BİRİNCİ TRİMESTER

6 Aralık 2014

Hamileliğinizin 1-13 haftalar arasındaki dönemde neler oluyor?

Tebrikler! Anne olacaksınız. İlk şoku atlatmanın ardından bedeninizde yaşayacağınız bazı çılgın değişikliklere hazırlıklı olun. Önce, çıldıran hormonlarınız sivilcelerden mide bunaltısına kadar her şeye yol açabilir. Ayrıca, memelerinizin hassaslaştığını ve göğsünüzde mavi damarların oluştuğunu fark edebilirsiniz. Kendinizi her zamankinden daha yorgun hissedebilirsiniz; vücudunuza ihtiyacı olan dinlenmeyi sağlamak için akşamları erken saatte yatağa girmeye özen gösterin. Bütün bunlara rağmen, bebeğinizin içinizde büyüdüğünü hissettikçe, sevinçten kabınıza sığamayacaksınız.

“Hamileliğimi planlamamıştık. Hatta ilk testin sonucu pozitif çıktığında o kadar şaşırdım ki, üç test daha yaptırdım. Doktorum müjdeli haberi vermek için biraz beklememi önerdiyse de, çok heyecanlıyım ve hamileliğimi herkese yaymaya başladım bile. Ama son birkaç haftanın benim için hiç de kolay geçmediğini söylemem lazım. Hayatımın hiçbir döneminde bu kadar çok midem bulanamamıştı. Şarap, kahve ve balığın kokusu bile midemin altını üstüne getiriyor.”

BİRİNCİ TRIMESTER YAPILACAKLAR LİSTESİ

• Günlük tutun:Duygularınızdaki ve bedeninizdeki değişiklikleri not etmek için bir hamilelik günlüğü tutmaya başlayın. Bu günlük, doktorunuza sormak istediğiniz sorularınızı not etmek için de çok elverişli olacaktır. “Keşke duygularımı aktarabileceğim birileri olsaydı mı” diyorsunuz? Artık var: info@parents.com.tr adresine e-mail gönderebilirsiniz.

• Testlerinizi yaptırın: Hamile olarak ilk doktor ziyaretinizde, doktorunuz anemiden hepatit B’ye kadar her şeyi araştırmak ve kızamıkçık gibi hastalıklara olan bağışıklığınızı kontrol etmek için kan testi yaptıracaktır.

• Vitaminlerinizi alın: Halihazırda 400 mikrogramlık folik asit içeren hamile vitamini almıyorsanız, doktorunuzdan reçetesini yazmasını isteyin. Bu vitamin spina bifida gibi nöral tüp bozukluklarının önüne geçecektir.

• Saçınızı boyatmayı erteleyin: Araştırmalar, hamilelikte saç boyamanın bir zararı olmadığını gösterse de, birçok doktor ikinci trimester’a kadar ertelenmesini öneriyorlar.

• Tuzlu çerez stoklayın: Uzmanlar sabahları mide bulantısının plasentanın yüksek düzeyde salgıladığı hCG hormonuna bağlıyorlar. Günde büyük öğünler yerine, birçok defa, küçük miktarlarda yemenin, gün boyu ekmek ve kraker türü çerez atıştırmanın mide bulantısına yardımcı olduğunu belirtiyorlar. Bazı hamileler ise zencefil çayı ve B6 vitaminin faydası konusunda çok ısrarcılar.

BU DÖNEM DİKKAT ETMENİZ GEREKEN ŞEY:
DOĞRU BESLENMEK
Artık alkolün tamamen sınır dışı edildiğini biliyorsunuz. Aşağıda başka nelere dikkat etmeniz gerektiğini bulacaksınız:

• Suşi ve tütsülenmiş çiğ deniz mahsulleri: Çiğ balık sizi hasta edecek parazitleri barındırabilir. Ayrıca köpekbalığı, kılıç balığı ve uskumrudan uzak durun. Haftalık konserve ton balığı tüketiminizi de 15-30 gramla sınırlayın. Bu saydıklarımız balıklar yüksek seviyede civa içeriyorlar.

• Kafein : Araştırmalar günde bir bardak kahve veya bir kutu soda gibi az miktarda kafeinin zararlı olmadığını belirtseler de, günlük kahve tüketiminiz 300 miligram’ı geçtiğinde, (ortalama üç bardak kahve) düşük yapma riskiniz de artıyor.

• Yumuşak peynirler: Pastörize olmayan süt ve peynirleri, erken doğum yapma riskini ortaya çıkartan listeria isimli bakteri taşıyabilirler. Ancak pastörize olmaları kaydıyla beyaz peynir ve diğer yumuşak peynirler tamamen emindir.

• Sezar salatası sosu: Pişmemiş yumurta içeren her besin, sizde besin zehirlenmesi riskini artırır.

• Suni tatlandırıcılar: Uzmanlar, suni tatlandırıcıların cenini etkileyip etkilemediğini bilemedikleri için, kendinizi günde bir-iki tatlandırıcı ile sınırlayın.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir