“Evladım Bi’dur”: Çocuklara Yeni Bir Şeyler Öğretmenin 6 Kolay Yolu

17 Ağustos 2017

Çocuk bu; doğdu mu büyüyor büyümesine de o minik fidanın yeşermesi için emek gerekiyor haliyle. Belki bir sabır küpüsünüz, belki de bir an önce her şeyi öğretmeye sevdalı bir anne. Her iki durumda da işinize yarayacak şahane önerilerimiz var. Çocuğa yeni bir şeyler öğretmenin kolay yollarını araştırdık sizin için. Hiç de fena durmuyor, denemeye değer!

1- Renkler!

Renklerle başlayalım. Kırmızı, turuncu ve sarı karıştırılmaya meyilli renkler. Kendi minik dünyası henüz renklenirken, çocuğun renkleri ezberlemesi kolay olmayabilir. Bakın şöyle bir önerimiz var. Renkli kartonları aynı renk mandallarla tutturun ve önce görsel hafızaya hitap edin. Mandallardı, kartondu derken aklında daha çok yer edecektir.

2- Ayakkabı bağlamayı sizden öğrenecek değil!

Henüz dünyaya geleli birkaç sene olmuş olabilir ancak o kendi işini görmeye meyilli bir birey, hatırlatırız! Ayakkabı bağcıklarını kendi öğrenmesi için, fotoğraftaki gibi bir kartona bağcık iliştirip öğrenmeyi eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

3- Güneş sistemi mi meyve tabağı mı?

Güneş sistemini öğretmek için meyvelerden yardım alabilirsiniz. Örneğin kivi, portakal, çilek, üzüm… Fotoğraftaki gibi bir anlatım, ilgisini daha çok çekebilir. Hatta bu yöntem, çocuklara meyveyi sevdirmenin yollarından biri de olabilir.

4- Alfabeyi öğrenmenin pratik yolu

İhtiyacınız olan 2 düğme ve bir kağıt. Kağıdı fotoğrafta gösterildiği şekilde kesin ve düğmenin içine yapıştırın. Akordiyon haline gelen kağıda, alfabenin harflerini yazın. Açtıkça ezberlemesi daha kolay olacaktır, eğlenmesi de cabası.

5- Biri matematik mi dedi?

Bizde o iş! Çocuklara matematiği öğretmenin kolay yolu ile karşınızdayız; lego. Farklı renkte legoları dizerek, matematiği eğlenceli hale getirebilirsiniz. Çocuğu eğlendirirken öğretmek isimli çalışmamızı iftiharla sunarız.

6- Tavşan mı o?

Evet evet tavşan. Bildiğimiz Bugs Bunyy familyasından. Çocuklara sayıları öğretmenin pratik bir yolu. Rakamları çizerek farklı şekiller yapabilirsiniz. 62’den tavşan yapmak mesela çocukluğumuzun yadigarı. Yeni nesil sayılı hayvanlar ne alemde bilemiyoruz ancak 62’den tavşan her zaman iş yapar! 😉

Diyeceğimiz o ki çocuk yetiştirmek sabır işi ancak bunu eğlenceli hale getirmek de yetenek. Pratik yollar ile ezberci değil eğlendirici zihniyetle çocuğunuza yeni şeyleri kolayca öğretebilirsiniz. Evet ne diyorduk, sorusu olan? 😉

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir