Dur bir dakika: Çocuğunuza beklemeyi nasıl öğretirsiniz?

24 Kasım 2017

Bir çocuğun annesinin bacağından tutup ‘Anneee hadiii’ diyerek ısrar ettiği ve bir şey yapmak istediğinde o işin hemen olması için yalvardığı sahneyle herkes hayatında en az 1 kez karşılaşmıştır. Hatta annenin çocuğunu ikna edememesinden sonra ki çocuğun tepkisine. Hatta bu siz bile olabilirsiniz.

Eğer sizin de çocuğunuz ısrarcı ve aceleciyse sizlere çözüm bizde! Çocuğunuza beklemesi gerektiği zamanları öğrenmesi size anlatacağımız yollarda gizli.

Zaman kavramını somutlaştırın.

Çocukların zaman kavramını soyut olarak algılamaya başladıkları yaş 9’dur. Bundan öncesinde ise ona vereceğiniz zaman sınırlamalarını dakika ve saat olarak anlamakta güçlük çekerler; ‘Baban 10 dakika sonra evde olur’ dediğinizde kafalarında bir şey pekte canlanmaz. Onun yerine ‘Güneş battığında baba evde olacak’ ya da ‘Sen odanı topladığında ablan eve gelmiş olur’ derseniz daha açıklayıcı olacaktır.

‘Anne bir şey diceeem’

Ebeveynler çoğu zaman çocukları tarafından başkalarıyla konuşurken bölünebiliyorlar. İşte bu duruma dur demek için bir taktik var: Omuza dokunma. Bu taktiği çocuğunuza öğrettiğinizde hem o önemsendiğini anlayacak hem de anne ya da baba yaptıklarına devam edebilecekler. Yapacağınız ise basit: Çocuğunuz bir şey söylemek istediğinde omuzunuza ya da kolunuza dokunacak ve sizde bir şey istediğinin farkındayım. İşim bittikten sonra ilgileneceğim der gibi onun eline dokunduğunuzda karşılıklı konuşmadan cevap vermiş olacaksınız. İlk başlarda bu davranış tam tamına oturmasa da siz ona anlattıkça ondan karşılığını elbet alacaksınız.

Kendi başlarına oyun oynayabileceklerini gösterin.

Günümüzde birçok ebeveynin çocuklarına zaman geçirmeleri için telefon ve tablet gibi hem zararlı hem de kendi yaratıcılığını gölgeleyen eşyalarla vakit geçirmesine izin veriyorlar. Bu durum aletlere bağımlı yaşamayı öğretirken, aynı zamanda her şeyden kolay sıkılmalarına yol açıyor ve çocuklar günlük hayatta da her şeyden sıkılır hale geliyorlar. Oysaki, çocuğunuza kendi başına oynamayı (telefon ya da tablet olmadan) öğretirseniz o koşullar ne olursa olsun eğlenmenin yolunu bulacaktır. Bunun için bebeklikten ona oyun kurmaya başlayarak eğitebilirsiniz. Hayal gücünün derya deniz olduğu bu dönemlerde onun eğlenmek için herhangi bir şeye ihtiyacı olmadığını ona hatırlatın.

Özel günler için geri sayım yapın.

Çocuklar için hediye ve eğlence anlamına gelen özel günleri beklemek onlar için sabır gerektiriyor. Düşünsenize doğum günlerinde bir sürü hediye alırdınız ve bittiğinde bile hala doğum gününüz olsun isterdiniz. Sürpriz takvim beklenen süreyi çocuklarınız için kısaltabilir. Tarihlerin altında yer alan sürpriz içerikler esas gün gelene kadar onu oyalayacaktır ?

 

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir