En yeni çocuk kitapları-Kasım2019

4 Kasım 2019

Yazan: Özge Lokmanhekim @ozgelokmanhekim

 

Kasım ayı biz yazarların ve kitapkurtları çocukların en sevdiği aylardan biri, neden mi? Çünkü İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı her yıl kasım ayında düzenleniyor. Bu sene de 2-10 kasım tarihlerinde 38.’si düzenlenecek fuara pek çok yayınevi katılırken imza günleri ve konuşmalar da organize ediliyor. Sevdiğim yazar dostlarım ve beğenerek kitaplarını okuduğumuz yayınevleri de fuara yeni kitaplarıyla katılacak olmanın heyecanını yaşıyor.

 

CAN VE BADEM İZ PEŞİNDE

İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı’nda benim de iki yeni kitabım küçük okurlarla buluşacak. Can ve Badem İz Peşinde serisinden “Kurabiyelerimi Kim Yedi? ve “Battaniyemi Kim Aldı?” Meraklı, basketbol oynayan ve hayvanları seven Can ve sevimli köpeği Badem önce evde kaybolan kurabiyelerin sonra da Can’ın en sevdiği battaniyesinin peşine düşecekler. Peki bunları alan kişiyi bulabilecekler mi? Hem merak uyandıran hem de eğlenceli bu 2 kitaplık serinin çizimlerini Mavisu Demirağ yaptı. (Hep Kitap)

10 Kasım saat 11.00- 13.00 arasında Hep Kitap standında (2. Salon 2306 numara) küçük okurlarımı tanışmaya ve kitap imzalamaya bekliyorum.

 

Kemal’in Önerisi :Oğlum Kemal ile her gece yatmadan önce mutlaka kitap okuyoruz. Bu köşede onun severek okuduğu, kütüphanemizde ayrı bir yeri olan kitapları da sizlerle paylaşmak istiyorum.

FİLİZ

FİLİZ

Londra seyahatimizde İngilizcesini alıp okuduğumuz Filiz son dönemde en sevdiğimiz kitaplar listesine girdi. Mavi ailesiyle şehre taşındığında bahçesini de yanında götürmek istedi. Ancak, şehirde elma ağaçlarına, çiçeklere ve kuşlara yer yoktu. Kocaman yüksek binalar arasında hep kendine bir bahçe aradı. Sonra Filiz isimli bir dükkânın önünde minnacık bir filiz buldu. Bu filiz sadece Mavi’yi mutlu etmekle kalmadı, bütün şehri değiştirdi. Çocukların büyük şehirlerde sokak ve park yerine daha çok evde vakit geçirmek zorunda kaldığı günümüzde onlara yaşam alanı sağlamanın önemini anlatan ve bu imkan verildiğinde bizi nasıl şaşırtabileceklerini gösteren Anna Walker’ın en beğendiğimiz kitaplarından biri oldu. (KVA Çocuk)

HOŞ GELDİM

Çocukların sıkça sorduğu sorular listelenirse en üst sırada dünyaya nasıl geldikleri sorusu yer alır. Bu soruya nasıl cevap vereceğimiz, çocuğumuza konuyu nasıl anlatacağımız ise biz ebeveynlerin zorlandığı bir durum. Seni leylekler getirdi diyen de var aramızda çok fazla detay verip çocukların kafasını karıştıran da. İşte sekselog Rayka Kumru’nun bu kitabı tam da bu noktada imdadımıza yetişiyor. Farkındalığı yüksek ve meraklı yeni nesil çocuklar nasıl doğduklarını, dünyaya nasıl geldiklerini öğrenmek isterlerse bu soruya nasıl yanıt vereceğiniz bu kitapta! Ebeveynlere rehber olacak bu kitap hem sade bir dille oldukça anlaşılır şekilde yazılmış hem de çizimleri çok komik. (Hep Kitap)

BİR ARMODİLLO HİKAYESİ

Minik bir armodillo olan Armin babası gibi kocaman, annesi gibi hızlı ve ablası gibi güçlü olmak istiyor. Mutsuz bir halde ormanda dolaşırken imdadına ormanda iltifatlarıyla tanınan Pohpoh kuşu yetişiyor ve ona büyümekle ilgili dileğini gerçekleştirebileceğini söylüyor. Pohpoh kuşu önce güzel özelliklerini saysa da sonra Armin daha çok pohpohlanmak istiyor ve övgülerle şiştikçe şişiyor, kocaman oluyor. Peki Armin kocaman olunca aradığı mutluluğu bulabilecek mi? Gözde Aral Ocak’ın kendini olduğu haliyle sevmeyi güzel bir hikayeyle anlattığı kitabın çizimleri de Ceyhun Şen’e ait. (Paraşüt Kitap)

GRETA’NIN HİKAYESİ

Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’ndeki konuşmasıyla dikkat çeken Greta Thunberg 16 yaşında bir iklim aktivisti. Dünya liderlerine hızlı bir şekilde harekete geçme çağrısında bulunan Greta daha iyi bir gelecek için mücadele ediyor. “Büyük Şeyler Yapmak İçin Çok Küçük Değilsin” mesajı veren kitap Greta’nın resmi olmayan biyografisi. Umut, cesaret, kararlılık ve mücadele hikayesini ve Greta’nın yolculuğunu anlatan bu kitap çevre bilinci aşılamaya çalışan biz aileler için de önemli bir kaynak. (Çınar Yayınları)

LUMPİ LUMPİ  – ARKADAŞIM EJDERHA

Can Çocuk Yayınları’nın İlk Okuma Kitapları dizisinin en sevilen kahramanlarından Giampi ve hayali arkadaşı Lumpi Lumpi’nin maceralarına bir yenisi daha eklendi. Güzel ve Ejder adlı yeni serüvenlerinde Lumpi Lumpi, Giampi’yi yine yalnız bırakmıyor. Dizinin sekizinci ve son kitabındaGiampi odasında tüylü bir canavar olduğunu düşünüyor. Bu canavar annesinin az önce okuduğu masalla ilgili olmasın! Öyle ya da böyle, Giampi korkusunu yenmek için hayali arkadaşı Lumpi Lumpi ile yeni bir maceraya atılıyor ve bir Güzel isminde bir prensesle karşılaşıyorlar. Üstelik bu prenses Lumpi Lumpi’yi öperse onun bir prense dönüşeceğini düşünüyor. (Can Çocuk)

BİDİGAGO BİR DÜNYA ÇOCUK

Eda Albayrak’ın Bidigago serisi kitapları yaratıcı zeka günlükleri tadında, çocuklara farklı şekillerde düşünme imkanı sağlayan eğlenceli kitaplar. Bu kitapların sonuncusu ise daha küçük yaş grubu için raflarda yerini aldı. Çocuklar hikayeyle eğlenirken öğreniyor, düşünürken sorguluyor, aradıkları cevapları hem kitabın içinde hem de dışında buluyor. İnteraktif olarak değerlendirebileceğim bu kitap Çağrı Odabaşı’nın rengarenk ve detaylı çizimleriyle de çocuklara kitapla oyunu birleştirme fırsatı sunuyor. (ABM Yayınları)

 

 

 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir