Minik sporcuları dansla tanıştırın!

29 Mart 2018

Çocuklar için enerjilerini yönlendirebilecekleri, fiziksel ve sosyal gelişimlerini destekleyen en güzel aktivite spordur. Anne ve babalar çocukları harekete geçmeye başladığı küçük yaşlardan itibaren onları bir aktiviteye yönlendirme ihtiyacı hissederler. Çocukların enerjilerini keyifli zaman geçirerek atabilmeleri için doğru alanlara yönlendirilmeleri gerekir. Kişilik yapılarına uygun, yapmaktan hoşlanacakları sporların başında, yaşlarına da uygun olarak bale ve jimnastik gelir. Bale ve jimnastik hareketleri bütün sporların temeli olup, kas yapısının doğru gelişimi ve boy uzaması için oldukça faydalı sporlardır.

Hareket etmek çocuklarda sadece sağlığı ve fiziksel gelişimi değil, akademik başarı ve zihinsel gelişimi de destekler. Televizyon ve tablet yerine bale ve jimnastik kurslarıyla çocuklarınıza çok daha kaliteli zamanlar sağlayabilirsiniz. Bu sporlar eğlenerek disipline ettiği için çocuklar bu sporları yaparken zorlanmadan gelişirler. Dikkat ve becerileri bu keyifli fiziksel aktivitelerle çok daha kolay oturur.

Jimnastik ve bale ile başlanan spor hayatı, çocuğa belirli spor disiplini ve sevgisi kazandırarak diğer spor dalları için bir kılavuz görevi görür. Çocuklar keyif aldıkları sporu benimserler. O yüzden neye ilgileri varsa ona yönlendirmek onlar için en iyi seçim olacaktır.

Öncelikle ihtiyacı olan ürünleri temin etmekle başlayabilirsiniz. Alınması gereken temel malzemeler branşa göre aşağıdaki gibi sayılabilir:

Bale için; bale çorabı, bale kıyafetleri, bale ayakkabısı veya pointee

Dans için; dans kıyafetleri ve dans çantası,

Jimnastik için; jimnastik şortu, jimnastik mayosu ve jimnastik ayakkabısı alınmalıdır.

Bu sporları onlara tanıtmak, ilgilerini çekmeyi sağlamak için birbirinden güzel kıyafetleri ve aksesuarları birlikte inceleyebilir, spor alışverişinizi birlikte yapabilirsiniz.

Balenin büyülü dünyası

Bale, dans ve müziğin dekorlarla birleşimiyle sergilenen bir sanat dalıdır. Kendine has figürleri ve adımları özel kostümleri ile belirli bir disiplin içinde sunulur. Çocuk, bale ile dengede kalmayı öğrenerek bedensel koordinasyonunu geliştirir. Minik balerin ve baletler “point” ya da “puant” adı verilen özel ayakkabıyla parmak uçlarında durabilirler. Bale yapılırken çorap ve mayonun yanı sıra balerinler “tütü” adı verilen özel tüllü etekler kullanırlar.

Decathlon bale kıyafetleri içerisinde balerinler için parmak uçları güçlendirilmiş şekilde özel tasarlanan beyaz opak bale çorabı, kısa kollu pembe bale mayosu ve gösterişli Lucia bale eteği tül yapısıyla bale derslerinin vazgeçilmez ürünlerinden. Ayrıca bale kostümünü demi point çift tabanlı bale ayakkabısı ile mükemmel bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Ama çocuğunuzun en çok seveceği şey, bütün kıyafetlerini içine koyup taşıyabileceği sadece ona özel silindir bir dans çantası. Kendine ait çanta ile eşyaları üzerinde sorumluluk alarak kendi hazırlanması giyinip soyunması için güzel bir teşvik olacaktır.

Küçük yaşta bale ve dansa başlamanın faydaları

Bale hem zihin hem vücut yapısını disipline eden bir spordur. Çocukların erken yaşta bale ve dansa başlaması fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimleri için son derece faydalıdır. Dans, çocuğun kendini ifade edebilmesinin en güzel yoludur.

  • Bale ve dans eğitiminde yapılan hareketler kasların kuvvetli bir şekilde çalışmasını sağlar. Çocukların kas yapısına bağlı olarak fizikleri düzgün bir şekilde gelişir. Vücutlarını daha iyi kullanarak kısa sürede esnek, güçlü, zarif bir bedene sahip olurlar.
  • Dans eğitimi, çocuklarda görülen duruş bozuklukları, içe basma, düztabanlık gibi bazı rahatsızlıkların giderilmesinde etkin rol oynar.
  • Çalışma disiplini gerektirdiği için küçük yaşta edindikleri bu disiplini hayatları boyu koruyabilirler ve her alanda uygulayabilirler.
  • Bale ve dansa eşlik eden müzik çocukların müzik kulağının gelişmesini de sağlar. Müziğe ritimlerle eşlik etmeyi öğrenirler. El-kol-bacak koordinasyonu sağlar.
  • Sahne performansı olduğu için canlandırdıkları karakterlere bürünerek hayal gücü ve yaratıcılıklarının gelişmesine katkı sağlar. Çekingenliklerini atarlar.
  • Bale ve dans eğitimi alan çocuk günlük hayatında sağlıklı beslenerek güçlü bir bünyeye sahip olur. Doğru beslenme alışkanlığının erken yaşta kazanılmasını sağlar.
  • Zor bir dans olan bale, çocuklarda sabır ve konsantrasyonu geliştirir. İç disiplini sağlar. Hareketlerin belirli bir sırada tekrarını içeren dans, hafızayı olumlu yönde geliştirir.
  • Çocuğun kendi başına giyinip soyunarak en basit temel sorumlulukları almasını ve kendi kendine yetebilme becerisi kazanmasını sağlar. Bu da çocukta öz güveni artırır.
  • Çocuğun iletişim ve sosyal becerilerini geliştirmesini sağlar. Arkadaşlık, işbirliği ve yardımlaşmayı deneyimler.

Eğlenceli Jimnastik

Bütün çocuklar jimnastiğe bayılır. Her ne kadar hoplayıp zıpladıkları nispeten serbest bir spor gibi gözükse de, jimnastiğe giden çocuğunuzda oluşan kaslara inanamayacaksınız. Yapılan basit gibi görünen eğlenceli hareketlerle kas sistemini öyle muntazam ve sistemli bir şekilde çalıştırır ki, birkaç hafta içinde çocuğunuzun fiziğinde gözle görülür değişiklikler fark etmeye başlarsınız. Çabuk uyur, iştahı artar ve boyu uzar. Hem koşarak gittikleri hem de gelişimleri için oldukça faydalı olan her sporun temeli jimnastik için Decathlon jimnastik kıyafetleri içinde ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz. Artistik ve ritmik jimnastik hareketleri için özel olarak tasarlanmış pullu jimnastik şortunu ister kolsuz pullu jimnastik mayosu ister uzun kollu turkuaz pullu çocuk jimnastik mayosuyla tamamlayabilirsiniz. Bunların altına kurs ya da okulda rahatlıkla kullanabilecekleri esnek deri artistik jimnastik ayakkabısı kullanabilirler.

Jimnastiğe başlayan çocuklarınız için püf noktalar

Jimnastikte yapılan hareketlerde vücut uzatılarak çalışılır. Bu durum, çocuğun uzun kas yapısının gelişmesine ve boyunun uzamasına yardımcı olur. Çalışmaya başlamadan önce mutlaka esneme hareketlerinin tam olarak yapılması gerekir. Aksi durumda ısınmadan zorlanan kaslar yırtılabilir ve vücutta ağrı ve incinmeler meydana gelebilir. Jimnastik eğlenceli olduğu kadar bir süre sonra hareketler ilerledikçe zorlayıcı da olabilen bir spordur. Kendine ait bir disiplini vardır.

Yaptırılan hareketlerle çocukların sağlıklı beslenme alışkanlığı ile kilo kontrolü sağlanarak ideal kilolarını korumalarını sağlar. Yoğun yakılan enerji beslenme ve uyku düzenini oluşturur. Atılan enerji ile çocukların diğer zamanlarını daha sakin ve konsantre geçirmesini sağlaması açısından da oldukça faydalıdır.

 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir