GELMİŞ GEÇMİŞ EN İYİ HAMİLELİK EGZERSİZİ

6 Aralık 2014

Hamileliğiniz boyunca sağlığınızı korumanız gerektiğini bilmek büyük bir marifet değildir; ama bunu nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda aklınız karışabilir özellikle de söz konusu olan egzersiz yapmaksa.

İyi haber, bebek bekleyen anne adaylarının egzersiz yapması için çok fazla çaba, yetenek ve alet gerektirmeyen ayrıca hiçbir tehlike de içermeyen bir biçilmiş kaftan var; yürümek. Yürümek kan dolaşımını, sindirim sistemini düzenlediği ve stresi azalttığı için herkes için özellikle de hamileler için harika bir egzersizdir.
Yürümek hamileliğin tamamı süresince bütünüyle güvenlidir ve bunu düzenli olarak yapmak doğumu kolaylaştırır; doğum sonrasında iyileşmeyi hızlandırır ve doğumda alınan kiloları vermek konusunda yardımcı olur. Hamilelik öncesindeki egzersiz ritminiz ne olursa olsun, yürümek altından kalkabileceğiniz bir egzersizdir.

BİRİNCİ TRIMESTER
Adım atın.
Egzersiz yapmaya alışkın değilseniz, yavaş ve 10 dakikalık kısa yürüyüşlerle başlayıp daha sonra bunu 20-30 dakikaya çıkartın. Hala formunuzda mısınız? 30 ile 45 dakika arası yürüyüşlerle işe başlayın ve yürürken kollarınızı da sallayarak çalıştırın.
Önemli uyarı: İlk trimesterınızda fazla terlemeniz doğru olmayabilir; bu nedenle çok sıcak ve nemli havalarda dışarıda yürümekten kaçının.

İKİNCİ TRIMESTER
Hızınızı koruyun.
İlk trimesterı atlattıktan sonra kendinizi daha enerjik hissetmeye başlayacaksınız; ancak ağırlık merkeziniz değişip karnınız büyüdükçe dikkatli yürümeniz gerekebilir. Kendinizi daha hızlı ve daha çok yürümeye yönlendirmek yerine ilk trimesterin yürüme programına sadık kalın.
Önemli uyarı: Sırt ağrısını ve düşme riskini önlemek için yürürken duruşunuza dikkat edin.

ÜÇÜNCÜ TRİMESTER
Sabit hızla yürüyün.
Üçüncü trimesterınız başladığında uzun mesafeler yürümekte zorlanabilirsiniz. Ayaklarınız acıyana kadar uzun uzun yürümek yerine günde iki-üç kere daha kısa yürüyüşlere çıkın.
Önemli uyarı: Düz olmayan yollarda yürümeyin, takılıp düşme tehlikeniz var. Bunun dışında bebeğiniz doğduktan hemen sonra eski formunuza kavuşmak için yürümeye başlamayın. Birçok doktor yürüme egzersizine başlamak normal doğumdan sonra dört-altı hafta, sezaryenle doğumdan sonra altı-sekiz hafta beklenmesini önerir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir