Işıl Işıl Avrupa’da Noel Pazarları

10 Aralık 2019

Su gibi akıp geçen bir yıl daha. Belki bebeğiniz bu yıl ilk adımlarını attı, belki de ilk kelimesini söyledi. Peki ilk Noel Pazarı ve Avrupa seyahatine ne dersiniz? Soğuk mu evet ama aklınıza yazılacak harika bir ilk daha mı kesinlikle.

Yazan: Canan Demiray @gezgorkesfet 

Yeni yılı beklerken insan heyecanlanıyor, bir kutlama havasına giriyor. Gelecek beklentilerimiz, dünyayı keşfetmek için hayallerimiz önümüzde, gerçekleştirmek elimizde. Ailece güzel umutlarla çıkacağınız yolculuklar için kısa önerileriniz benden gelsin. Herkese ailece huzur ve keyifle dolu harika bir yıl dilerim.

Berlin, Almanya

Noel pazarı denildiğinde akla ilk Almanya geliyor elbette. Ülkenin başkenti Berlin, tarih sanat ve herkese göre keşfedilecek güzellikler sunuyor. Bu dönemde yetmişten fazla pazara ev sahipliği yapan şehirde en meşhur pazar, Gendarmenmarkt’ta. Sokak sanatçılarının gösterileri, korolardan yükselen şarkılarla pazar günleri eğlencenin arttığı bu alanda ailece keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Mitte’de Deutscher Dom, Französischer Dom ve Konzerthaus Berlin yapılarının arasına kurulu alana da atın kendinizi. Binden fazla lambasıyla aydınlatılmış Weihnachts Zauber’in beyaz çadırında yok yok.  Farklı damaklara uygun gurme lezzetlerin sunulduğu mutfaklardan ailenizin sevdiğine yönelin. El sanatlarından hediyelik eşya tezgahları arasında dolaşmak, ısıtmalı çadırda ısınmak için küçük bahanelerden sadece biri.

Alexanderplatz meydanına doğru gittiğinizde ise burada birden fazla pazar kurulduğunu göreceksiniz. Bunlardan biri olan Berliner Weihnachtszeit, dev dönme dolabıyla karanlıkta parıldıyor.

Almanya’ya geldik bir saray görmeden gitmeyelim diyenler, yılın bu keyifli döneminde şehrin cazibe merkezlerinden biri olan Charlottenburg Palace’a yol almalı. Kurulan 250’den fazla tezgah arasında dolanın, alışveriş yapın, sıcak şeker kokusu yükselen tatlılardan tadarak enerjinizi arttırın.

Berlin çocukların keşfetmek isteyeceği müzelerle dolu. MACHmit! Çocuk Müzesi de Labyrinth Çocuk Müzesi de oldukça eğlenceli. German Museum of Technology  ailece iyi vakit geçirebileceğiniz yerlerden biri. Bu şehrin trajik geçmişini öğrenmeden buradan ayrılmayalım diyenler Checkpoint Charlie‘de Berlin Duvarı Müzesi’ne uğramalı.

Amsterdam, Hollanda

Avrupa’da çocukla gidilecek favori şehirlerimden biri olan Amsterdam, Aralık ayı boyunca Noel ve yeni yılın gelişiyle daha da neşeli hale geliyor.  Şehrin merkezi Museumplein’de kurulan Ice Village bu dönemde ilk uğramanız gereken yerlerden biri. Kocaman buz pateni pistinde isterseniz çocuğunuzla kayın, isterseniz kayanları keyifle izleyin. Pisti çevreleyen kafede kahvenizi yudumlayarak içinizi ısıtmaktan daha keyifli ne olabilir? Hemen yanında kurulan pazarda farklı yeme içme standlarından lezzetler tadabilirsiniz. Pazar kurulduğu dönemde canlı performanslar görmeniz mümkün.

Üşüdüyseniz sığınacağınız yer Rijksmuseum. Çocuğunuzu Altın Çağ resimlerinden oluşan galerilerde Rembrandt ve Vermeer’le tanıştırmaya getirebilirsiniz. Şehrin kongre merkezi olan RAI ise, Aralık ayında hem kapalı hem açık alanı olan bir Noel pazarına ev sahipliği yapıyor. Buradaki dev dönmedolap ve  buz pateni pistinde eğlence dışında gerçek buzda karting yapma imkanı da var. Gece ve gündüz farklı eğlencelerin olduğu alanda, kros kayaktan tubinge, kartopu savaşından güzel müzikle eğlenmeye varan alternatifler aile boyu cazibenin kaynağı. Bu iki pazarın dışında şehrin güneyinde Amstelveen’deki Noel pazarı ise bir başka önerim.

Amsterdam’a gelmişken fütüristik binasıyla Eye Filmi Müzesi film dünyasına dalmak için birebir. Yine farklı temalarla ve hikayelerle insanlığı anlatan Tropenmuseum, mavi ilginç binasıyla NEMO Bilim Müzesi, sergiler ve gösterileriyle çocukların favorisi.

Strasburg, Fransa

Almanya’ya kapı komşusu olan Strasbourg, Noel döneminde ciddi havasını bir kenara bırakıp tatlı ve sıcak hale bürünüyor. Art Nouveau yapılarla dolu sokaklarda, rengarenk dekore edilmiş evlerin yüzeyleri, binlerce minik lambanın ışıldadığı sokaklarda yürümek bile yeterince keyifli. Sıcak şarabın havaya karışan baharat kokuları sizi ailece tarihi 1570’e dayanan ve kendisine en eski Noel Pazarlarından biri ünvanını veren Christkindelsmärik’a doğru sürükleyecek. Elişi, yeme içme, Alsas’a ait Noel dekorasyonu ürünlerinden oluşan 300 tezgah, şehrin 12 yerinde sizlere dokunuyor. Havanın kararmasıyla panayır havasının kapladığı şehirde Place Kléber’deki dev Noel ağacını fotoğraf karenize  sığdırmanız zor olabilir.

Şehirde Noel’in kutlandığı yerler arasında bulunan Place Saint Thomas’da kurulan Children’s Village, ailece harika bir Noel yaşamanın en sihirli noktası. Buradaki Noelle ilgili fantastik bir dünyaya çocukları atölye çalışmaları ve hikaye anlatımı ile davet ediliyorlar. Sirk temasıyla hazırlanmış pazar alanında, akrobatik eğlenceler ve interaktif oyunlarla aile boyu eğlence var. Çocuğunuz dilek listesini hazırlamalı, buraya geldiğinizde Noel Baba da dileklerini öğrenmek için burada olacak.

Strasbourg’da ücretsiz müzeler de sanatseverleri ailelerin yanı başında. Rohan Palace’ta tarih, Güzel Sanatlar Müzesi’nde Avrupa resminden geniş bir koleksiyon var. Ailece bildiğiniz pizzanın yerine Alsas mutfağının  incecik çıtır çıtır  tarte flambée’sini denemeye hazır olun.

Krakow, Polanya

Polonya’nın güzel kenti Krakow, Noel pazarı bahanesiyle keşfedebileceğiniz yerlerden. Prag ve Brugge gibi ortaçağ atmosferi yaşayabileceğiniz bu şehirde, Ryne Glowny Grand Square şehrin merkezi.  Alışveriş, yemek ve eğlencenin merkezi olan bu bölge Noel pazarına da ev sahipliği yapıyor. Yanyana sıralı tezgahlar arasında dolanın, Polonya mutfağının lezzetlerinden

pierogi’yi tadın. Farklı mutfakların ve gelenekselleşmiş zencefilli Noel kurabiyelerinin de bulunduğu pazarda sıcak şarapla arzu ederseniz içinizi ısıtın. Çocuklarınız, yerel sanatçıların ve çocuk topluluklarının sahne alarak şarkılar söylediği eğlencelerden keyif alabilirler.

Krakow’da hayran kalacağınız kraliyet mobilyalarıyla meşhur Wawel Kraliyet Kalesi’ni ve şehrin etkileyici  gotik yapılardan Wawel Katedrali gitmişken  ziyaret etmelisiniz.

Bir taşla iki kuş diyenler için başkent Varşova yaklaşık iki saatlik tren mesafesinde. Şehrin ana Noel pazarı ise Kraliyet Kalesi’nin önündeki Kale Meydanı’nda düzenleniyor. Şehrin yakın tarihine yolculuk yapmaya isterseniz Varşova’nın imza yapılarından olan ve Stalin’den hediye devasa bir bina gözünüze çarpacak. Günümüzde Kültür ve Bilim Sarayı olarak yapının şehir manzarasını görmek için bir gözlem kulesi de var aklınızda olsun. Kapının önüne kurulan Noel pazarı da ziyaret edebileceğiniz diğer büyük pazar. Varşova’nın en keyifli noktalarından Royal Lazienki Parkı, Avrupa’nın da en güzel parklarından biri. Ülkenin gurur kaynaklarından Chopin heykeli bu dönemde karlarla kaplı olabilir. Polonya’nın Versailles’ı olarak anılan Wilanów Sarayı kışın muhteşem bir şova ev sahipliği yapıyor. Bahçedeki tüneller, ağaçlar, heykeller ve saray video mapping ve klasik müzikle renklenip aydınlanıyor.

Zagreb, Hırvatistan

Hırvatistan denildiğinde belki aklınıza ilk Dubrovnik gelebilir ama Zagreb de özellikle yeni yıla yaklaşırken bir ziyareti hak ediyor. Yaklaşık iki saatlik bir uçuşla ulaşabileceğiniz şehir, Advent in Zagreb olarak bilinen, Avrupa’nın en iyi Noel pazarlarından birine ev sahipliği yapıyor. Şehrin merkezinde ilk yapacağınız şey European Square’e doğru yürümek ve keşiflere başlamak. Belki pek karlı bir kış yok ama Noel atmosferi düzinelerce hediyelik eşya ve Noel süsleri satan tezgahtan oluşan pazarda dolaşırken sizi sarmalayacak. Akşamları pazar özellikle renkli aydınlatmalar ve canlı müzikle büyüleyici bir hale geliyor. Tomislav Meydanı’ndaki buz pateni pistinin olduğu park ise masalsı bir ortam sunuyor. Parkta bu dönemde canlı performanslar ve  konserler de gerçekleşiyor. Şehir çok büyük olmayınca, bir pazardan diğerine kısa sürede yürümek mümkün. Tomiceva caddesinden yukarı Lotrscak Tower’a doğru çıkan füniküler çocukların sevdiği taşıtlardan. Buraya kısacık yolculuğun sonunda şehri ailece kuşbakışı görebilirsiniz

Zagreb’te miniklerin en çok sevecekleri yer, Backo Mini Express Müzesi olabilir. 8 kata yayılmış, 1050 metrelik pist üzerinde 120 trenden oluşan bu minyatür demiryolu müzesi ailece harika bir deneyim olarak aklınızda kalabilir. Illusions Müzesi ise eğlenceli fotoğraf karelerinin merkezi. Hologramlar ve bir çok ilüzyonun sizi beklediği müzede zaman bol kahkahayla geçer.

Gelmişken çocuğunuzu Tesla’yla tanıştırmak isteyebilirsiniz. Zagreb Technical Museum, bilim ve mühendislik dehası Nikola Tesla’yı eğlenceli ve eğitici bir laboratuvarla tanıtıyor. Benimki gibi taşıt meraklısı bir çocuğunuz varsa denizaltı, uçak, tramvay ve arabaları görmekten mutlu olacak.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir