DOĞUM İLE İLGİLİ ANNENİZİN ANLATMADIKLARI

6 Aralık 2014

Kitaplarınızı okudunuz, dersinizi iyice çalıştınız, çantanızı topladınız. Her şey hazır ve işte beklediğiniz an geldi. Bu anda karşılaşacağınız durumlardan bazılarını anneniz size hiç anlatmadı; merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

1. Bebeğinizin yolda olduğunu ilk fark ettiğinizde sakin olun. Otoyolda kilometrelerce uzayan bir trafiğe takılsanız veya babanızın cep telefonu kapalı olsa bile.
2. Süpermarkette bir anda ayaklarınızın dibinde bir gölet mi oluştu? İyi tarafından bakın; kasada sıra beklemek zorunda değilsiniz.
3. Etrafınızda koşuşturup duran ve sizi rahatlatmak yerine daha çok sinirlendiren insanlardan tamamen kurtulmanın tek yolu doğumun gerçekleşmesidir.
4. Doğum şimdiye dek altından kalkacağınız en zor iştir. Bir maraton koşusunu düşünüp bunu onla çarpın.
5. Evde her şeyiniz hazır olabilir. İş çantayı alıp çıkmaktadır. Ama nedense o çanta alınıp kolay kolay çıkılamaz. Eşinizle birbirinize soracağınız bitmeyen sıralı sorular, bilin ki sadece paniğin sebebidir. “Annemi aradın mı”, “anneni aradın mı” gibi soru zincirlerine iyisi mi hastaneye varınca başlayın.
6. Hazırladığınız hastane çantasını nereye koyduğunuzu unutabilirsiniz. Çantanın içine son dakika bir şey koyacaktınız ama ne koyacaktınız? Hep bir şeyleri unutmuş gibi hissedebilirsiniz. Boş verin, sonra eşiniz bir ara eve uğrayıp eksiklerinizi getirebilir.
7. Otomobile binerken dizlerinizin tutmadığını hissedebilirsiniz. Hani sanki yere düşeceksiniz; bir an önce kendinizi otomobile atmalısınız. Korkmayın, yere düşmeyeceksiniz ama dizlerinizin bağının çözüldüğünü ilk defa bu kadar yoğun hissedeceksiniz.
8. Hastaneye doğru yolculuğunuz eşinizin en kötü otomobil sürüşüne sahne olacak.
9. Birkaç kasılmadan sonra eşiniz kendini Michael Schumacher sanabilir. Siz de o sırada doğum telaşınızı unutup kocanızı sakinleştirmek için çaba harcamaya başlayabilirsiniz.
10. Eşinizin kolları üzerinde bırakacağınız tırnak ve diş izlerini hesaba katmayı unutmayın. Eğer normal doğum yapacaksanız, eşinizi yanınıza almayabilirsiniz. Çünkü ona daha önce etmediğiniz küfürleri savurabilirsiniz. İsterseniz önceden onu uyarın; duyacağı lafların gerçek olmadığını, doğum raconu olduğunu belirtin.
11. Hayatınızda matematik ve sayılarla hiç bu kadar başınız derde girmemiştir. Devamlı rahim ağzı açıklığınızın hesaplanması sinir bozucu olabilir. 10 santimin bu kadar ulaşılmaz olduğunu daha önceden hiç tahmin etmemişsinizdir.
12. Doğum esnasında baş dönmesi, yorgunluk ve mide bulantısı çok yaygındır. Umalım ki eşinizin başı çok dönmesin!
13. Baba adayları dikkat! Sakın eşinize “elimi o kadar sıkma, acımaya başladı.”demeye kalkmayın. Kendi güvenliğiniz için uyarıyoruz. Siz, fazla da tebessüm etmeyin, o da sinir bozucudur!!!
14. Doğum dışkısı. Sizin en az beklediğiniz ve en çok utanacağınız anda ortaya çıkabilir. Her ne kadar doktorlar buna alışık olsa da, siz bunu bilseniz de, yaşanan bu durum karşısında insan bir fena oluyor.
15. Siz doğumhanedeyken içeri giren ve çıkan insanlar için endişelenmeyin. Bir daha onları görmeyeceksiniz.
16. Ağlayabilirsiniz. Bu durum doğum yapan kadınlar arasında çok yaygındır. İsterseniz kahkahalar atabilirsiniz. O da çok yaygındır!!!
17. Evde doğumu tercih ettiyseniz telefonlarınızı kapatmayı ve fişlerini çekmeyi unutmayın. Zır zır çalan bir telefon o esnada çok sinir bozucu olabilir.
18. Size yirminci kere “Bir kere daha it” diyen birinin ağzını burnunu kırmak konusundaki dürtünüzü kontrol etmeye çalışın. Ona “İtmek için nefes almaya ihtiyacım var. Karnıma bastırmayı kessen de bir nefes alsam” diye bağırabilirsiniz.
19. Emin olun ki doğumun ardından aldığınız ilk karar bunun son çocuğunuz olduğu olacaktır. Şaka tabii ki! İlginç olan, insanın acıyı unutması. İşte o yüzden bir hafta sonra ikinci çocuğu düşünmeye başlayabilirsiniz.
20. İlk gördüğünüz şey bebeğinizin yüzü olmayacak. Hatta doğan bebeğin sizin olduğuna bile şüphe duyabilirsiniz. Asla filmlerde gördüğünüz güzel bebeklerin, aynı şekilde güzel ve pürüzsüz doğduğunu sanmayın. Karşınıza bambaşka renklerde bir bebek çıkabilir…
21. Bebeğinizin ilk çığlıkları olağanüstüdür. Bu anın keyfini çıkartmaya bakın; çünkü bir ay sonra o çığlıkları gece 1’den sabah 5’e kadar dinlerken çok hoşunuza gitmeyecek.
22. Bebeğinizin anneannesi de babaannesi de ilk aranan olmak isteyecekler. İkinci olarak aradığınız kişiye beyaz bir yalan söylemeye hazır olun.
23. Sıkı bir ziyaretçi ve tebrik faslına hazır olun. Ama hastanede ne kadar çok insan ağırlarsanız, eve o kadar az insan geleceğini unutmayın…
24. Hastane odasını süslemek artık moda olmaktan çıktı; bir gereklilik haline geldi. Siz doğumdayken bir arkadaşınız ya da anneniz odayı süsleyecektir. Siz de bu odaya girince yine ağlamaya başlayabilirsiniz.
25. Ve işteee…

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir