş yavaş temin etmeye başlayabilirsiniz.

Sevişin: Birçok kadın hamilelik dönemlerinde libidolarının yükseldiğini belirtiyorlar. Hamilelikte seks, doktorunuzun aksi yönde bir önerisi takdirde sadece emin olmakla kalmıyor, pelvis bölgenizdeki kan artışı nedeni ile çok ateşli de olabilir.

Seyahate çıkın: Bebeğiniz dünyaya gelmeden önce kocanızla son bir kaçamak istemez misiniz? Bu dönem, karnınızdaki bebeğiniz henüz küçükken ve sizin de enerjiniz yerindeyken, seyahate çıkın. Uçakla giderseniz, bacaklarınızın su toplamasını önlemek için her saatte bir kabinin içinde yürümeyi ihmal etmeyin. Birçok uzman 36. haftadan itibaren uçakla seyahat edilmemesini öneriyor.

BU DÖNEM DİKKAT ETMENİZ GEREKEN ŞEY:
EGZERSİZ YAPMAK

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz günden beri hiç jimnastik salonuna gittiniz mi? Bu dönem artık vücudunuzun formuna öncelik verme zamanı. Aşağıdaki egzersizleri yapmayı deneyebilirsiniz:

• Yürüyüş: Sık sık günde yarım saatlik yürüyüşlere çıkın; bunlar hem stresinizi rahatlatacak, hem dolaşım sisteminizi canlandıracak, hem de kabızlığınızı engelleyecektir.

• Yüzme: Karnınız büyüdükçe, hiçbir baskı yapmayan bu egzersizi çok rahat yapabileceksiniz. Yüzmekten nefret mi ediyorsunuz? O zaman su jimnastiği sınıflarına katılın.

• Hamilelik yogası: Yoga yaparken nefes tekniklerini öğrenmenizin yanı sıra, sertleşmiş kaslarınızı yumuşatabilecek ve sırtınızın alt kısmını ve kalçalarınızı da çalıştırabileceksiniz. Sizin için uygun pozisyonları ayarlayabilecek sertifikalı bir öğretmenle çalışmanız daha uygun olacaktır.

• Ağırlıkla çalışmak: Hafif ağırlıklarla çalışmak, kol ve bacak adalelerinizi formda tutacaktır. Cenine kan gidişini engelleyeceği için, sırtüstü yatarak yapmanız gereken hareketlerden uzak durun.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir