HAMİLELİKTE VÜCUT BAKIMI

6 Aralık 2014

Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz günden itibaren, yediklerinize, içtiklerinize özen göstermeye başladınız hatta ağır işlerden de kaçınır oldunuz. Peki, ya vücut bakımınız? Hamilelik döneminde vücut temizliğinizde nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Hamilelik süreci bir kadının vücudunda pek çok değişimi hızlı bir şekilde yaşadığı bir dönemdir. Bu değişiklikler sadece anne karnında büyüyen bebekle beraber, anne adayının kilo alması ve vücut imajının değişmesi ile sınırlı değildir. Bununla birlikte çeşitli hormonal faktörlerden dolayı neredeyse vücudunun her yeri etkilenir. Ciltte, saç ve tırnaklarda, diş ve dişetlerinde de birçok değişimler meydana gelir. Hamilelik döneminde vücut temizliğinizi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Banu Göker Özdemir’den öğrendik.

CİLDİNİZDEKİ DEĞİŞİKLİKLER
En çok dikkat çekici değişikler ise ciltte meydana gelenlerdir. Anne adaylarının cildinde kuruluk, meme ve karında çatlaklar, yüzde gebelik maskesi denen lekeler, karında cilt renginin koyulaşması, sivilcelerin artması gibi sorunlar meydana gelebilir.
Hamileliğiniz boyunca vücudunuzu iyi korumak için hijyenik ve vücut bakımınıza dikkat etmelisiniz. Cildinizde kuruluk yaşıyorsanız, normal sabun kullanmak yerine cildin nemlenmesini sağlayacak gliserin bazlı sabunlar kullanabilirsiniz. Banyo esnasında vücut yağları kullanabilirsiniz. Banyodan çıktıktan sonra mutlaka nemlendirici krem sürün. Kalça, karın bölgesi ve memede meydana gelebilecek çatlaklar için düzenli olarak bu bölgelere badem yağı, kakao yağı veya çatlak kremleri ile masaj yapılması önemlidir.
Bunların dışında cillte meydana gelen renk değişiklikleri ve lekeler çoğunlukla kalıcı değildir ve doğumdan sonra geçerler. Bu lekeler, gün içinde kozmetik malzemelerle kapatılabilir. Akşam yatmadan önce ise cildinizin nefes alması için makyajınızı temizlemelisiniz. Yine cildin fazla hassaslaştığı bu dönemde yazın güneşe çıkmadan önce cildinize ultraviyole ışınlara karşı yüksek koruyucu faktörlü kremler sürmelisiniz.

VAJİNAL HİJYEN
Hamilelikte en çok şikayet edilen konulardan birisi de vajinal akıntılardır. Hamilelik sürecinde vajinanın doğal florasında ve pH değerinde meydana gelen değişiklikler sonucu akıntı fazlalaşır; enfeksiyona meyil artar. Ancak normalde de vajina florasını bozan vajinal duş hamilelik esnasında da kesinlikle önerilmez. Eğer fazla miktarda sarı-yeşil renkli, kötü kokusu olan bir akıntı meydana gelirse, hemen doktorunuza başvurmalısınız. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız gerekli görürse, ağızdan ilaç veya vajinal fitiller kullanmanız gerekebilir. Bunların dışında kendinizi daha temiz ve rahat hissetmek için günlük ped kullanabilirsiniz. Bu bölgenin nemli kalmasına neden olacak dar pantolonlar, sıkı ve sentetik çamaşırlar yerine hamilelik için özel hazırlanmış genital ve karın bölgesini sıkmayan kıyafetler, rahat ve pamuklu çamaşırlar giymelisiniz.

HAMİLELİKTE MEME BAKIMI
Hamileliğin özellikle son dönemlerinde meme bezleri çalışmaya başlar ve meme başından kolostrum dediğimiz beyaz-sarı renkli sütün geldiği gözlenebilir. Bunun anne adayının sağlığı açısından herhangi bir zararı yoktur. Meme başındaki kolostrum ılık sabunlu bir bezle temizlenebilir; eğer gün içinde rahatsızlık verecek şekilde çok geliyorsa, günlük göğüs pedleri kullanılanılabilir. Hamileliğin özellikle ikinci yarısından sonra, sutyenlerinizi değiştirilmesiniz. Bu dönemde memeyi alttan destekleyecek çok fazla sıkmayan, pamuklu çamaşırlar tercih etmelisiniz.

BANYO YAPARKEN…
Hamileler, vücut hijyenini sağlamaları için her gün banyo yapmalılar. Burada en çok dikkat edilmesi gereken konu, ıslak zeminde kayıp düşmeyi önleyecek tedbirlerin alınmasıdır. Yine olası gelişebilecek problemlere karşı banyonun kapısını kilitlemeyin. Banyo esnasında suyun çok soğuk ve çok sıcak olmaması gereklidir; önerilen su sıcaklığı 36-37 derecedir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir