Hangi sütü içirsem?

26 Nisan 2018
Önceki1 / 6Sonraki

Piyasada bir dolu yeni süt çeşidi var. Biz de ne kadar besleyici olduklarını öğrenmek istersiniz diye düşündük.

İNEK SÜTÜ, artık kenara çekil. Geçtiğimiz üç ay içerisinde Amerikalı çocukların yarısından fazlası hayvansal olmayan sütlerden denedi. Bitkisel sütler genel süt satışlarının yalnızca yüzde 9’unu oluştursa da, araştırma firması Mintel Group’a göre yerini giderek sağlamlaştırıyor. New York City’de bir beslenme uzmanı ve diyetisyen olan Jessica Cording “Eskiden bu
seçenekleri sadece süt ürünü alerjisi veya intoleransı olan ailelere önerirdim. Artık ailesinde gıda alerjisi olmayan anneler de bu sütlerin hem kendileri, hem de çocukları için daha sağlıklı olduğunu duydukları için soruyor.” Peki gerçekten öyleler mi? Kısa cevap: hayır. Ama çevresel nedenlerle süt ürünlerinden kaçınmak veya yeni tatlar denemek istiyorsanız, bu alternatifler sağlıklı bir diyete uyabilir, ama uzmanların bazı uyarıları var. Tavsiye edilen günlük kalsiyum değerinin en az yüzde 35’ini, D vitaminin ise yüzde 25’ini karşılayacak markaları tercih edin; inek sütünde yaklaşık olarak bu oranlarda bulunuyorlar. Tatlandırıcı içermeyen bitkisel sütlerde fazladan şeker bulunabildiği için, “şekersiz” etiketli ürünleri seçin. Servis etmeden önce de iyice çalkalayın, çünkü sonradan eklenen besin maddeleri kutunun dibinde birikebilir. Süpermarkete gitmeden önce de buradaki hap bilgileri yutun!

Kaymak Tabaka
Beslenme uzmanları, bitkisel sütlerin birbirleriyle ve inek sütüyle karşılaştırıldıklarında nasıl göründüklerini yorumluyor. Küçük çocuğunuza -çok tok hissettireceği için- günde hiçbir süt türünden 2 fincandan daha fazla vermeyin.

Önceki1 / 6Sonraki

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir