HAMİLELİKTE SEYAHAT

6 Aralık 2014

Hamile iken seyahat etme fikri sizi ürkütebilir; endişelerinizin ne kadarının gerçekçi ne kadarının yersiz olduğunu sizler için araştırdık. Acıbadem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Deniz Gökalp’le hamilelikte seyahati mercek altına aldık.

Bir hamilenin seyahat edebileceği en güvenli zaman, genellikle kendini en iyi hissettiği, düşük ya da erken doğum risklerinin en aza indiği 2. trimesterdir (18-24. haftalar arası). Daha ileri hamilelik haftalarındaki hipertansiyon ve erken doğum tehdidi oluşabilir. Bu durumlarında tıbbi hizmetlere ulaşamama olasılığına karşılık, çok uzağa yolculuk etmemeniz önerilir. Seyahatinizi planlamadan önce doktorlarınızla görüşerek tavsiye almanız gerekir. Önceki hamileliğinizde düşük, erken doğum, su kesesinin erken yırtılması gibi bir durum söz konusuysa ya da halen devam eden hamileliğinizde çoğul gebelik, plasenta anomalileri, hipertansiyon, diyabet gibi ciddi bir hastalığınız bulunuyorsa, mümkünse hiç veya en azından gelişmekte olan ülkelere seyahat etmemeniz gereklidir.

YOLCULUK ÖNCESİ
* Sağlık sigortanızın (veya sağlık güvencenizin) seyahat ettiğiniz bölgedeki geçerliliğini mutlaka araştırın.
* Gideceğiniz yerdeki tıbbi olanaklar hakkında önceden bilgi sahibi olun.
* Hamilelikte belirli zamanlarda yapılacak özel testlerin (11-14. hamilelik haftasında yapılan ense saydamlığı ölçümü, ikili test ya da 17-20. haftalar arası yapılan üçlü test, ileri düzey ultrason veya 24-26. haftalar arası şeker yükleme testi) vaktini seyahatteyken kaçırmamaya dikkat edin.
* Siz ve beraber seyahat ettiğiniz kişiler kan gruplarınızı mutlaka bilin. Mümkünse seyahat öncesi Hepatit B gibi önemli testlerinizi yaptırın.
* Yolculukta mümkünse size eşlik eden en az bir kişi bulunsun.

UÇAK
Sağlıklı, sorunsuz bir hamilelikte 36. haftaya kadar güvenle uçağa binilebilir. Birçok havayolları da iç hatlarda 36, dış hatlarda 32-35 haftaya kadar uçuşa izin verir. Ciddi anemi (kansızlık), orak hücre hastaları veya taşıyıcıları, tromboflebit öyküsü olanların uçak yolculuğu yapması sakıncalı olabilir. Bilet alırken uçağın orta kısmı (kanatların olduğu kısma yakın) ve koridor tarafından almaya gayret gösterin, çünkü bu yerlerde sarsıntı daha az hissedilir. Uzun uçuşlarda, sarsıntı yokken yarım saatte bir kalkıp kısa yürüyüşler yapmalı ve sıvı kaybını önlemek için uçuş sırasında yeterli miktarda sıvı içecek tüketmelisiniz. Emniyet kemerini de pelvik seviyede (kalça kemiği üzerinden) bağlamalısınız.

OTOMOBİL-OTOBÜS
Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, emniyet kemerini doğru şekilde kullanarak kendinize ve bebeğinize gelebilecek potansiyel zararları engellemenizdir. Hamileliğin son aylarında dahi emniyet kemerini sağlam ve gerektiği kadar sıkı bir şekilde, göbeğinizin altından, pelvis kemiğinizin üzerinden, sizi çok da rahatsız etmeyecek şekilde bağlamalısınız.

BESLENMENİZE DİKKAT!
Yolculuk sırasında yediğiniz gıdaların hijyenik olarak hazırlanmış ve hafif olmasına dikkat edin; böylelikle bulantı, hazımsızlık, yanma, gaz, besin zehirlenmesi ve ishal gibi sorunlardan korunabilirsiniz. Deniz mahsulleri, çiğ ya da az pişmiş et, krem peynir, soyulmuş meyve, yapraklı yeşillikler ve salata yemekten kaçının. Kaynağından çok emin değilseniz suyu şişe su olarak veya kaynatarak tüketmeye çalışın.

BEL-SIRT-BACAK AĞRILARI
Düzenli molalar vererek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bacaklarınızı esnetip egzersiz yapabilirsiniz. Ayrıca bol sıvı tüketmeniz de faydalı olabilir.

MUTLAKA YANINIZDA BULUNDURMANIZ GEREKENLER
Çantanızı doktorunuzla beraber oluşturun ve yolculuğunuz sırasında kolay ulaşabileceğiniz bir yere koyun. Yara bantları, termometre gibi standart malzemelerin yanı sıra, hazımsızlık, mide yanması, kabızlık ve hemoroit gibi problemler için doktorunuzca önerilen ilaçları, vitaminlerinizi mutlaka çantanızda bulundurmalısınız.

Hangi acil durumlarda doktorunuzu aramalısınız?
Yolculuk sırasında eğer aşağıdaki durumlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, sakin olmaya çalışın ve doktorunuza ulaşarak tavsiyesini alın ya da bulunduğunuz bölgede bir tıbbi yardım alın:
* Vajinal kanama
* Vajinal kanama olsun ya da olmasın şiddetli karın ya da kasık ağrısı (Özellikle son trimesterdekiler)
* Bulantı-kusma
* Özellikle hamileliğin 6. ayından sonra, önceden var olmayan, özellikle bacak ön yüzde yer alan şişlikler (ödem), baş ağrısı, görsel bozukluklar, tansiyon yüksekliği
* Sulu akıntı veya su gelmesi
* Bebeğin hareketlerinde azalma.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir