Spor sırası hamilelerde!

1 Şubat 2019

Anne adayı olduğumuzu öğrendiğimiz an, kötü alışkanlıkları bir kenara bırakıp organik, doğal ne bulursak hepsi sepete. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra sporsuz da kalmak olmaz tabii; yürüyüşler, yoga sınıfları… Yaptığımız her şey gelecek afacan için elbette. Bunların dışında pilatese ne dersiniz?
Hazırlayan: Pelin Demirel

Pek çok anne adayının spor listesinde olan pilates, acaba spor yaparken bir şey olur mu, ya ters hareket yaparsam gibi endişelerle kafalarda soru işareti yaratıyor. Ancak işin profesyoneline bıraktığınız mı kendinizi bu iş tamam. Hamile pilatesi için ayrı bir uzmanlık gerekiyor. Bu yüzden öğretmen seçerken spor hocanızın bu konuda uzmanlığı olup olmadığını sormadan geçmeyin. Biz de işi bir bilene Zekeriyaköyde bulunan Endorfit by Seval’in kurucusu pilates, hamile pilatesi ve Zumba®️uzmanı, hatta bir anne olan Seval Ergun’a sorduk. Kendisi Dumlupınar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu mezunu ve üniversite sırasında başladığı spor kariyerine mezun olduktan sonra bir spor salonu açarak devam ediyor. Anne adayı olduğunu öğrendiğinden beri de doktorundan aldığı izinle spordan ve antrenörlükten kopmamaya devam ediyor.

Eğitmen seçiminde uzmanlığa dikkat!
Hamileler, eğitmenlerini seçerken bu konuda uzman eğitimi almış olmalarını mutlaka sorgulasınlar. Eğitmenin derste uygulayacağı egzersizleri programlarken baz alacağı noktalar vardır. Anne adayının kaç haftalık hamile olduğu, risk faktörleri, doktorunun ne tarz egzersizlere izin verdiği, spor geçmişi  ve hangi düzlemlerde egzersiz yaptıracağını planlamak çok önemlidir.

Hamile pilatesi anne karnında daha sağlam tutunmasına yardımcı olan kasları güçlendirir
Pilates diğer sporlardan farklı olarak dip kaslarımıza varana kadar tüm kasları aktive ederek çalıştırır. Kısalan kas boyunu eski haline getirmek için en uygun egzersizlerdendir ki bu da bizim hareketleri tam açıyla yaparak vücut ağırlığımızı eşit bir şekilde taşımamıza yardım eder. Pelvik taban kaslarımızı direkt hedef alabilen egzersizlerle bebeğin anne karnında daha sağlam tutunmasına yardımcı olan kasları güçlendirir. Anne adayı egzersiz yaptığı anlarda salgılanan hormonlar sayesinde kendini daha mutlu hisseder.

Hamilelik boyunca öne doğru büyüyen karnımız nedeniyle ağırlık merkezimiz yer değiştirir ve belimize fazla yük binmeye başlar. Pilates ile bu kaslar güçlü tutularak hamilelik öncesi,sırası ve sonrasında annenin yaşam kalitesini çok ciddi miktarda artırır. Güçlü anne adayları güçlü hamileler ve güçlü anneler demektir.

Anne adayı yıllardır kılını kıpırdatmamış ve hamilelikle birlikte spora başlamak istiyorsa bazı sorularımızı cevaplaması gerekir:
• Öncelikle doktorunun onayı olup olmadığı en önemli nokta
• Spor geçmişi incelenmeli.
• Anne adayının spor yapma alışkanlığı varsa ve doktoru hamile pilatesi yapmayı onayladıysa öğrendiği günden itibaren yapabilir.
• Spor yapma alışkanlığı yoksa doktorunun vereceği onayla 14. haftadan itibaren başlayabilir.

Tavsiye: Sağlık koşullarını göz önünde bulundurmadan derse kabul eden hocalardan arkanıza bakmadan kaçın!“

Asla!
Sizi zorlayan,yoran, vicdan azabına sürükleyen bir baskı aracı olmasına izin vermeyin.

• Kalp-damar,solunum,böbrek ve troid hastalıkları olanlar,
• Şeker hastaları(kontrol edilemeyen tip 1 diyabet)
• Düşük riski, prematüre doğum riski, fetal büyüme geriliği ve servikal yetmezlik teşhisi konulanlar,
• Yürüme güçlüğü çekenler,
• Baş dönmesi, çarpıntı,baygınlık ve ya taşikardi yaşayanlar,
• Karın ve pubik ağrı, sırt ağrısı çekenler,
• Hipertansiyon,vajinal kanama, fetal hareketlerin azalması,anemi,makatla geliş, plesenta previa durumları yaşayanlar acilen egzersizlerini durdurmalı ve doktora başvurmalılar.

Anne adayları hamile pilatesi yaparken nelere dikkat etmeli?
• Bu konuda ilk dikkat  edilecek nokta; hamile pilatesi ister reformerda ister matda kişiye özel tasarlanmalıdır asla grup dersi uygulanmamalıdır.
• Normal derslerde egzersiz şiddeti giderek artılırken hamile pilatesinde böyle bir artış yoktur.
• Normal pilateste merkez bölgemiz core bölgesi dediğimiz karın bel ve yan karın kaslarından  oluşan bir bölgedeyken hamile pilatesinde pelvik bölgesi merkezimizi oluşturur. Egzersizler ve uygulanışları bu kurallara uygun düzenlenir.
• Ayrıca aortokaval kompresyon (bebeği besleyen damar üzerine baskıdan) sakınmak için 16. haftadan sonra sırtüstü hareketlerden kaçınmak da mantıklı olacaktır.Vücut ısısının 38 derecenin altında seyretmesi hedeflenerek egzersiz süresi ve şiddeti planlanmalıdır. Sıvı alımı desteklenmelidir.Hamilelik esnasında salgılanan relaksin hormonu nedeniyle esnekliğimiz eskiye göre daha fazladır ve bu yüzden ileri düzey streching hareketleri kullanılmamalıdır. İstemeden kaslarımızı zorlamak istemeyiz.

Hamile pilatesi sırasında bebeğiniz…
Pilatesin bebeğe kas etkisi yoktur ancak anne spor yaptığında salgılanan mutluluk hormonu dolaylı olarak kan yoluyla aktarılan hormonlar sayesinde bebeğe aktarılır.Pilates yapan bir hamilenin kasları uzadığı için bebeğe karında daha geniş bir yer açar ve bebeğin hareket etmesini daha sağlıklı bir hale getirir.

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir