Genç aşçılar yetişiyor!

26 Şubat 2019

Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) bu yıl yaz aylarında 14-17 yaş arasındaki gençlere aşçılığın ve pastacılığın püf noktalarını öğretecek. MSA’nın “Young Chefs” programına katılan gençler, bir ay boyunca bıçak kullanma ve kesim tekniklerinden sos hazırlamaya; et pişirme tekniklerinden kurabiye ve kek yapımına kadar mutfağın incelikleriniöğrenecekler ve okullarına birer profesyonel şef adayı olarak dönecekler.

Dünyanın sayılı profesyonel aşçılık okulları arasında yer alan Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) bu yaz kapılarını geleceğin şeflerine açıyor. MSA’da Temmuz ve Ağustos ayları boyunca düzenlenecek “Young Chefs Aşçılık ve Pastacılık” programının amacı, 14- 17 yaş grubundaki gençlere mesleği tanıtmak ve gıda bilgisi vermek. Programa katılan gençler, aşçılığa ve pastacılığa dair her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenecekler ve kendi yemeğini kimse yokken de pişirebilme becerisi kazanacaklar.

“Young Chefs Aşçılık ve Pastacılık Programı”na katılan gençler, bir aylık eğitimin sonunda “Young Chefs” katılım sertifikasına sahip olacaklar. Gençlere ayrıca içinde bıçak seti, şef ceketi, önlük-kep, torşon, kaydırmaz terlik, eğitim kitabı, isimlik kart ve dolap kilidi bulunan bir eğitim seti hediye edilecek.

Gençler, program süresince edindikleri bilgileri gelecekte bir mesleğedönüştürmek isteyebilecekleri gibi, şefliği meslek olarak seçmeseler bile hayat boyu kullanabilecekleri temel mutfak bilgilerini işin uzmanlarından en iyi şekilde ve eğelenerek öğrenmiş olacaklar.

“Yerim senin cesaretini”

Yaz aylarını bir mesleğin püf noktalarını öğrenerek değerlendirmek isteyen lise dönemi gençlerine açık olan program; mutfak eğitimlerinin yanı sıra; yarışmalar, gastro geziler ve “influencer ile sohbet” programlarını içeriyor. Eğitim döneminin sonunda gençler, mutfakta öğrendiklerini kendi elleriyle ziyafete dönüştürecekleri bir etkinlikte de ailelerini ağırlayacaklar.

MSA gençlere, “Cesaretini topla, mutfağa ilk profesyonel adımları Young Chefs’le atmaya başla” çağrısını yapıyor. Young Chefs programının sloganı ise; “Yerim senin cesaretini!” …

Meksika mutfağından choux hamuruna…

Young Chefs programının “aşçılık” bölümünü seçen gençler; farklı kesim teknikleriyle sebze ve yemek hazırlamayı, kemik suyu çıkarıp soslar yapmayı, çorba, sandviç ve salata yapmanın inceliklerini, et – kümes hayvanları ve deniz mahsulleripişirme tekniklerini öğrenirken, Uzak Doğu mutfağı, Fransız mutfağı ve Meksika mutfağının en ünlü yiyeceklerini pişirmeyi de deneyimleyecekler.

Young Chefs programının “pastacılık” bölümünü seçen gençler ise 60 saatlik bir mutfak eğitiminde pastacılığın temel malzemelerinin teknik olarak kullanımından kurabiye, kek, tart gibi olmazsa olmazlara, choux hamurundan ekmek ve diğer farklı hamurların yapımına kadar çok zengin bir deneyim kazanacaklar ayrıca kahve derslerine de katılabilecekler.

Kayıtları başlayan “Young Chefs” programı hakkında detaylı bilgiye MSA’nın www.youngchefs.com.tr adresinden ulaşılabilir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir