Düşük riskiniz mi var?

11 Aralık 2020

Medicana Kadıköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Banu Öndeş’e düşüklerin neden olduğunu, düşük riskinde anne adayının nelere dikkat etmesi gerektiğini sorduk.

Düşük nedir?
Düşük, 20. gebelik haftasından önce veya bebeğin ağırlığının 500 grama ulaşmadan gebeliğin sonlanmasıdır. Ultrasonografi ile gebeliği kanıtlanmış yani gebelik kesesi veya kalp atışı görülmüş gebeliklerin yaklaşık %15’i düşük ile sonuçlanır. Başka bir deyişle 6 kadından birinin gebeliği düşük ile sonuçlanmaktadır.

Ne zaman olursa erken ve geç olarak adlandırılır?
Gebeliğin ilk 12 haftası içerisinde gerçekleşen düşükler “erken düşük”, 12 ila 20. haftası içerisinde gerçekleşen düşükler ise “geç düşük” olarak adlandırılır. Düşüklerin yüzde 80’i erken düşükler olarak karşımıza çıkarlar.

Belirtileri nedir?
Düşüklerde başvuru sebebi sıklıkla adet gecikmesini takiben kanama ve ağrıdır. Kanamanın rengi ve miktarı gebelik haftasına göre değişkenlik gösterebilir. Kahverengi lekelenmeden parça düşürmeye kadar değişen kanamalara, adet sancısı benzeri bir sancıdan şiddetli karın ve kasık ağrısına kadar değişen belirtiler olabilir.

Tanı nasıl konulur?
Düşük tanısı ayrıntılı bir anamnez (öykü), jinekolojik muayene, ultrasonografi ve gerekirse laboratuvar tetkikleri ile konulur. Muayenede kanamanın nereden kaynaklandığı, rahim ağzında açıklık olup olmadığı ve rahim kanalında veya vajinada düşük materyalinin varlığı değerlendirilir. Transvajinal ultrasonografi düşüklerin ortaya konmasında en pratik ve en hızlı sonuç veren yöntemdir. Ultrasonografide erken gebelik döneminde rahim içi kalınlığa, 5. gebelik haftasından itibaren gebelik kesesinin varlığı, şekli ve yerleşim yerine, ilerleyen gebelik haftalarında ise bebeğin kalp atışlarının varlığına, kese etrafında kanamanın olup olmadığına bakılmaktadır. Halk arasında sessiz düşük olarak da bilinen kimyasal gebelik durumlarında, düşük sonrası takip gerektiren durumlarda veya çok erken saptanan gebeliklerin takibinde laboratuvar testi olarak kanda beta hcg adı verilen gebelik hormonuna bakılmaktadır.

Düşük sebepleri
Düşük nedenleri incelendiğinde en sık sebep kromozom anomalileridir. Kromozomal bozuklukların sıklığı annelik yaşı yükseldikçe (özellikle 40 yaş üzerinde) artış göstermektedir. Diğer düşük nedenleri arasında çoğul gebelikler, ilaç, radyasyon gibi teratojenik etkiler, annenin üreme sistemine ait yapısal veya doğumsal anomaliler (miyom, rahimde şekil bozuklukları, polip, rahim ağzı yetmezliği vb.) anne veya babaya ait genetik hastalıklar, kan pıhtılaşmasını artıran hastalıklar (antifosfolipit sendromu, faktörV leiden mutasyonu), sigara, alkol, uyuşturucu kullanımı sayılabilir.

Düşük ihtimalinde alınması gereken önlemler nedir?
Düşük tehdidi saptandığında alınacak ilk önlem istirahattır. Hafif vajinal kanama gebeliklerin yaklaşık yarısında görülmekte olup, birçoğunda gebelik sorunsuz devam etmektedir. İstirahat ile birlikte bol sıvı alımı ve kabızlığa karşı önlem alınması önemlidir. Kanamanın durumuna göre cinsel ilişki yasaklanabilmektedir. Bunun yanında ihtiyaç halinde doktor tavsiyesi ile rahim kasılmasını engelleyici progesteron desteği de verilebilmektedir.

Ancak alınan tüm önlemlere rağmen düşük ihtimali olan gebeliklerde yüzde 15 oranında düşük vakası yaşanabileceği unutulmamalıdır. İlerleyen gebelik haftalarında rahim ağzı yetmezliğine bağlı bir düşük ihtimali saptanır ve bebeğin yapılan 1. trimester tarama testlerinde riskli bir durum saptanmaz ise rahim ağzına dikiş (serklaj) uygulanabilir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir